Det strålede ud af Jesper Møller, at han var i dårligt humør.
Da det nordiske bud på kvindernes fodbold-EM i 2025 tirsdag blev valgt fra til fordel for det schweiziske bud, forlod formanden for Dansk Boldspil-Union (DBU) hurtigt lokalet for at dampe af over et glas vand.
– Jeg er dybt skuffet. Vi har arbejdet med det her siden 2018, og det er hårdt arbejde, lød det fra Jesper Møller, da han havde sundet sig en smule.
Han fik meldingen i et konferencelokale på Corinthia Hotel i Lissabon, hvor den politiske top i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i disse dage er samlet til kongres.
Sammen med Norge, Sverige og Finland havde Danmark lagt billet ind på kvindernes EM-slutrunde i 2025 og var oppe imod tre andre bud.
Da Uefas eksekutivkomité tirsdag skulle stemme, måtte der tre afstemninger til. Først røg Frankrigs bud ud, så røg Polens bud ud, og da kun det nordiske og schweiziske bud var tilbage, vandt Schweiz med ni stemmer mod fire.
– Vi vidste, at det var tæt, og at det var Schweiz, vi skulle kæmpe med, siger Jesper Møller, som har en klar formodning om, at logistik har været afgørende.
– Transportmæssigt har Schweiz en anden situation. Det er vores problem, at man skal flytte fans og spillere rundt i Norden. Men det var den mulighed, vi havde, for vi kan ikke magte det alene.
– Transportmæssigt bliver det en langt nemmere turnering for fansene. Det må vi erkende, siger Jesper Møller.
Han ærgrer sig særligt over, at man glippede en mulighed for at løfte kvindefodbolden i Danmark.
– Det her havde været et rigtig godt instrument. Men vi har heldigvis meget stor vækst i antal medlemmer, så jeg er ikke så bekymret, som jeg ville have været for tre år siden.
Jesper Møller erkender, at det nu bliver svært for Danmark nogensinde at blive vært for en slutrunde. Kravene er simpelthen for høje.
– Som udviklingen er, er det kæmpe turneringer nu. Vi startede med at have en ambition om at få kvindernes VM i 2027, men der gik ikke mere end et par år, før vi kunne se, at vi ikke kunne magte det, siger Jesper Møller.
I de seneste måneder har der floreret historier om, at forholdet mellem det danske og norske fodboldforbund har været anstrengt.
Norges fodboldpræsident, Lise Klaveness, har udtalt, at hun ikke kunne få fat i Jesper Møller, inden hun besluttede sig for at stille op til Uefas eksekutivkomité.
Jesper Møller afviser, at der har været kurrer på tråden, og at samarbejdet vedrørende EM-slutrunden i 2025 har været påvirket.
– Det har intet på sig, siger Jesper Møller.
– Vi er tæt forbundet og har arbejdet fremragende sammen, uanset hvad nogen så må tro. Vi har bekræftet det i dag, og der er god stemning. Der lå et fremragende bud, som er blevet præsenteret fremragende.
Onsdag venter en ny spændende dag i Uefa-land. Jesper Møller er på valg til eksekutivkomitéen, hvor han har siddet siden 2019. Men det havde han ikke lyst til at kommentere tirsdag.
– Det orker jeg simpelthen ikke at snakke om nu. Nu skal den her lige bundfælde sig.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
På vej til storklub?
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Kroatien – Ghana
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER