Bedst og Værst: Kroater tændte først efter pausen

Kroatien og Tjekkiet delte i ganske underholdende opgør, der er tæt på at sende Tjekkiet videre ved EM.



Kroatien – Tjekkiet 1-1 (0-1)

0-1 Patrick Schick (37.)
1-1 Ivan Perisic

Kampens bedste
Kroatien
Ivan Perisic var nærmest usynligt i hele 1. halvleg, hvor han var placeret i højre side, men efter pausen blev han sendt i højre side, og så var pludseligt ganske anden tydelighed over, hvad den rutinerede ræv viste. Ud over den hurtige scoring, blev der gang på gang udfordret, afsluttet og sendt indlæg mod medspillerne. Om det var sideskiftet eller skæld ud i pausen, der gjorde forskellen skal være usagt, men Perisic leverede efter pausen og er generelt altid bedst i netop den side.

Tjekkiet
EM har fået sig en topscorer i Patrick Schick, der nu er noteret for tre mål i to kampe. Bundesliga-knokleren sled og slæbte for sit hold, og bankede nærmest symptomatisk for sin indsats straffesparket i nettet med blodet løbende fra næsen efter at have fået slynget en albue i ansigtet ved straffesparks-situationen. Tjekkiet er med resultatet videre ved EM, og Patrick Schick ser ud til at have mindst to kampe til at nettet endnu flere gange ved slutrunden.

Kampens detalje
Inden pausen gik alt for langsomt for kroaterne, men anden halvleg fik en ganske anden tænding. For efter bare to minutter blev et frispark på midten af banen, taget effektivt og hurtigt, hvilket skød Ivan Perisic i dybden, hvor han med et enkelt træk og en hammer udlignede tjekkernes føring fra 1. halvleg.

Kampens værste
Når man som vice-verdensmester kommer til en EM-slutrunde, er der en vis forventning om kvalitet i spillet og præstationerne. Kroaterne spillede før pausen for langsomt, for uopfindsomt og lod frustrationer gå ud over modspillere i stedet for at omforme det til noget kreativt. En af de slemmeste var Ante Rebic, der i front slet-slet ikke fik vist noget af den fandenivoldskhed, der ellers har skaffet ham en ganske god sæson i AC Milan. Blev fornuftigt byttet i pausen.




Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

I svime over Oscar Schwartau

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Her vil Asien kopiere Europa

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Store navne kan forlade Brøndby IF

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Det kommer til at trække ud

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

To danskere færdige i norsk klub

– Når jeg var alene, græd jeg

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Intet aftryk!

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Marokko er blevet fodboldens mekka

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Salah har undskyldt