33 minutter.
Det er, hvad det er blevet til af spilletid for Andreas Skov Olsen under EM-slutrunden. Mod Finland blev han skiftet ind efter en time, mens det blev til et ultrakort indhop mod Belgien. De seneste to kampe mod Rusland og Wales har han tilbragt på bænken.
Den 21-årige offensivspiller fik ellers en fremragende optakt til slutrunden med to mål i VM-kvalifikationskampen på udebane mod Østrig. Måske derfor havde han også håbet på mere efter fire EM-kampe.
– Det er enormt stort at være med til EM, om man spiller eller ej, men jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at jeg ikke havde forventet mere. Meget afhænger af kampenes forløb, og der har været brug for nogle andre, men det handler om at holde sig klar, hvis der bliver brug for de ting, jeg kan inde på banen, siger Andreas Skov Olsen.
Og klar det er han. Også til at bidrage på lørdag i kvartfinalen mod Tjekkiet.
– Hvis jeg kommer på banen, kan jeg bruge min hurtighed og udfordre én mod én. Jeg vil forsøge at gøre, hvad jeg er bedst til, og det er at være pågående, slå indlæg og selv komme frem til afslutninger, lyder det fra Bologna-spilleren.
Mens spilletiden har været begrænset til Andreas Skov Olsen, er det blevet til noget af et internationalt gennembrud for barndomsvennen Mikkel Damsgaard, der imponerede stort mod både Rusland og Wales, men også viste tænder mod Belgien.
De to er tidligere holdkammerater i FC Nordsjælland og meget tætte udenfor banen.
– Han er gået ind til det med en enorm coolness, og det kunne man se helt fra Belgien-kampen. Han spiller sit spil og tænker kun på at levere, hvad han kan. Så er han bare blevet ved og ved. Jeg beundrer ham for, at han kan bevare den coolness, når et helt land kigger med. Jeg er glad på hans vegne og stolt af ham, siger Andreas Skov Olsen.
Duoen Damsgaard og Skov Olsen har for det meste selskab af Jonas Wind uden for kridtstregerne, og trioen er blevet kaldt "de tre unge musketeer på landsholdet".
– Mikkel, Jonas og jeg har kendt hinanden i mange år, og vi er de tre unge, så det er normalt, at vi læner os lidt op ad hinanden. Vi er venner uden for banen og kender hinandens privatliv, og det betyder noget, men det er ikke sådan, at vi ikke taler med de andre, vi går bare meget sammen.
– Det er rart, at vi kan bruge tid sammen, som vi måske ikke normalt gør, når vi er ude i vores klubber, siger Andreas Skov Olsen.
Offensivspilleren er noteret for otte landskampe og tre mål for Danmark.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker