DBU: Lader spillerne bryde corona-boblen

Hos DBU gør man, hvad man kan, for at hjælpe spillerne mest muligt efter oplevelsen med Christian Eriksen lørdag aften.



Med Christian Eriksens kollaps i kampen mod Finland ved EM var det tydeligt, at flere af spillerne allerede blev meget følelsesmæssigt ramt inde på banen. Derfor tager DBU sig nu af, at der bliver taget godt hånd om truppen.

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand ved pressemødet dagen efter kampen, hvor han blandt andet kommer ind på, hvordan spillerne har reageret.

– Nogle har en bagage. Nogle har fået åbnet op for en følelse, som de har haft før med pårørende, som man har mistet. Måske endda på et hjerteslag. Det er klart, at når den boks bliver åbnet, så kommer der en masse følelser ud, som får frit løb. 

– Så det er ikke bare ‘sådan lige’. Mange har familie, venner osv, som er bekymrede. Så bliver man bekymret for deres bekymring, så der er en hel masse følelser i spil, der skal håndteres på bedst mulige måde. 

Hjulmand understreger i den forbindelse for, at han er ekstremt stolt over spillerne og staben, og at han er glad for at se Christian Eriksen.

For en spiller som Jannik Vestergaard har han haft brug for at være sammen med familien, som betyder, at han bryder den corona-boble, som ellers har været der for landsholdet. Fodbolddirektør Peter Møller peger her på, at nogle af spillerne har brug for at være sammen med deres allerkæreste.

– Det har vi selvfølgelig ikke sat os i vejen for. Om det er at bryde boblen, det ved jeg ikke. Vi viser bare det, som der skal til for at løfte spillerne. Det er det, som bekymrer os nu. Vi ved, at Christian (Eriksen red.) er i gode hænder, så vores opgave er nu at løfte spillerne, så vi kan få det bedste ud af dem og få dem på rette køl, så de er klar til kampen mod Belgien, fortæller Peter Møller.

Når de to ledere ser tilbage på situationen, så ærgrer det dem, at man valgte at spille videre samme dag. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

UEFA med vild ændring

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

OB – Vejle Boldklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job