Ekspert om UEFA: Det minder om Komiske Ali

UEFA’s håndtering af sagen omkring Danmarks opgør mod Finland minder om Komiske Ali, mener Henrik Kjerrumgaard, der er chefrådgiver og stifter af White Cloud.



Det europæiske fodboldforbund UEFA bliver stædigt ved med at fastholde, at det var spillerne, der ønskede at genoptage kampen, da Danmark lørdag tabte 0-1 til Finland.

Efter Christian Eriksens kollaps var det tydeligt rystede danske spillere, men alligevel kom de nogle minutter senere på banen igen for at færdiggøre opgøret, efter Eriksen var bragt til live igen af lægerne.

Siden har spillerne modtaget krisehjælp, og der begynder at være mere og mere kritik af UEFA’s håndtering af sagen.

Forbundet bliver ved med at gentage, at spillerne ville spille videre, og at det var årsagen til, at man genoptog opgøret. Fuldstændigt uden at tage ansvar i situationen, trods UEFA’s rolle som arrangør. UEFA skal have tilbudt danskerne at spille opgøret færdigt eller møde ind dagen efter til kamp 12.00. Og så skulle danskerne vurdere, hvad der var bedst.

Ifølge Henrik Kjerrumgaard, chefrådgiver og stifter af konsulenthuset White Cloud, er det en rigtig dårlig sag for UEFA. Det siger han i et interview med Journalisten.

– Det minder om Komiske Ali. Man har en tabersag ved at stille det her ultimatum. Der skulle UEFA have været de voksne og sige, at vi ikke spiller mere i aften, og så finder vi en løsning på det senere. I stedet vælger de at sætte en fed streg under, at de er fokuseret på pengepungen over alt andet, selv når det handler om liv og død, siger Henrik Kjerrumgaard til Journalisten.dk.

Tidligere har blandt andre Peter Schmeichel kritiseret UEFA for håndteringen, og også både Spillerforeningen og Selskab for Psykotraumatologi har været ude med kritik, fordi UEFA ikke har hjulpet spillerne.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Speakman om transfer: En unik situation



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

OB – Sønderjyske

Han er den nye Superliga-juvel!

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Lindstrøm skifter til Schalke

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB