Bendtner afslører nyt job – TV 2 overrasket

Nicklas Bendtner afslører i Anders Breinholts nye talkshow, at han har landet et job som ekspert på TV 2. TV-stationen kan dog ikke helt genkende, at man er så langt i forhandlingerne, selvom de regner med at kunne få enderne til at mødes i en nær fremtid.



Tredje afsnit af Anders Breinholts nye talkshow, Breinholts, startede med lidt af en afsløring fra skærmtroldens gæst, den tidligere fodboldspiller, Nicklas Bendtner.

Han fortæller nemlig efter få minutter af programmet, at han er blevet ansat på TV 2 som ekspert under sommerens EM-slutrunde. Efterfølgende spørger Anders Breinholt, om han så skal til Tyskland og dække fodbold.

– Jeg tror faktisk, vi laver studie herhjemme, lyder det kort fra Nicklas Bendtner, imens produktionsholdet klapper og glædes over nyheden.

Hos TV 2 kommer afsløringen dog som lidt af en overraskelse for fodboldredaktør, Carsten Werge, der dog forventer, at man får enderne til at mødes i en nær fremtid.

– Vi har en aftale om, at vi skal have en snak sammen, når han kommer hjem fra ferie. Der forsøger vi, om vi kan blive enige om en aftale, der dækker EM og fremover, siger han.

Også hos TV 2’s kanalchef, Kristian Hyldgaard, der ikke selv har set Breinholts med Nicklas Bendtner, vækker udtalelsen glæde men også en smule overraskelse.

– Vores aftale er stadigvæk at mødes med ham efter hans rejse for at samle op. Vi var glade for hans præstation, så der er ikke så meget nyt at tilføje. Jeg kan ikke bekræfte det, siger han og tilføjer:

– Jeg mangler simpelthen at tale med Nicklas om det og have en snak med ham om, hvor han selv er henne i det hele. Hvis nogle ender skal mødes, så skal der en grundlæggende evaluering til, og den har vi altså ikke haft endnu, siger Kristian Hyldgaard.

Både Kristian Hyldgaard og Carsten Werge slår fast, at de er meget glade for at høre, at Nicklas Bendtner har været begejstret for at arbejde som ekspert på TV 2 under venskabskampene mod Schweiz og Færøerne, hvor han var flankeret af David Nielsen og Mads Junker, mens Camilla Martin styrede slagets gang som vært.

– Han bringer noget god faglighed, som vi vægter højt. Som person var han et godt bekendtskab for dem i studiet og for alle i og omkring produktionen. Han var professionel og behagelig, men i særdelelshed hans seriøsitet, kunne jeg godt lide, siger Carsten Werge.

TV 2 har på det seneste oprustet massivt på fodboldfronten, hvor de fra næste sæson overtager halvdelen af Superliga-rettighederne. I sidste uge præsenterede tv-stationen nemlig Nicoline Sørensen som ekspert på Superligen.

Og ifølge bold.dk skulle TV 2 også være meget tæt på en aftale med Lars Jacobsen. Det spurgte Tipsbladet Kristian Hyldgaard om, men han ønskede ikke at kommentere rygtet.







LIVE

LIVE: Deler nyt om skadet stjerne

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Afslører vild transfer-historie

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Protesterer efter dansk drømmekamp

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Det kommer formentlig til at ske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Barcelona – Rayo Vallecano

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers