Vildt scenarie: Det kan give FCK skrækmodstander

Der er en lang række forskellige scenarier i spil for FC København inden aftenens Conference League-runde, hvor et nederlag paradoksalt nok stiller FCK i en mere fordelsagtig situation end uafgjort.



I aften spiller FC København årets sidste kamp, hvor “Løverne” skal møde Rapid Wien i den sidste runde af Conference Leagues ligaspil.

Inden aftenens kampe ligger FC København på 16. pladsen og Jacob Neestrups tropper er allerede sikre på at avancere. Det er dog ikke ensbetydende med, at der ikke er noget på spil i den østrigske hovedstad i aften. Tværtimod.

Der er selvsagt mange scenarier i spil inden aftenens kampe i Conference League, og Spilxperten er dykket ned i forskellige scenarier, som FC København kan stå i efter aftenens kamp i Wien.

Med en sejr er FC København sikker på at ende som minimum nummer 13, men kan faktisk potentielt også ende helt oppe som nummer seks, hvis det hele flasker sig. Det mest sandsynlige scenarie er dog, at FCK med en sejr ender som nummer 11, 12 eller 13 i ligaspillet, medmindre flere favoritter dummer sig i aften.

En placering som nummer 11 eller 12 vil for FCK resultere i playoffkampe mod nummer 21 eller 22 i tabellen. Det står lige nu til at blive enten slovenske Celje eller cypriotiske Omonia. Vinder man dette opgør, skal man møde nummer fem eller seks, hvor det lige nu er portugisiske Guimaraes, polske Jagiellona (som FCK tabte til i Parken), Cercle Brugge eller APOEL, der er i spil.

Ender FCK som nummer 13 eller 14, venter der kampe mod nummer 19 eller 20 i playoff-runden, hvor modstanderen med stor sandsynlighed vil være enten Hearts, islandske Vikingur eller bosniske Banja Luka.

Uafgjort kan give skrækmodstander
Uafgjort i Wien kan ifølge Spilxperten vise sig at være et rigtigt dårligt for FC København i aften, fordi det sandsynligvis ikke vil være nok til at blive seedet, medmindre Betis eller Panathinaikos uventet smider point hjemme mod henholdsvis HJK eller Dinamo Minsk.

Hvis dette ikke sker, skal FC København håbe på et stort nederlag til Pafos mod Lugano, for så vil FC København gå forbi cyprioterne på målscoren.

I tilfælde af uafgjort mod Rapid Wien vil de mest sandsynlige placeringer for FC København dog være enten en 17. og 18. plads, hvilket vil være noget nær en katastrofe for ‘Løverne’, der i det tilfælde vil blive parret med nummer ét eller to fra ligaspillet i en potentiel ottendedelsfinale, ligesom man i playoff-kampen vil blive parret med nummer 15 eller 16 i ligaspillet, som kan blive vanskelige modstandere som Panathinaikos eller Heidenheim.

Chelsea ligger aktuelt nummer ét i Conference Leagues ligaspil, mens Fiorentina med en sejr over Guimaraes kan overtage andenpladsen fra portugiserne. Med andre ord vil uafgjort næppe være et godt resultat for FCK i aften.

Nederlag er ikke katastrofalt
Spøjst nok kan et nederlag vise sig mere fordelagtigt end uafgjort for FC København i aften, ifølge Spilxperten.

Med et nederlag kan FCK ikke ende højere end nummer 19, medmindre kæmpestore favoritter som Hearts, Panathinaikos og Betis dummer sig helt uventet.

Med et nederlag er det mest realistiske scenarie, at FCK ender på 19. eller 20. pladsen, hvilket vil give en playoff-kamp mod nummer 13 eller 14 i ligaspillet. Der er en lang række hold i spil til at ende på disse placeringer, og FCK kan enten ende med en glimrende lodtrækning i Shamrock Rovers eller et uønsket gensyn med Real Betis. Panathinaikos og Djurgården er to øvrige realistiske modstandere.

Vinder man dette playoff-opgør, venter nummer tre eller fire fra ligaspillet. Her er Lugano, Legia Warszawa, Cercle Brugge, Guimaraes og Fiorentina blandt de mest sandsynlige modstandere.





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Det kommer formentlig til at ske

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Morten Bruun med dyster spådom



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC København-talent har truffet stor beslutning

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Benhård Brian Riemer-melding

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Nu dukker første historie op

Jubler over ny Brøndby-chef

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Vejle Boldklub – OB

Håber på FC København-exit

Færdig? Manchester City har udset afløser

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

I svime over Morten Hjulmand

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden