Tirsdag aften venter der en slutrundedebut for en spiller, der tidligere har været en stor profil i Superligaen.
Her mødes Georgien og Tyrkiet nemlig i Dortmund, og hos georgierne finder man den tidligere Randers FC-profil Saba Lobjanidze, der i dag tørner ud for MLS-klubben Atlanta United.
Saba Lobjanidze har mandag givet et interview til Tipsbladet, hvor den georgiske landsholdsspiller mindes sin tid i Danmark, og i Randers FC er Lobjanidze også en spiller, som sportschef Søren Pedersen husker tilbage på med stor glæde.
– Han var jo igennem en kæmpe udvikling, og rent faktisk var det vores nuværende cheftræner Rasmus Bertelsen, som på det tidspunkt fandt ham ved hjælp af data. Han scoutede efter en kantspiller med fart, og så kom Saba til og tog Superligaen med storm, i forhold til hans fart, hans evne til at løbe dybt og selvfølgelig også hans evne til at lave mål, siger Søren Pedersen og fortsætter:
– Så det var en spændende spiller, som passede rigtigt godt ind i den måde, vi gerne ville spille på det tidspunkt. Vi havde rigtigt mange omstillinger, hvor han kunne bidrage med sin fart.
At den tidligere Randers-profil nu skal spille til en EM-slutrunde er noget, der gør Søren Pedersen stolt.
– Jeg synes jo, at det er fedt, at vi har været en del af det. At vi har været med til at sætte hans karriere rigtigt i gang. Han kom til Tyrkiet efter Randers, hvor han også gjorde det rigtigt godt og også kom videre derfra. Og nu spiller han en stor rolle i MLS, mens han også er til EM som en stor profil. Det synes jeg da er fedt, at det er en spiller, der har været i en udvikling hos Randers FC, siger Søren Pedersen.
I interviewet med Tipsbladet fortæller Saba Lobjanidze, at Brøndby bød på ham i sommeren 2019, og at han gerne ville være skiftet til vestegnsklubben. Søren Pedersen husker dog ikke et helt konkret bud fra Brøndby.
– Nja, jeg han godt huske, at der var noget snak om det på et tidspunkt. Men jeg tror, at det tilbud, han fik om at komme til Tyrkiet, var bedre, så vidt jeg kan huske, siger Randers-bossen.
I interviewet med Tipsbladet vil Saba Lobjanidze ikke afvise, at han i fremtiden kunne blive fristet af en retur til dansk fodbold. Og georgieren skal da også være mere end velkommen i Randers FC, lyder det fra Søren Pedersen.
– Ja, vi er altid interesserede i at få spillere retur, som har været i klubben og har gjort det godt. Så selvfølgelig kunne det være interessant. Men jeg tænker også, at lige nu har han fuld gang i hans karriere, og der, hvor han er nu, er økonomien nok et stykke over det, vi kan tilbyde her i Randers, lyder det afslutningsvist fra Søren Pedersen.
I Atlanta United tjemer Saba Lobjanidze omtrent en halv million kroner om måneden.
Den i dag 29-årige georgier nåede at spille 84 Superliga-kampe, hvor det blev til 28 scoringer.
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE