Han bliver ved og ved og ved.
Martin Braithwaite er gået målamok i Spanien i denne sæson og kom mandag igen på tavlen for Espanyol, så han nu fører topscorerlisten i La Liga 2 med 21 scoringer. Det er tre flere end nummer to.
Med sejren bevarede Espanyol håbet om at rykke op i den bedste spanske række, hvilket er et stort mål for den danske angriber. Men han har også ét til – at komme med til EM.
– Jeg er, hvor jeg skal være, scorer mål og spiller fuld tid. Jeg træner altid hårdt og passer på mig selv, så jeg synes, jeg topper på det helt perfekte tidspunkt lige inden EM, som jeg selvfølgelig giver alt for at komme med til, siger Martin Braithwaite og kommer med en pointe:
– Alle ved – i hvert fald os spillere og trænerne – at man ikke kan komme ind til en slutrunde og først spille sig i form, hvis man ikke allerede topper i ugerne op til så vigtige kampe. Det så vi også til VM, at det fungerede ikke. Man kan selvfølgelig ikke nå at komme i topform ved at spille et par testkampe og træne i et par uger, så det handler om være helt skarp i flere måneder inden slutrunden, hvis vi skal vinde.
Tipsbladet har bedt analysefirmaet Opta lave en opgørelse over de skarpeste danske landsholdsangribere i 2024.
Som man kan se i tabellen, stikker Martin Braithwaite ud.
- Inden vi gik ind i det nye år satte jeg mig det mål, at jeg ville score dobbelt så mange mål som mine konkurrenter for at være mere tydelig i mine præstationer - både for at hjælpe mit eget hold og for at være tydelig over for landstræneren, fordi jeg ikke er blevet udtaget de senere gange i løbet af efteråret, så jeg har måttet være endnu bedre. Jeg er klar til at komme til EM, og jeg ser mig selv score vores første mål, forklarer topscoreren i La Liga 2 og fortsætter om sin egen form:
- 21 mål er fantastisk, men sæsonen er ikke ovre, så jeg vil gerne score mere. Alle forventede meget fra mig, og der er et stort pres på mig, fordi folk ser mig som en af dem i ligaen, som kan score flest mål. Jeg kan godt lide at spille under det pres, så det er noget, som giver sig selv, hvis du føler, du er en god angriber, og jeg skal bare klø på for at sikre oprykning og komme med til EM.
Manden med beslutningen om, hvorvidt Martin Braithwaite skal med til Tyskland, er landstræner Kasper Hjulmand, og han har flere gange slået fast, at han fremadrettet kun ser Espanyol-stjernen som angriber.
- Det ved jeg ikke, hvordan jeg har det med. Det er hans beslutning, og det ved Kasper også. Men jeg har i løbet af kvalifikationen til EM spillet kant, det gjorde jeg også i min seneste landskamp, og jeg tror generelt, at en af mine største forcer, at jeg kan spille alle offensive pladser. På landsholdet har jeg kun spillet en håndfuld kampe som angriber, så det er svært at bedømme mig ud fra det, når jeg ikke virkelig får lov at spille den position, og i sidste sæson scorede jeg 10 mål i La Liga fra kanten. Det var kun Vinicius Junior og mig, der gjorde det som kantspillere.
- Under seneste EM var jeg også kantspiller, og alle statistikker viste, at jeg var en af de bedste i turneringen, og det var egentlig også det samme i Barcelona, hvor folk ikke troede, at jeg kunne få spilletid, fordi Messi, Suarez, Griezmann, Dembélé og Coutinho var i truppen, men der spillede jeg mig jo på i startopstillingen som kantspiller - så jeg har ikke over natten glemt at spille kant, fordi jeg har spillet angriber i denne sæson. Når det er sagt, så har jeg da spillet hele denne sæson som angriber, forklarer Braithwaite, som ikke ser Mohamed Daramys afbud til EM som en nemmere vej for ham til truppen.
- Nej, overhovedet ikke, det tænker jeg ikke på. Jeg vil ikke med på baggrund af skader, jeg håber på , at alle småskadede spillere bliver fit for fight, og jeg håber ikke for mine holdkammerater, at de bliver skadet, bemærker angriberen, der var i dialog med landstræneren omkring seneste landskampe i marts.
- Jeg er løbende i dialog med Kasper. Det er ikke noget, jeg fokuserer på. Jeg vil ikke udtages, fordi jeg spillede godt for flere måneder siden, jeg vil udtages, fordi jeg har gjort mig fortjent til det med mine nuværende præstationer.
EM-truppen bliver udtaget i slutningen af maj.
LIVE
TransferLIVE: OB afslører klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte?
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER