Eks-FCM’er blev helten: Ikke bange for England

Den tidligere superligaspiller Artem Dovbyk sendte tirsdag Ukraine videre ved EM med sit første landskampsmål.



Den tidligere FC Midtjylland-angriber Artem Dovbyk blev den usandsynlige helt for Ukraine i holdets ottendedelsfinale mod Sverige ved EM, da han stod bag det afgørende mål i de døende sekunder af den forlængede spilletid.

Men selv om hans scoring til 2-1 har sikret ham omgående legendestatus i hjemlandet ved at sende Ukraine videre til holdets første kvartfinale ved EM, så tager den 24-årige angriber selv situationen med ophøjet ro.

Det siger han efter kampen ifølge Uefas hjemmeside.

– Jeg tænker ikke på mig selv som en helt, selv om alle fortæller mig, at jeg er en. Jeg er først lige begyndt på helt at kunne forstå det. Jeg tror ikke, at jeg får sovet i nat, så det bliver en lang aften, siger han.

Målet var Artem Dovbyks første for Ukraine i hans bare tredje landskamp.

Det kom efter en meget simpel ordre fra landstræner Andriy Shevchenko, fortæller den tidligere superligaspiller.

– Træneren sagde, at jeg skulle hjælpe holdet og vente på min chance. Han bad mig om at blive i feltet hele tiden og vente på det rigtige øjeblik, siger Dovbyk og tilføjer om sit mål:

– Det må være skæbnen. Jeg har ingen ord, der kan beskrive det.

Artem Dovbyk spillede 22 kampe for FC Midtjylland fra 2018 til 2020 med et mål til følge. Han var i den periode også udlejet til Sønderjyske, hvor det blev til fire mål i 23 kampe.

Det ukrainske landshold skal nu op imod England i kvartfinalen ved EM.

Men trods englændernes status som forhåndsfavoritter, så har Ukraine intet at frygte, siger landstræner Andriy Shevchenko ifølge Reuters.

– Jeg så alle deres tre gruppekampe. De er utroligt svære at score imod, men deres styrker bør ikke skræmme os.

– De bør motivere os, fordi alt er muligt i fodbold ligesom i livet generelt. Vi vil give alt, hvad vi har, så vi kan give vores fans endnu mere at juble over, siger han.

Ukraine kvalificerede sig til knockoutfasen ved EM som det dårligste hold af de fire tredjepladser i gruppespillet, der gik videre.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’