Bendtner afslører nyt job – TV 2 overrasket

Nicklas Bendtner afslører i Anders Breinholts nye talkshow, at han har landet et job som ekspert på TV 2. TV-stationen kan dog ikke helt genkende, at man er så langt i forhandlingerne, selvom de regner med at kunne få enderne til at mødes i en nær fremtid.



Tredje afsnit af Anders Breinholts nye talkshow, Breinholts, startede med lidt af en afsløring fra skærmtroldens gæst, den tidligere fodboldspiller, Nicklas Bendtner.

Han fortæller nemlig efter få minutter af programmet, at han er blevet ansat på TV 2 som ekspert under sommerens EM-slutrunde. Efterfølgende spørger Anders Breinholt, om han så skal til Tyskland og dække fodbold.

– Jeg tror faktisk, vi laver studie herhjemme, lyder det kort fra Nicklas Bendtner, imens produktionsholdet klapper og glædes over nyheden.

Hos TV 2 kommer afsløringen dog som lidt af en overraskelse for fodboldredaktør, Carsten Werge, der dog forventer, at man får enderne til at mødes i en nær fremtid.

– Vi har en aftale om, at vi skal have en snak sammen, når han kommer hjem fra ferie. Der forsøger vi, om vi kan blive enige om en aftale, der dækker EM og fremover, siger han.

Også hos TV 2’s kanalchef, Kristian Hyldgaard, der ikke selv har set Breinholts med Nicklas Bendtner, vækker udtalelsen glæde men også en smule overraskelse.

– Vores aftale er stadigvæk at mødes med ham efter hans rejse for at samle op. Vi var glade for hans præstation, så der er ikke så meget nyt at tilføje. Jeg kan ikke bekræfte det, siger han og tilføjer:

– Jeg mangler simpelthen at tale med Nicklas om det og have en snak med ham om, hvor han selv er henne i det hele. Hvis nogle ender skal mødes, så skal der en grundlæggende evaluering til, og den har vi altså ikke haft endnu, siger Kristian Hyldgaard.

Både Kristian Hyldgaard og Carsten Werge slår fast, at de er meget glade for at høre, at Nicklas Bendtner har været begejstret for at arbejde som ekspert på TV 2 under venskabskampene mod Schweiz og Færøerne, hvor han var flankeret af David Nielsen og Mads Junker, mens Camilla Martin styrede slagets gang som vært.

– Han bringer noget god faglighed, som vi vægter højt. Som person var han et godt bekendtskab for dem i studiet og for alle i og omkring produktionen. Han var professionel og behagelig, men i særdelelshed hans seriøsitet, kunne jeg godt lide, siger Carsten Werge.

TV 2 har på det seneste oprustet massivt på fodboldfronten, hvor de fra næste sæson overtager halvdelen af Superliga-rettighederne. I sidste uge præsenterede tv-stationen nemlig Nicoline Sørensen som ekspert på Superligen.

Og ifølge bold.dk skulle TV 2 også være meget tæt på en aftale med Lars Jacobsen. Det spurgte Tipsbladet Kristian Hyldgaard om, men han ønskede ikke at kommentere rygtet.





LIVE

LIVE: FC Københavns startopstilling klar

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Josip Radošević på samtlige forsider

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

– Han er den værste træner, jeg har haft!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

AGF – Brøndby IF

Benhård Brian Riemer-melding

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

FC København – FC Fredericia

Protesterer efter dansk drømmekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Viborg FF – FC Midtjylland

I svime over Pelle Mattsson

Randers FC – Silkeborg IF

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Topchef får nyt job i FCK

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Så blev det officielt

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Afslører vild transfer-historie

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Modtager stor ros fra Højbjerg

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Millionregn over FC Midtjylland

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

“Ingen er uerstattelige”

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler