Kroatisk chok: Albanien snyder dem i overtiden

Med en scoring i det 95. minut sikrede Albanien et point mod Kroatien efter en underholdende anden halvleg.



Kroatien leverede gang på gang sløset forsvarsspil, og det endte med at koste point, da Albanien dybt inde i dommerens tillægstid udlignede til 2-2 ved EM i fodbold.

Albanien førte 1-0 efter første halvleg, hvor Kroatien havde bolden meget, men spillede uden tempo.

Det ændrede sig i en underholdende anden halvleg, hvor kroaterne med to scoringer inden for tre minutter vendte opgøret, inden Albanien dybt inde i tillægstiden alligevel sikrede et enkelt point.

Dermed er begge hold på ét point efter to kampe i gruppe B. Kroatien tabte 0-3 i den første kamp til Spanien, mens Albanien led et 1-2-nederlag til Italien.

Albanien fik efter 11 minutter en fremragende start på opgøret onsdag eftermiddag i Hamburg.

Qazim Laci udnyttede skidt kroatisk forsvarsspil og kom først på et tidligt slået indlæg. Kroaternes målmand Dominik Livakovic så ikke god ud i situationen og fik kun den ene lap på hovedstødet fra Laci.

Scoringen gav for alvor Albanien selvtillid. De albanske spillere virkede mere frigjorte end kroaterne, der spillede tungt og idéløst.

Kroatien havde bolden meget, men virkede låst i spillet og havde svært ved at lirke den stramme albanske defensiv op.

Albanerne var derimod ofte farlige, når holdet nærmede sig det kroatiske felt, og op til pausen blev det til flere gode albanske muligheder. De blev dog ikke udnyttet.

Det var et helt andet tempo, som kroaterne fandt frem efter pausen. Intensiteten i spillet var højere, og allerede i de første minutter af anden halvleg skabte holdet flere gode muligheder.

Som anden halvleg skred frem, bankede kroaterne mere på hos den albanske defensiv, der samtidig blev trykket mere og mere i bund.

17 minutter før tid gik den ikke længere for de hårdt kæmpende albanere.

Andrej Kramaric blev spillet fri i feltet og sendte med en inderside bolden i mål efter et fornemt forarbejde fra Ante Budimir, der var kommet på banen få minutter forinden.

Udligningen fik defensiven til at falde sammen for Albanien, og blot et par minutter senere kom kroaterne foran.

Indskiftede Luka Susics afslutning blev blokeret, men bolden strøg efterfølgende direkte ind på albanske Klaus Gjasulas skinneben og røg i eget net.

Det var svært at tro på, at Albanien skulle rejse sig efter den mavepuster, men holdet formåede at finde ny energi frem.

Samtidig fandt kroaterne det sløsede forsvarsspil fra første halvleg frem. Det gav Albanien chancen for en udligning.

I det femte tillægsminut gjorde Klaus Gjasula skaden god igen efter sit selvmål, da han spejlblank i det kroatiske felt sparkede udligningen ind bag Livakovic.

/ritzau/





Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube




AVIS

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

– Jeg kan ikke lide Højlund

– En tabersag for Brøndby

Højlund fik drømmestart i Napoli

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

‘Jonas Wind er på vej væk’

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

LIVE: Gravesen blæst bagover: ‘Det er vanvid!’

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Forbløffet over Victor Froholdt

Frygtelig debut for Postecoglou



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Stor Pione Sisto-overraskelse

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

Skidt nyt for FCM

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

– De er ikke i nærheden af FCK og FCM

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

– Det var en stor overraskelse for mig

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

Brutal kritik af Brøndby-boss

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

Youssoufa Moukoko hylder Superliga-rival 

Nyt Vuelta-drama: Afgørende etape ændret drastisk

Amorim ryster ikke på hånden før Manchester-derby

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Stikker til Brøndby: ‘Skifter vel ofte træner’

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Silkeborg IF – OB

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

Absolut ikke i tvivl

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

Viborg FF – AGF

Lyndebut for Christian Eriksen?

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham