DBU: Lader spillerne bryde corona-boblen

Hos DBU gør man, hvad man kan, for at hjælpe spillerne mest muligt efter oplevelsen med Christian Eriksen lørdag aften.



Med Christian Eriksens kollaps i kampen mod Finland ved EM var det tydeligt, at flere af spillerne allerede blev meget følelsesmæssigt ramt inde på banen. Derfor tager DBU sig nu af, at der bliver taget godt hånd om truppen.

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand ved pressemødet dagen efter kampen, hvor han blandt andet kommer ind på, hvordan spillerne har reageret.

– Nogle har en bagage. Nogle har fået åbnet op for en følelse, som de har haft før med pårørende, som man har mistet. Måske endda på et hjerteslag. Det er klart, at når den boks bliver åbnet, så kommer der en masse følelser ud, som får frit løb. 

– Så det er ikke bare ‘sådan lige’. Mange har familie, venner osv, som er bekymrede. Så bliver man bekymret for deres bekymring, så der er en hel masse følelser i spil, der skal håndteres på bedst mulige måde. 

Hjulmand understreger i den forbindelse for, at han er ekstremt stolt over spillerne og staben, og at han er glad for at se Christian Eriksen.

For en spiller som Jannik Vestergaard har han haft brug for at være sammen med familien, som betyder, at han bryder den corona-boble, som ellers har været der for landsholdet. Fodbolddirektør Peter Møller peger her på, at nogle af spillerne har brug for at være sammen med deres allerkæreste.

– Det har vi selvfølgelig ikke sat os i vejen for. Om det er at bryde boblen, det ved jeg ikke. Vi viser bare det, som der skal til for at løfte spillerne. Det er det, som bekymrer os nu. Vi ved, at Christian (Eriksen red.) er i gode hænder, så vores opgave er nu at løfte spillerne, så vi kan få det bedste ud af dem og få dem på rette køl, så de er klar til kampen mod Belgien, fortæller Peter Møller.

Når de to ledere ser tilbage på situationen, så ærgrer det dem, at man valgte at spille videre samme dag. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Chelsea henter back til 375 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De tager ikke med FC København på træningslejr

Spanien – Østrig

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

England – DR Congo

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby tæt på denne keeper

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Belgien – Senegal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

Her er Jonas Winds nye klub

‘Det er en interessant spiller’

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026