Kroatisk chok: Albanien snyder dem i overtiden

Med en scoring i det 95. minut sikrede Albanien et point mod Kroatien efter en underholdende anden halvleg.



Kroatien leverede gang på gang sløset forsvarsspil, og det endte med at koste point, da Albanien dybt inde i dommerens tillægstid udlignede til 2-2 ved EM i fodbold.

Albanien førte 1-0 efter første halvleg, hvor Kroatien havde bolden meget, men spillede uden tempo.

Det ændrede sig i en underholdende anden halvleg, hvor kroaterne med to scoringer inden for tre minutter vendte opgøret, inden Albanien dybt inde i tillægstiden alligevel sikrede et enkelt point.

Dermed er begge hold på ét point efter to kampe i gruppe B. Kroatien tabte 0-3 i den første kamp til Spanien, mens Albanien led et 1-2-nederlag til Italien.

Albanien fik efter 11 minutter en fremragende start på opgøret onsdag eftermiddag i Hamburg.

Qazim Laci udnyttede skidt kroatisk forsvarsspil og kom først på et tidligt slået indlæg. Kroaternes målmand Dominik Livakovic så ikke god ud i situationen og fik kun den ene lap på hovedstødet fra Laci.

Scoringen gav for alvor Albanien selvtillid. De albanske spillere virkede mere frigjorte end kroaterne, der spillede tungt og idéløst.

Kroatien havde bolden meget, men virkede låst i spillet og havde svært ved at lirke den stramme albanske defensiv op.

Albanerne var derimod ofte farlige, når holdet nærmede sig det kroatiske felt, og op til pausen blev det til flere gode albanske muligheder. De blev dog ikke udnyttet.

Det var et helt andet tempo, som kroaterne fandt frem efter pausen. Intensiteten i spillet var højere, og allerede i de første minutter af anden halvleg skabte holdet flere gode muligheder.

Som anden halvleg skred frem, bankede kroaterne mere på hos den albanske defensiv, der samtidig blev trykket mere og mere i bund.

17 minutter før tid gik den ikke længere for de hårdt kæmpende albanere.

Andrej Kramaric blev spillet fri i feltet og sendte med en inderside bolden i mål efter et fornemt forarbejde fra Ante Budimir, der var kommet på banen få minutter forinden.

Udligningen fik defensiven til at falde sammen for Albanien, og blot et par minutter senere kom kroaterne foran.

Indskiftede Luka Susics afslutning blev blokeret, men bolden strøg efterfølgende direkte ind på albanske Klaus Gjasulas skinneben og røg i eget net.

Det var svært at tro på, at Albanien skulle rejse sig efter den mavepuster, men holdet formåede at finde ny energi frem.

Samtidig fandt kroaterne det sløsede forsvarsspil fra første halvleg frem. Det gav Albanien chancen for en udligning.

I det femte tillægsminut gjorde Klaus Gjasula skaden god igen efter sit selvmål, da han spejlblank i det kroatiske felt sparkede udligningen ind bag Livakovic.

/ritzau/







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

‘Hekstisk start’ under FC København-ejerskab

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Atletico Madrid – Arsenal

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho