Der har været stille om Mads Junkers klubfremtid, siden han spillede sin sidste kamp for Roda i begyndelsen af maj. Den danske angriber har kontraktudløb med den hollandske klub 30. juni, og det har længe ligget i kortene, at en afsked var under opsejling.
Mads Junker har tidligere talt om mulighederne for et skifte hjem til dansk fodbold eller et eventyr i eksempelvis USA, og sidstnævnte har såmænd også været i spil for danskeren.
– Jeg var i USA og træne med i en klub, og det gik nogenlunde. Nu venter jeg og hører, om der kommer noget fra dem, men ellers sker der ikke alverden. De fleste afventer EM, og det gør jeg også. Jeg begynder måske at træne med Brøndby, FC Nordsjælland eller Lyngby i næste uge, så jeg kan komme i form igen, siger Mads Junker til tipsbladet.dk.
Læs også: Medie: Junker drager til USA
Det var den amerikanske klub New England Revolution, som Mads Junker trænede med i et par dage, men det ser ikke ud til, at der kommer en aftale ud af det.
– De havde vist interesse, og jeg var så derovre et par dage. Men det ligger ikke til en afklaring, og jeg finder nok ud af det i denne uge. Der sker meget lidt lige nu, så jeg bruger tiden på at holde formen ved lige, og så må vi se, hvor skibet ender, lyder det fra Junker.
Som nævnt har Mads Junker leget med tanken om Danmark, Kina, USA eller Qatar, men nu åbner han også for andre muligheder.
Læs også: Junker overvejer Kina, USA og Qatar
– Der er også andre lande, der er interessante: England, Tyskland, Belgien og Holland ligger også tæt på Danmark, så der er muligheder nok. Roda er formentligt ude af ligningen, fordi jeg ikke har har noget fra dem, siger han.
Mads Junker har før afsløret, at han ikke regner med at fortsætte sin karriere i mange år endnu, og han lægger da heller ikke skjul på, at den næste klub kan blive den sidste.
– Jeg har lyst til at fortsætte et år eller to. Jeg har ikke misset mange kampe de sidste par år, det kunne være spændende nok at blive ved, både på grund af det sportslige og for oplevelsens skyld. Men der kommer et stop, og den næste bliver nok min sidste kontrakt. Lige nu vil jeg gerne spille, siger Mads Junker, der ikke har nogen deadline i forhold til at finde en ny klub.
– Ikke som sådan. Jeg regner med, at der gerne må ske noget omkring 1. juli. Nu arbejder jeg på at komme i form, og så skal jeg finde et sted at spille. Superligaen starter allerede 15. juli, men de fleste andre ligaer begynder først midt i august. Lige nu sker der ikke så meget, men jeg håber på at finde noget inden 1. juli
– Der er stadig tre uger til, så nu tager jeg kontakt til en af mine tidligere klubber, hvor jeg forhåbentligt kan træne med i opstartsfasen. Det er trods alt lettere, når der er andre end en selv, der skal svinge pisken, siger Mads Junker.
Angriberen regner med at lave en aftale med Brøndby, Lyngby eller FC Nordsjælland om at træne med i den næste tid, mens han også passer en tjans som studieekspert for DR under EM-slutrunden.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
‘Det er dramatisk!’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW