Bendtner afslører nyt job – TV 2 overrasket

Nicklas Bendtner afslører i Anders Breinholts nye talkshow, at han har landet et job som ekspert på TV 2. TV-stationen kan dog ikke helt genkende, at man er så langt i forhandlingerne, selvom de regner med at kunne få enderne til at mødes i en nær fremtid.



Tredje afsnit af Anders Breinholts nye talkshow, Breinholts, startede med lidt af en afsløring fra skærmtroldens gæst, den tidligere fodboldspiller, Nicklas Bendtner.

Han fortæller nemlig efter få minutter af programmet, at han er blevet ansat på TV 2 som ekspert under sommerens EM-slutrunde. Efterfølgende spørger Anders Breinholt, om han så skal til Tyskland og dække fodbold.

– Jeg tror faktisk, vi laver studie herhjemme, lyder det kort fra Nicklas Bendtner, imens produktionsholdet klapper og glædes over nyheden.

Hos TV 2 kommer afsløringen dog som lidt af en overraskelse for fodboldredaktør, Carsten Werge, der dog forventer, at man får enderne til at mødes i en nær fremtid.

– Vi har en aftale om, at vi skal have en snak sammen, når han kommer hjem fra ferie. Der forsøger vi, om vi kan blive enige om en aftale, der dækker EM og fremover, siger han.

Også hos TV 2’s kanalchef, Kristian Hyldgaard, der ikke selv har set Breinholts med Nicklas Bendtner, vækker udtalelsen glæde men også en smule overraskelse.

– Vores aftale er stadigvæk at mødes med ham efter hans rejse for at samle op. Vi var glade for hans præstation, så der er ikke så meget nyt at tilføje. Jeg kan ikke bekræfte det, siger han og tilføjer:

– Jeg mangler simpelthen at tale med Nicklas om det og have en snak med ham om, hvor han selv er henne i det hele. Hvis nogle ender skal mødes, så skal der en grundlæggende evaluering til, og den har vi altså ikke haft endnu, siger Kristian Hyldgaard.

Både Kristian Hyldgaard og Carsten Werge slår fast, at de er meget glade for at høre, at Nicklas Bendtner har været begejstret for at arbejde som ekspert på TV 2 under venskabskampene mod Schweiz og Færøerne, hvor han var flankeret af David Nielsen og Mads Junker, mens Camilla Martin styrede slagets gang som vært.

– Han bringer noget god faglighed, som vi vægter højt. Som person var han et godt bekendtskab for dem i studiet og for alle i og omkring produktionen. Han var professionel og behagelig, men i særdelelshed hans seriøsitet, kunne jeg godt lide, siger Carsten Werge.

TV 2 har på det seneste oprustet massivt på fodboldfronten, hvor de fra næste sæson overtager halvdelen af Superliga-rettighederne. I sidste uge præsenterede tv-stationen nemlig Nicoline Sørensen som ekspert på Superligen.

Og ifølge bold.dk skulle TV 2 også være meget tæt på en aftale med Lars Jacobsen. Det spurgte Tipsbladet Kristian Hyldgaard om, men han ønskede ikke at kommentere rygtet.





LIVE

TransferLIVE: Spurs-spiller vil væk

Melder dansk stortalent transferklar

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jordan – Algeriet

Sender opfordring til Superliga-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Spanien – Saudi-Arabien

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal