Det danske fodboldlandshold fik mange nye fans i Europa med sit eventyrlige comeback i gruppespillet, og den målrige ottendedelsfinale mellem Kroatien og Spanien skrev sig ind som en af de mest mindeværdige ved slutrunden.
Sportsligt har der ikke været en finger at sætte på de fire EM-kampe i Parken i København, og selve værtskabet har også fået ros.
Det siger Lene Kryger, der er direktør i organisationen bag EM-kampene i København.
– Vi har kun hørt gode ting. Uefa var meget imponeret. Deres generalsekretær var her til sidste kamp sammen med deres øverste “operation and venue”-direktør. De var virkelig tilfredse og glade for samarbejdet.
– Vi er bare gode til at være værter for store arrangementer i Danmark. Det er samme feedback, vi får fra de internationale forbund hver gang, uanset om det er en lille sport eller et EM i fodbold, siger hun.
Hun fortæller, at det praktiske, som organisationen har været en del af, har kørt “snorlige”. Også selv om en politisk beslutning om at øge kapaciteten fra 15.900 til 25.000 tilskuere kort før slutrunden gav visse udfordringer.
De mange ekstra billetter og det skrottede afstandskrav betød, at mange ikke som udgangspunkt sad ved siden af dem, de havde forestillet sig at dele oplevelsen med.
– Folk har skullet bytte pladser, fordi hver anden har været en fremmed. Vi var meget spændte på, om det ville forsinke kampene.
– Men man lagde slet ikke mærke til det. Det handler også om, at danskerne tager ansvar. Det fungerede også fint med kroaterne. Folk stimler bare sammen, siger hun.
To af fansene fra Kroatien overholdt til gengæld ikke reglerne og løb helt ind på banen efter målet til 3-3 i dommerens tillægstid.
Der stod de og jublede i nogle sekunder, før de ved egen kraft forlod banen og hoppede tilbage på tribunen. Det kan man godt se som et lille minus i håndteringen, erkender direktøren.
– Vi havde fået efterretninger om, at det ville ske. Men det var ikke til at vide, hvor det kom fra, eller hvornår de ville gøre det. Politiet stod klar til at løbe ind for at anholde dem, men fordi de selv nåede at vende om, inden de kom længere, valgte Uefa først at tage fat i dem efterfølgende, siger Lene Kryger.
Og så er der Christian Eriksen-episoden.
Et effektivt beredskab var med til at genoplive den danske landsholdsspiller og fragte ham sikkert på hospitalet, da han kollapsede og fik hjertestop i Parken.
Men mens det bag kulissen – uden inddragelse af den danske EM-organisation – blev diskuteret, hvorvidt kampen skulle fortsætte, sad tilskuerne tilbage i uvished om Eriksens helbred og kampens afvikling.
– Der gik lang tid, før kampen startede igen, og der gik lang tid, før man kunne give ordentlig besked om hans tilstand. Men når man sidder heroppe, har man ikke noget begreb om, at der er gået så lang tid, fordi man prøver at få den bekræftelse fra sygehuset om hans tilstand.
– Vi ville være 100 procent sikre, inden vi meldte noget ud. Det var også derfor, det tog så lang tid, siger hun.
Kampen mod Finland blev sat i gang igen efter knap to timers pause. Danmark tabte 0-1, og det blev også til et nederlag på 1-2 til Belgien, før danskerne i sidste gruppekamp besejrede Rusland 4-1.
Mandag aften slog Spanien så Kroatien ud med en sejr på 5-3 i den danske hovedstad.
Selv om der ikke er flere kampe på dansk jord, er det københavnske EM-værtskab ikke helt slut endnu. Fanzonen på Ofelia Plads og storskærmsarrangementerne ved Øksnehallen fortsætter under resten af slutrunden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Jubler over ny Brøndby-chef
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Nu dukker første historie op
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
