Tredje afsnit af Anders Breinholts nye talkshow, Breinholts, startede med lidt af en afsløring fra skærmtroldens gæst, den tidligere fodboldspiller, Nicklas Bendtner.
Han fortæller nemlig efter få minutter af programmet, at han er blevet ansat på TV 2 som ekspert under sommerens EM-slutrunde. Efterfølgende spørger Anders Breinholt, om han så skal til Tyskland og dække fodbold.
– Jeg tror faktisk, vi laver studie herhjemme, lyder det kort fra Nicklas Bendtner, imens produktionsholdet klapper og glædes over nyheden.
Hos TV 2 kommer afsløringen dog som lidt af en overraskelse for fodboldredaktør, Carsten Werge, der dog forventer, at man får enderne til at mødes i en nær fremtid.
– Vi har en aftale om, at vi skal have en snak sammen, når han kommer hjem fra ferie. Der forsøger vi, om vi kan blive enige om en aftale, der dækker EM og fremover, siger han.
Også hos TV 2’s kanalchef, Kristian Hyldgaard, der ikke selv har set Breinholts med Nicklas Bendtner, vækker udtalelsen glæde men også en smule overraskelse.
– Vores aftale er stadigvæk at mødes med ham efter hans rejse for at samle op. Vi var glade for hans præstation, så der er ikke så meget nyt at tilføje. Jeg kan ikke bekræfte det, siger han og tilføjer:
– Jeg mangler simpelthen at tale med Nicklas om det og have en snak med ham om, hvor han selv er henne i det hele. Hvis nogle ender skal mødes, så skal der en grundlæggende evaluering til, og den har vi altså ikke haft endnu, siger Kristian Hyldgaard.
Både Kristian Hyldgaard og Carsten Werge slår fast, at de er meget glade for at høre, at Nicklas Bendtner har været begejstret for at arbejde som ekspert på TV 2 under venskabskampene mod Schweiz og Færøerne, hvor han var flankeret af David Nielsen og Mads Junker, mens Camilla Martin styrede slagets gang som vært.
– Han bringer noget god faglighed, som vi vægter højt. Som person var han et godt bekendtskab for dem i studiet og for alle i og omkring produktionen. Han var professionel og behagelig, men i særdelelshed hans seriøsitet, kunne jeg godt lide, siger Carsten Werge.
TV 2 har på det seneste oprustet massivt på fodboldfronten, hvor de fra næste sæson overtager halvdelen af Superliga-rettighederne. I sidste uge præsenterede tv-stationen nemlig Nicoline Sørensen som ekspert på Superligen.
Og ifølge bold.dk skulle TV 2 også være meget tæt på en aftale med Lars Jacobsen. Det spurgte Tipsbladet Kristian Hyldgaard om, men han ønskede ikke at kommentere rygtet.
Salah har undskyldt
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
I chok over Nicolai Poulsen
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
Vild Diant Ramaj-historie
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Kamil Grabara-opslag bemærkes
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
TOPNYHED
