Ekspert om UEFA: Det minder om Komiske Ali

UEFA’s håndtering af sagen omkring Danmarks opgør mod Finland minder om Komiske Ali, mener Henrik Kjerrumgaard, der er chefrådgiver og stifter af White Cloud.



Det europæiske fodboldforbund UEFA bliver stædigt ved med at fastholde, at det var spillerne, der ønskede at genoptage kampen, da Danmark lørdag tabte 0-1 til Finland.

Efter Christian Eriksens kollaps var det tydeligt rystede danske spillere, men alligevel kom de nogle minutter senere på banen igen for at færdiggøre opgøret, efter Eriksen var bragt til live igen af lægerne.

Siden har spillerne modtaget krisehjælp, og der begynder at være mere og mere kritik af UEFA’s håndtering af sagen.

Forbundet bliver ved med at gentage, at spillerne ville spille videre, og at det var årsagen til, at man genoptog opgøret. Fuldstændigt uden at tage ansvar i situationen, trods UEFA’s rolle som arrangør. UEFA skal have tilbudt danskerne at spille opgøret færdigt eller møde ind dagen efter til kamp 12.00. Og så skulle danskerne vurdere, hvad der var bedst.

Ifølge Henrik Kjerrumgaard, chefrådgiver og stifter af konsulenthuset White Cloud, er det en rigtig dårlig sag for UEFA. Det siger han i et interview med Journalisten.

– Det minder om Komiske Ali. Man har en tabersag ved at stille det her ultimatum. Der skulle UEFA have været de voksne og sige, at vi ikke spiller mere i aften, og så finder vi en løsning på det senere. I stedet vælger de at sætte en fed streg under, at de er fokuseret på pengepungen over alt andet, selv når det handler om liv og død, siger Henrik Kjerrumgaard til Journalisten.dk.

Tidligere har blandt andre Peter Schmeichel kritiseret UEFA for håndteringen, og også både Spillerforeningen og Selskab for Psykotraumatologi har været ude med kritik, fordi UEFA ikke har hjulpet spillerne.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’