DBU: Lader spillerne bryde corona-boblen

Hos DBU gør man, hvad man kan, for at hjælpe spillerne mest muligt efter oplevelsen med Christian Eriksen lørdag aften.



Med Christian Eriksens kollaps i kampen mod Finland ved EM var det tydeligt, at flere af spillerne allerede blev meget følelsesmæssigt ramt inde på banen. Derfor tager DBU sig nu af, at der bliver taget godt hånd om truppen.

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand ved pressemødet dagen efter kampen, hvor han blandt andet kommer ind på, hvordan spillerne har reageret.

– Nogle har en bagage. Nogle har fået åbnet op for en følelse, som de har haft før med pårørende, som man har mistet. Måske endda på et hjerteslag. Det er klart, at når den boks bliver åbnet, så kommer der en masse følelser ud, som får frit løb. 

– Så det er ikke bare ‘sådan lige’. Mange har familie, venner osv, som er bekymrede. Så bliver man bekymret for deres bekymring, så der er en hel masse følelser i spil, der skal håndteres på bedst mulige måde. 

Hjulmand understreger i den forbindelse for, at han er ekstremt stolt over spillerne og staben, og at han er glad for at se Christian Eriksen.

For en spiller som Jannik Vestergaard har han haft brug for at være sammen med familien, som betyder, at han bryder den corona-boble, som ellers har været der for landsholdet. Fodbolddirektør Peter Møller peger her på, at nogle af spillerne har brug for at være sammen med deres allerkæreste.

– Det har vi selvfølgelig ikke sat os i vejen for. Om det er at bryde boblen, det ved jeg ikke. Vi viser bare det, som der skal til for at løfte spillerne. Det er det, som bekymrer os nu. Vi ved, at Christian (Eriksen red.) er i gode hænder, så vores opgave er nu at løfte spillerne, så vi kan få det bedste ud af dem og få dem på rette køl, så de er klar til kampen mod Belgien, fortæller Peter Møller.

Når de to ledere ser tilbage på situationen, så ærgrer det dem, at man valgte at spille videre samme dag. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Horsens kommer tættere på oprykning

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Delaney afslører dialog



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

– Vi har alle fejlet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være