Bendtner afslører nyt job – TV 2 overrasket

Nicklas Bendtner afslører i Anders Breinholts nye talkshow, at han har landet et job som ekspert på TV 2. TV-stationen kan dog ikke helt genkende, at man er så langt i forhandlingerne, selvom de regner med at kunne få enderne til at mødes i en nær fremtid.



Tredje afsnit af Anders Breinholts nye talkshow, Breinholts, startede med lidt af en afsløring fra skærmtroldens gæst, den tidligere fodboldspiller, Nicklas Bendtner.

Han fortæller nemlig efter få minutter af programmet, at han er blevet ansat på TV 2 som ekspert under sommerens EM-slutrunde. Efterfølgende spørger Anders Breinholt, om han så skal til Tyskland og dække fodbold.

– Jeg tror faktisk, vi laver studie herhjemme, lyder det kort fra Nicklas Bendtner, imens produktionsholdet klapper og glædes over nyheden.

Hos TV 2 kommer afsløringen dog som lidt af en overraskelse for fodboldredaktør, Carsten Werge, der dog forventer, at man får enderne til at mødes i en nær fremtid.

– Vi har en aftale om, at vi skal have en snak sammen, når han kommer hjem fra ferie. Der forsøger vi, om vi kan blive enige om en aftale, der dækker EM og fremover, siger han.

Også hos TV 2’s kanalchef, Kristian Hyldgaard, der ikke selv har set Breinholts med Nicklas Bendtner, vækker udtalelsen glæde men også en smule overraskelse.

– Vores aftale er stadigvæk at mødes med ham efter hans rejse for at samle op. Vi var glade for hans præstation, så der er ikke så meget nyt at tilføje. Jeg kan ikke bekræfte det, siger han og tilføjer:

– Jeg mangler simpelthen at tale med Nicklas om det og have en snak med ham om, hvor han selv er henne i det hele. Hvis nogle ender skal mødes, så skal der en grundlæggende evaluering til, og den har vi altså ikke haft endnu, siger Kristian Hyldgaard.

Både Kristian Hyldgaard og Carsten Werge slår fast, at de er meget glade for at høre, at Nicklas Bendtner har været begejstret for at arbejde som ekspert på TV 2 under venskabskampene mod Schweiz og Færøerne, hvor han var flankeret af David Nielsen og Mads Junker, mens Camilla Martin styrede slagets gang som vært.

– Han bringer noget god faglighed, som vi vægter højt. Som person var han et godt bekendtskab for dem i studiet og for alle i og omkring produktionen. Han var professionel og behagelig, men i særdelelshed hans seriøsitet, kunne jeg godt lide, siger Carsten Werge.

TV 2 har på det seneste oprustet massivt på fodboldfronten, hvor de fra næste sæson overtager halvdelen af Superliga-rettighederne. I sidste uge præsenterede tv-stationen nemlig Nicoline Sørensen som ekspert på Superligen.

Og ifølge bold.dk skulle TV 2 også være meget tæt på en aftale med Lars Jacobsen. Det spurgte Tipsbladet Kristian Hyldgaard om, men han ønskede ikke at kommentere rygtet.



Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Nyt nederlag til Thomas Frank

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Andreas Christensen skriver snart under

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Går langt ned i løn

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stor ydmygelse

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Neestrup reagerer på brudt aftale

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Rangers rundbarberer Dons igen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne