Inden vital kamp: Hjulmand giver spillerne fri

Lørdag holder de fleste danske EM-spillere fri. De har brug for fysisk og mental opladning, siger landstræner.



Når spillerne på det danske fodboldlandshold er kommet igennem fredagens træning, har de stort set fri, indtil de søndag formiddag indleder forberedelserne til Danmarks afgørende kamp mod Serbien.

Langt de fleste af landsholdsspillerne skal nemlig ikke træne lørdag, i stedet skal de koble af og nyde en fridag for første gang siden 2. juni.

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand.

– Vi har en stille lørdag, hvor langt, langt de fleste ikke skal træne, men komme sig og lave andre aktiviteter, og så skal vi holde nogle møder i stedet for. Der vil være enkelte som træner, men de andre spillere har fri.

– Det bliver spillernes første fridag siden 2. juni, og det er vigtigt lige at komme lidt væk. Der er ikke planlagt noget, det kan være det kommer senere, men jeg tror, spillerne har brug for at slikke sårene og hygge sig lidt.

– Spillerne har fri halvandet døgn, hvor de skal komme sig mentalt og fysisk efter de to første kampe, siger Kasper Hjulmand.

Hjemme på kurhotellet i det dunkelgrønne og naturskønne Schwarzwald har de danske spillere et hav af aktiviteter, de kan fordrive fritiden med.

Hvis de ikke bare vil læse en bog på en liggestol foran poolen, kan de eksempelvis ty til konkurrencer i Counter-Strike, basketball, bordtennis, bordfodbold, dart eller brætspil.

De kan også snuppe en cykel og sætte kurs mod den nærliggende sydtyske provinsby Freudenstadt for at spise is, drikke kaffe eller gå en runde på byens velrenommerede minigolfbane.

Fredagens træning i Freudenstadt var opdelt i to grupper. De spillere, der startede inde torsdag mod England, lavede restitutionstræning på lavt blus. De øvrige spillere trænede hårdt inden hviledagen.

Blandt de få spillere, der skal træne lørdag, finder man Thomas Delaney, der har været inaktiv på grund af utilpashed de seneste dage.

Når holdet fra søndag kigger frem mod den afgørende gruppekamp mod serberne, har en hemmelighedsfuld Kasper Hjulmand nøje planlagt de taktiske greb, der skal indøves.

– Søndag starter vi træningen op mod Serbien-kampen, og vi har en præcis plan for, hvordan vi skal forberede os, siger Kasper Hjulmand, som ikke ønsker at uddybe planen.

/ritzau/





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Højlund med helterolle for Napoli

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

AGF og OB var enige om at spille søndag



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ny kæmpe nedtur for Frank

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Han kan blive den næste store profil!

FC Barcelona trækker sig fra turnering

– Priserne er eksploderet

Er han den nye Rurik Gislason?

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

FC Midtjylland – FC København

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz