DBU: Lader spillerne bryde corona-boblen

Hos DBU gør man, hvad man kan, for at hjælpe spillerne mest muligt efter oplevelsen med Christian Eriksen lørdag aften.



Med Christian Eriksens kollaps i kampen mod Finland ved EM var det tydeligt, at flere af spillerne allerede blev meget følelsesmæssigt ramt inde på banen. Derfor tager DBU sig nu af, at der bliver taget godt hånd om truppen.

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand ved pressemødet dagen efter kampen, hvor han blandt andet kommer ind på, hvordan spillerne har reageret.

– Nogle har en bagage. Nogle har fået åbnet op for en følelse, som de har haft før med pårørende, som man har mistet. Måske endda på et hjerteslag. Det er klart, at når den boks bliver åbnet, så kommer der en masse følelser ud, som får frit løb. 

– Så det er ikke bare ‘sådan lige’. Mange har familie, venner osv, som er bekymrede. Så bliver man bekymret for deres bekymring, så der er en hel masse følelser i spil, der skal håndteres på bedst mulige måde. 

Hjulmand understreger i den forbindelse for, at han er ekstremt stolt over spillerne og staben, og at han er glad for at se Christian Eriksen.

For en spiller som Jannik Vestergaard har han haft brug for at være sammen med familien, som betyder, at han bryder den corona-boble, som ellers har været der for landsholdet. Fodbolddirektør Peter Møller peger her på, at nogle af spillerne har brug for at være sammen med deres allerkæreste.

– Det har vi selvfølgelig ikke sat os i vejen for. Om det er at bryde boblen, det ved jeg ikke. Vi viser bare det, som der skal til for at løfte spillerne. Det er det, som bekymrer os nu. Vi ved, at Christian (Eriksen red.) er i gode hænder, så vores opgave er nu at løfte spillerne, så vi kan få det bedste ud af dem og få dem på rette køl, så de er klar til kampen mod Belgien, fortæller Peter Møller.

Når de to ledere ser tilbage på situationen, så ærgrer det dem, at man valgte at spille videre samme dag. Læs mere om det her.





Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Wolfsburg – Bayern