Kroatisk chok: Albanien snyder dem i overtiden

Med en scoring i det 95. minut sikrede Albanien et point mod Kroatien efter en underholdende anden halvleg.



Kroatien leverede gang på gang sløset forsvarsspil, og det endte med at koste point, da Albanien dybt inde i dommerens tillægstid udlignede til 2-2 ved EM i fodbold.

Albanien førte 1-0 efter første halvleg, hvor Kroatien havde bolden meget, men spillede uden tempo.

Det ændrede sig i en underholdende anden halvleg, hvor kroaterne med to scoringer inden for tre minutter vendte opgøret, inden Albanien dybt inde i tillægstiden alligevel sikrede et enkelt point.

Dermed er begge hold på ét point efter to kampe i gruppe B. Kroatien tabte 0-3 i den første kamp til Spanien, mens Albanien led et 1-2-nederlag til Italien.

Albanien fik efter 11 minutter en fremragende start på opgøret onsdag eftermiddag i Hamburg.

Qazim Laci udnyttede skidt kroatisk forsvarsspil og kom først på et tidligt slået indlæg. Kroaternes målmand Dominik Livakovic så ikke god ud i situationen og fik kun den ene lap på hovedstødet fra Laci.

Scoringen gav for alvor Albanien selvtillid. De albanske spillere virkede mere frigjorte end kroaterne, der spillede tungt og idéløst.

Kroatien havde bolden meget, men virkede låst i spillet og havde svært ved at lirke den stramme albanske defensiv op.

Albanerne var derimod ofte farlige, når holdet nærmede sig det kroatiske felt, og op til pausen blev det til flere gode albanske muligheder. De blev dog ikke udnyttet.

Det var et helt andet tempo, som kroaterne fandt frem efter pausen. Intensiteten i spillet var højere, og allerede i de første minutter af anden halvleg skabte holdet flere gode muligheder.

Som anden halvleg skred frem, bankede kroaterne mere på hos den albanske defensiv, der samtidig blev trykket mere og mere i bund.

17 minutter før tid gik den ikke længere for de hårdt kæmpende albanere.

Andrej Kramaric blev spillet fri i feltet og sendte med en inderside bolden i mål efter et fornemt forarbejde fra Ante Budimir, der var kommet på banen få minutter forinden.

Udligningen fik defensiven til at falde sammen for Albanien, og blot et par minutter senere kom kroaterne foran.

Indskiftede Luka Susics afslutning blev blokeret, men bolden strøg efterfølgende direkte ind på albanske Klaus Gjasulas skinneben og røg i eget net.

Det var svært at tro på, at Albanien skulle rejse sig efter den mavepuster, men holdet formåede at finde ny energi frem.

Samtidig fandt kroaterne det sløsede forsvarsspil fra første halvleg frem. Det gav Albanien chancen for en udligning.

I det femte tillægsminut gjorde Klaus Gjasula skaden god igen efter sit selvmål, da han spejlblank i det kroatiske felt sparkede udligningen ind bag Livakovic.

/ritzau/





Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’




LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

AGF var klar med rekordbeløb

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Bekymrende melding om Andreas Cornelius



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Froholdt med klar transfermelding

Dansk toptræner vil have ny nationalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Stjerne flirter med Brøndby

Liverpool tager storsejr

Dansk klub i kæmpe transferscoop



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Jacob Rasmussen i chokskifte

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Semenyo scorer igen mod Spurs

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

FCK-profil holder VM-drøm i live

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen