Tredje afsnit af Anders Breinholts nye talkshow, Breinholts, startede med lidt af en afsløring fra skærmtroldens gæst, den tidligere fodboldspiller, Nicklas Bendtner.
Han fortæller nemlig efter få minutter af programmet, at han er blevet ansat på TV 2 som ekspert under sommerens EM-slutrunde. Efterfølgende spørger Anders Breinholt, om han så skal til Tyskland og dække fodbold.
– Jeg tror faktisk, vi laver studie herhjemme, lyder det kort fra Nicklas Bendtner, imens produktionsholdet klapper og glædes over nyheden.
Hos TV 2 kommer afsløringen dog som lidt af en overraskelse for fodboldredaktør, Carsten Werge, der dog forventer, at man får enderne til at mødes i en nær fremtid.
– Vi har en aftale om, at vi skal have en snak sammen, når han kommer hjem fra ferie. Der forsøger vi, om vi kan blive enige om en aftale, der dækker EM og fremover, siger han.
Også hos TV 2’s kanalchef, Kristian Hyldgaard, der ikke selv har set Breinholts med Nicklas Bendtner, vækker udtalelsen glæde men også en smule overraskelse.
– Vores aftale er stadigvæk at mødes med ham efter hans rejse for at samle op. Vi var glade for hans præstation, så der er ikke så meget nyt at tilføje. Jeg kan ikke bekræfte det, siger han og tilføjer:
– Jeg mangler simpelthen at tale med Nicklas om det og have en snak med ham om, hvor han selv er henne i det hele. Hvis nogle ender skal mødes, så skal der en grundlæggende evaluering til, og den har vi altså ikke haft endnu, siger Kristian Hyldgaard.
Både Kristian Hyldgaard og Carsten Werge slår fast, at de er meget glade for at høre, at Nicklas Bendtner har været begejstret for at arbejde som ekspert på TV 2 under venskabskampene mod Schweiz og Færøerne, hvor han var flankeret af David Nielsen og Mads Junker, mens Camilla Martin styrede slagets gang som vært.
– Han bringer noget god faglighed, som vi vægter højt. Som person var han et godt bekendtskab for dem i studiet og for alle i og omkring produktionen. Han var professionel og behagelig, men i særdelelshed hans seriøsitet, kunne jeg godt lide, siger Carsten Werge.
TV 2 har på det seneste oprustet massivt på fodboldfronten, hvor de fra næste sæson overtager halvdelen af Superliga-rettighederne. I sidste uge præsenterede tv-stationen nemlig Nicoline Sørensen som ekspert på Superligen.
Og ifølge bold.dk skulle TV 2 også være meget tæt på en aftale med Lars Jacobsen. Det spurgte Tipsbladet Kristian Hyldgaard om, men han ønskede ikke at kommentere rygtet.
LIVE
TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TIPSBLADET SPECIAL
