Junker skal træne i Brøndby eller FCN

Mads Junker har endnu ikke fundet en ny klub, men han tager det roligt og forventer at træne med en dansk klub i næste uge.



Der har været stille om Mads Junkers klubfremtid, siden han spillede sin sidste kamp for Roda i begyndelsen af maj. Den danske angriber har kontraktudløb med den hollandske klub 30. juni, og det har længe ligget i kortene, at en afsked var under opsejling.

Mads Junker har tidligere talt om mulighederne for et skifte hjem til dansk fodbold eller et eventyr i eksempelvis USA, og sidstnævnte har såmænd også været i spil for danskeren.

– Jeg var i USA og træne med i en klub, og det gik nogenlunde. Nu venter jeg og hører, om der kommer noget fra dem, men ellers sker der ikke alverden. De fleste afventer EM, og det gør jeg også. Jeg begynder måske at træne med Brøndby, FC Nordsjælland eller Lyngby i næste uge, så jeg kan komme i form igen, siger Mads Junker til tipsbladet.dk.

Læs også: Medie: Junker drager til USA

Det var den amerikanske klub New England Revolution, som Mads Junker trænede med i et par dage, men det ser ikke ud til, at der kommer en aftale ud af det.

– De havde vist interesse, og jeg var så derovre et par dage. Men det ligger ikke til en afklaring, og jeg finder nok ud af det i denne uge. Der sker meget lidt lige nu, så jeg bruger tiden på at holde formen ved lige, og så må vi se, hvor skibet ender, lyder det fra Junker.

Som nævnt har Mads Junker leget med tanken om Danmark, Kina, USA eller Qatar, men nu åbner han også for andre muligheder.

Læs også: Junker overvejer Kina, USA og Qatar

– Der er også andre lande, der er interessante: England, Tyskland, Belgien og Holland ligger også tæt på Danmark, så der er muligheder nok. Roda er formentligt ude af ligningen, fordi jeg ikke har har noget fra dem, siger han.

Mads Junker har før afsløret, at han ikke regner med at fortsætte sin karriere i mange år endnu, og han lægger da heller ikke skjul på, at den næste klub kan blive den sidste.

– Jeg har lyst til at fortsætte et år eller to. Jeg har ikke misset mange kampe de sidste par år, det kunne være spændende nok at blive ved, både på grund af det sportslige og for oplevelsens skyld. Men der kommer et stop, og den næste bliver nok min sidste kontrakt. Lige nu vil jeg gerne spille, siger Mads Junker, der ikke har nogen deadline i forhold til at finde en ny klub.

– Ikke som sådan. Jeg regner med, at der gerne må ske noget omkring 1. juli. Nu arbejder jeg på at komme i form, og så skal jeg finde et sted at spille. Superligaen starter allerede 15. juli, men de fleste andre ligaer begynder først midt i august. Lige nu sker der ikke så meget, men jeg håber på at finde noget inden 1. juli

– Der er stadig tre uger til, så nu tager jeg kontakt til en af mine tidligere klubber, hvor jeg forhåbentligt kan træne med i opstartsfasen. Det er trods alt lettere, når der er andre end en selv, der skal svinge pisken, siger Mads Junker.

Angriberen regner med at lave en aftale med Brøndby, Lyngby eller FC Nordsjælland om at træne med i den næste tid, mens han også passer en tjans som studieekspert for DR under EM-slutrunden.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’