Engelsk legende: Sådan går det Danmark til EM

Jamie Carragher har forsøgt at spå om, hvordan den nært forestående EM-slutrunde ender.



På fredag sparkes EM i Tyskland i gang, når værterne tager imod Skotland i München. 

Og forud for slutrunden har den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher forsøgt at forudse, hvordan det hele ender under sommerens slutrunde. 

For Danmarks vedkommende bliver det i første omgang til en andenplads i gruppespillet, vurderer den tidligere forsvarsspiller. Ifølge Carragher, der arbejder som ekspert for The Telegraph, snupper England førstepladsen i gruppe C, mens Serbien bliver treer og Slovenien ender sidst. 

– Dér (på andenpladsen, red.) vil jeg pege på Danmark. Jeg kan godt lide Danmark. Jeg tror, at de kommer til at gøre det rigtigt godt, siger Carragher. 

I gruppe A har Jamie Carragher peget på Tyskland som gruppevinder, hvilket vil betyde, at værtsnationen i ottendedelsfinalen skal møde Danmark. Her tror Jamie Carragher på et exit for Kasper Hjulmands mandskab. 

– Der vil jeg pege på Tyskland. Jeg tror, at Tyskland i de seneste slutrunder har givet indtryk af at være bedre, end de reelt er. Men man vil altid gerne have et stærkt tysk hold ved slutrunder. Det er en stor nation, når det kommer til at have store spillere og klubber. Så jeg ser for mig, at de går videre, siger Jamie Carragher. 

Den tidligere engelske landsholdsspiller spår endvidere, at Tyskland også slår henholdsvis Spanien og Portugal i kvartfinalen og i semifinalen. I den anden semifinale spår Carragher en duel mellem England og Frankrig, hvor franskmændene trækker det længste strå. 

I finalen tror Jamie Carragher på en sejr til Kylian Mbappé og co. 

– Jeg bliver ved med at vende tilbage til Frankrigs trup, når man ser på de spillere på bænken, de kan sende ind. Jeg tror på, at Tyskland når finalen, fordi de har hjemmebanefordelen. Ellers tror jeg ikke, at jeg ville satse på at se dem i finalen, hvis slutrunden blev spillet et andet sted. 

– De (Frankrig, red.) har også erfaringen. De har vundet VM, de har været i finaler, og jeg tror, at Frankrig vil have nok til at slå Tyskland i deres egen baghave, siger Jamie Carragher. 

Danmarks første EM-kamp er på søndag klokken 18, hvor Christian Eriksen og co. møder Slovenien i Stuttgart. 





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Smalhals i Inglewood

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er FCK’s modstander i Conference League

De lurer på Kjærgaard

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Usbekistan – Colombia

Portugal skuffede stort mod DR Congo

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mexico – Sydkorea

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub