Det europæiske fodboldforbund UEFA bliver stædigt ved med at fastholde, at det var spillerne, der ønskede at genoptage kampen, da Danmark lørdag tabte 0-1 til Finland.
Efter Christian Eriksens kollaps var det tydeligt rystede danske spillere, men alligevel kom de nogle minutter senere på banen igen for at færdiggøre opgøret, efter Eriksen var bragt til live igen af lægerne.
Siden har spillerne modtaget krisehjælp, og der begynder at være mere og mere kritik af UEFA’s håndtering af sagen.
Forbundet bliver ved med at gentage, at spillerne ville spille videre, og at det var årsagen til, at man genoptog opgøret. Fuldstændigt uden at tage ansvar i situationen, trods UEFA’s rolle som arrangør. UEFA skal have tilbudt danskerne at spille opgøret færdigt eller møde ind dagen efter til kamp 12.00. Og så skulle danskerne vurdere, hvad der var bedst.
Ifølge Henrik Kjerrumgaard, chefrådgiver og stifter af konsulenthuset White Cloud, er det en rigtig dårlig sag for UEFA. Det siger han i et interview med Journalisten.
– Det minder om Komiske Ali. Man har en tabersag ved at stille det her ultimatum. Der skulle UEFA have været de voksne og sige, at vi ikke spiller mere i aften, og så finder vi en løsning på det senere. I stedet vælger de at sætte en fed streg under, at de er fokuseret på pengepungen over alt andet, selv når det handler om liv og død, siger Henrik Kjerrumgaard til Journalisten.dk.
Tidligere har blandt andre Peter Schmeichel kritiseret UEFA for håndteringen, og også både Spillerforeningen og Selskab for Psykotraumatologi har været ude med kritik, fordi UEFA ikke har hjulpet spillerne.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
TRANSFER
