Ekspert om UEFA: Det minder om Komiske Ali

UEFA’s håndtering af sagen omkring Danmarks opgør mod Finland minder om Komiske Ali, mener Henrik Kjerrumgaard, der er chefrådgiver og stifter af White Cloud.



Det europæiske fodboldforbund UEFA bliver stædigt ved med at fastholde, at det var spillerne, der ønskede at genoptage kampen, da Danmark lørdag tabte 0-1 til Finland.

Efter Christian Eriksens kollaps var det tydeligt rystede danske spillere, men alligevel kom de nogle minutter senere på banen igen for at færdiggøre opgøret, efter Eriksen var bragt til live igen af lægerne.

Siden har spillerne modtaget krisehjælp, og der begynder at være mere og mere kritik af UEFA’s håndtering af sagen.

Forbundet bliver ved med at gentage, at spillerne ville spille videre, og at det var årsagen til, at man genoptog opgøret. Fuldstændigt uden at tage ansvar i situationen, trods UEFA’s rolle som arrangør. UEFA skal have tilbudt danskerne at spille opgøret færdigt eller møde ind dagen efter til kamp 12.00. Og så skulle danskerne vurdere, hvad der var bedst.

Ifølge Henrik Kjerrumgaard, chefrådgiver og stifter af konsulenthuset White Cloud, er det en rigtig dårlig sag for UEFA. Det siger han i et interview med Journalisten.

– Det minder om Komiske Ali. Man har en tabersag ved at stille det her ultimatum. Der skulle UEFA have været de voksne og sige, at vi ikke spiller mere i aften, og så finder vi en løsning på det senere. I stedet vælger de at sætte en fed streg under, at de er fokuseret på pengepungen over alt andet, selv når det handler om liv og død, siger Henrik Kjerrumgaard til Journalisten.dk.

Tidligere har blandt andre Peter Schmeichel kritiseret UEFA for håndteringen, og også både Spillerforeningen og Selskab for Psykotraumatologi har været ude med kritik, fordi UEFA ikke har hjulpet spillerne.





TransferLIVE: Helenius har fremtiden på plads




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Storkamp af Patrick Dorgu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Topboss sviner Barça til

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Conte stopper i Napoli

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder