DCU tager konsekvensen: Fyrer landstrænere

Økonomien i DCU er værre end først antaget, siger direktør Niels Bo Daugaard til Ekstra Bladet.



Danmarks Cykle Union (DCU) har taget konsekvensen af en skrantende økonomi, og det er gået ud over landsholdet i mountainbike.

Det skriver Ekstra Bladet.

Ifølge avisen har forbundet fyret de to mountainbike-landstrænere Mads Bødker og Benjamin Justesen. Man vil heller ikke betale for træningslejre, landsholdsaktiviteter eller deltagelse i store internationale løb i disciplinen længere.

Store mountainbikenavne som Albert Withen Philipsen, Simon Andreassen og Sebastian Fini må derfor selv finde pengepungen frem, hvis de vil afsted.

DCU er blevet klar over, at økonomien er mere mager end hidtil antaget, forklarer direktør Niels Bo Daugaard.

– Jeg har været i DCU i et halvt år, og jeg kan konstatere, at vi nu har fået endeligt afdækket, at vi har det her problem. Det er noget, der har bygget sig op over en længere periode, siger han.

Ved at sløjfe støtten til mountainbikerytterne sparer forbundet omkring en million kroner og slipper derfor i første omgang for at skære ned på de øvrige elitediscipliner landevej, bane og BMX.

Men når direktøren ser frem mod OL i 2028, kan han allerede nu se, at der kommer til at mangle penge, medmindre der sker noget.

Udgifterne stiger, og indtægterne ser ikke ud til at følge med.

– Vores indtægter er faldet dramatisk. Vores omkostninger er steget, og så siger det sig selv, at vi er et sted nu, hvor vi er nødt til at gøre noget. Vi har ikke formået at finde indtægter, der afspejler den sportslige succes, siger han.

Tidligere på efteråret tog Danmark til landevejs-VM i Rwanda med et stærkt decimeret hold sammenlignet med andre år.

Kun i linjeløbene for eliten var der dansk deltagelse, og det skyldtes blandt andet de økonomiske udgifter, der var forbundet med at tage afsted.

Samme scenarie kan udspille sig igen næste år, men Niels Bo Daugaard forsøger at skrue op for samarbejdet med kommercielle partnere, så det økonomiske hul kan lappes.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa