Tredje afsnit af Anders Breinholts nye talkshow, Breinholts, startede med lidt af en afsløring fra skærmtroldens gæst, den tidligere fodboldspiller, Nicklas Bendtner.
Han fortæller nemlig efter få minutter af programmet, at han er blevet ansat på TV 2 som ekspert under sommerens EM-slutrunde. Efterfølgende spørger Anders Breinholt, om han så skal til Tyskland og dække fodbold.
– Jeg tror faktisk, vi laver studie herhjemme, lyder det kort fra Nicklas Bendtner, imens produktionsholdet klapper og glædes over nyheden.
Hos TV 2 kommer afsløringen dog som lidt af en overraskelse for fodboldredaktør, Carsten Werge, der dog forventer, at man får enderne til at mødes i en nær fremtid.
– Vi har en aftale om, at vi skal have en snak sammen, når han kommer hjem fra ferie. Der forsøger vi, om vi kan blive enige om en aftale, der dækker EM og fremover, siger han.
Også hos TV 2’s kanalchef, Kristian Hyldgaard, der ikke selv har set Breinholts med Nicklas Bendtner, vækker udtalelsen glæde men også en smule overraskelse.
– Vores aftale er stadigvæk at mødes med ham efter hans rejse for at samle op. Vi var glade for hans præstation, så der er ikke så meget nyt at tilføje. Jeg kan ikke bekræfte det, siger han og tilføjer:
– Jeg mangler simpelthen at tale med Nicklas om det og have en snak med ham om, hvor han selv er henne i det hele. Hvis nogle ender skal mødes, så skal der en grundlæggende evaluering til, og den har vi altså ikke haft endnu, siger Kristian Hyldgaard.
Både Kristian Hyldgaard og Carsten Werge slår fast, at de er meget glade for at høre, at Nicklas Bendtner har været begejstret for at arbejde som ekspert på TV 2 under venskabskampene mod Schweiz og Færøerne, hvor han var flankeret af David Nielsen og Mads Junker, mens Camilla Martin styrede slagets gang som vært.
– Han bringer noget god faglighed, som vi vægter højt. Som person var han et godt bekendtskab for dem i studiet og for alle i og omkring produktionen. Han var professionel og behagelig, men i særdelelshed hans seriøsitet, kunne jeg godt lide, siger Carsten Werge.
TV 2 har på det seneste oprustet massivt på fodboldfronten, hvor de fra næste sæson overtager halvdelen af Superliga-rettighederne. I sidste uge præsenterede tv-stationen nemlig Nicoline Sørensen som ekspert på Superligen.
Og ifølge bold.dk skulle TV 2 også være meget tæt på en aftale med Lars Jacobsen. Det spurgte Tipsbladet Kristian Hyldgaard om, men han ønskede ikke at kommentere rygtet.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER