Kroatien leverede gang på gang sløset forsvarsspil, og det endte med at koste point, da Albanien dybt inde i dommerens tillægstid udlignede til 2-2 ved EM i fodbold.
Albanien førte 1-0 efter første halvleg, hvor Kroatien havde bolden meget, men spillede uden tempo.
Det ændrede sig i en underholdende anden halvleg, hvor kroaterne med to scoringer inden for tre minutter vendte opgøret, inden Albanien dybt inde i tillægstiden alligevel sikrede et enkelt point.
Dermed er begge hold på ét point efter to kampe i gruppe B. Kroatien tabte 0-3 i den første kamp til Spanien, mens Albanien led et 1-2-nederlag til Italien.
Albanien fik efter 11 minutter en fremragende start på opgøret onsdag eftermiddag i Hamburg.
Qazim Laci udnyttede skidt kroatisk forsvarsspil og kom først på et tidligt slået indlæg. Kroaternes målmand Dominik Livakovic så ikke god ud i situationen og fik kun den ene lap på hovedstødet fra Laci.
Scoringen gav for alvor Albanien selvtillid. De albanske spillere virkede mere frigjorte end kroaterne, der spillede tungt og idéløst.
Kroatien havde bolden meget, men virkede låst i spillet og havde svært ved at lirke den stramme albanske defensiv op.
Albanerne var derimod ofte farlige, når holdet nærmede sig det kroatiske felt, og op til pausen blev det til flere gode albanske muligheder. De blev dog ikke udnyttet.
Det var et helt andet tempo, som kroaterne fandt frem efter pausen. Intensiteten i spillet var højere, og allerede i de første minutter af anden halvleg skabte holdet flere gode muligheder.
Som anden halvleg skred frem, bankede kroaterne mere på hos den albanske defensiv, der samtidig blev trykket mere og mere i bund.
17 minutter før tid gik den ikke længere for de hårdt kæmpende albanere.
Andrej Kramaric blev spillet fri i feltet og sendte med en inderside bolden i mål efter et fornemt forarbejde fra Ante Budimir, der var kommet på banen få minutter forinden.
Udligningen fik defensiven til at falde sammen for Albanien, og blot et par minutter senere kom kroaterne foran.
Indskiftede Luka Susics afslutning blev blokeret, men bolden strøg efterfølgende direkte ind på albanske Klaus Gjasulas skinneben og røg i eget net.
Det var svært at tro på, at Albanien skulle rejse sig efter den mavepuster, men holdet formåede at finde ny energi frem.
Samtidig fandt kroaterne det sløsede forsvarsspil fra første halvleg frem. Det gav Albanien chancen for en udligning.
I det femte tillægsminut gjorde Klaus Gjasula skaden god igen efter sit selvmål, da han spejlblank i det kroatiske felt sparkede udligningen ind bag Livakovic.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Ikke set i 30 år
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub