Tirsdag aften venter der en slutrundedebut for en spiller, der tidligere har været en stor profil i Superligaen.
Her mødes Georgien og Tyrkiet nemlig i Dortmund, og hos georgierne finder man den tidligere Randers FC-profil Saba Lobjanidze, der i dag tørner ud for MLS-klubben Atlanta United.
Saba Lobjanidze har mandag givet et interview til Tipsbladet, hvor den georgiske landsholdsspiller mindes sin tid i Danmark, og i Randers FC er Lobjanidze også en spiller, som sportschef Søren Pedersen husker tilbage på med stor glæde.
– Han var jo igennem en kæmpe udvikling, og rent faktisk var det vores nuværende cheftræner Rasmus Bertelsen, som på det tidspunkt fandt ham ved hjælp af data. Han scoutede efter en kantspiller med fart, og så kom Saba til og tog Superligaen med storm, i forhold til hans fart, hans evne til at løbe dybt og selvfølgelig også hans evne til at lave mål, siger Søren Pedersen og fortsætter:
– Så det var en spændende spiller, som passede rigtigt godt ind i den måde, vi gerne ville spille på det tidspunkt. Vi havde rigtigt mange omstillinger, hvor han kunne bidrage med sin fart.
At den tidligere Randers-profil nu skal spille til en EM-slutrunde er noget, der gør Søren Pedersen stolt.
– Jeg synes jo, at det er fedt, at vi har været en del af det. At vi har været med til at sætte hans karriere rigtigt i gang. Han kom til Tyrkiet efter Randers, hvor han også gjorde det rigtigt godt og også kom videre derfra. Og nu spiller han en stor rolle i MLS, mens han også er til EM som en stor profil. Det synes jeg da er fedt, at det er en spiller, der har været i en udvikling hos Randers FC, siger Søren Pedersen.
I interviewet med Tipsbladet fortæller Saba Lobjanidze, at Brøndby bød på ham i sommeren 2019, og at han gerne ville være skiftet til vestegnsklubben. Søren Pedersen husker dog ikke et helt konkret bud fra Brøndby.
– Nja, jeg han godt huske, at der var noget snak om det på et tidspunkt. Men jeg tror, at det tilbud, han fik om at komme til Tyrkiet, var bedre, så vidt jeg kan huske, siger Randers-bossen.
I interviewet med Tipsbladet vil Saba Lobjanidze ikke afvise, at han i fremtiden kunne blive fristet af en retur til dansk fodbold. Og georgieren skal da også være mere end velkommen i Randers FC, lyder det fra Søren Pedersen.
– Ja, vi er altid interesserede i at få spillere retur, som har været i klubben og har gjort det godt. Så selvfølgelig kunne det være interessant. Men jeg tænker også, at lige nu har han fuld gang i hans karriere, og der, hvor han er nu, er økonomien nok et stykke over det, vi kan tilbyde her i Randers, lyder det afslutningsvist fra Søren Pedersen.
I Atlanta United tjemer Saba Lobjanidze omtrent en halv million kroner om måneden.
Den i dag 29-årige georgier nåede at spille 84 Superliga-kampe, hvor det blev til 28 scoringer.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Victor Froholdt bliver matchvinder
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Sune Smith-Nielsen færdig
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
BIZART