Tirsdag aften venter der en slutrundedebut for en spiller, der tidligere har været en stor profil i Superligaen.
Her mødes Georgien og Tyrkiet nemlig i Dortmund, og hos georgierne finder man den tidligere Randers FC-profil Saba Lobjanidze, der i dag tørner ud for MLS-klubben Atlanta United.
Saba Lobjanidze har mandag givet et interview til Tipsbladet, hvor den georgiske landsholdsspiller mindes sin tid i Danmark, og i Randers FC er Lobjanidze også en spiller, som sportschef Søren Pedersen husker tilbage på med stor glæde.
– Han var jo igennem en kæmpe udvikling, og rent faktisk var det vores nuværende cheftræner Rasmus Bertelsen, som på det tidspunkt fandt ham ved hjælp af data. Han scoutede efter en kantspiller med fart, og så kom Saba til og tog Superligaen med storm, i forhold til hans fart, hans evne til at løbe dybt og selvfølgelig også hans evne til at lave mål, siger Søren Pedersen og fortsætter:
– Så det var en spændende spiller, som passede rigtigt godt ind i den måde, vi gerne ville spille på det tidspunkt. Vi havde rigtigt mange omstillinger, hvor han kunne bidrage med sin fart.
At den tidligere Randers-profil nu skal spille til en EM-slutrunde er noget, der gør Søren Pedersen stolt.
– Jeg synes jo, at det er fedt, at vi har været en del af det. At vi har været med til at sætte hans karriere rigtigt i gang. Han kom til Tyrkiet efter Randers, hvor han også gjorde det rigtigt godt og også kom videre derfra. Og nu spiller han en stor rolle i MLS, mens han også er til EM som en stor profil. Det synes jeg da er fedt, at det er en spiller, der har været i en udvikling hos Randers FC, siger Søren Pedersen.
I interviewet med Tipsbladet fortæller Saba Lobjanidze, at Brøndby bød på ham i sommeren 2019, og at han gerne ville være skiftet til vestegnsklubben. Søren Pedersen husker dog ikke et helt konkret bud fra Brøndby.
– Nja, jeg han godt huske, at der var noget snak om det på et tidspunkt. Men jeg tror, at det tilbud, han fik om at komme til Tyrkiet, var bedre, så vidt jeg kan huske, siger Randers-bossen.
I interviewet med Tipsbladet vil Saba Lobjanidze ikke afvise, at han i fremtiden kunne blive fristet af en retur til dansk fodbold. Og georgieren skal da også være mere end velkommen i Randers FC, lyder det fra Søren Pedersen.
– Ja, vi er altid interesserede i at få spillere retur, som har været i klubben og har gjort det godt. Så selvfølgelig kunne det være interessant. Men jeg tænker også, at lige nu har han fuld gang i hans karriere, og der, hvor han er nu, er økonomien nok et stykke over det, vi kan tilbyde her i Randers, lyder det afslutningsvist fra Søren Pedersen.
I Atlanta United tjemer Saba Lobjanidze omtrent en halv million kroner om måneden.
Den i dag 29-årige georgier nåede at spille 84 Superliga-kampe, hvor det blev til 28 scoringer.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT