På fredag sparkes EM i Tyskland i gang, når værterne tager imod Skotland i München.
Og forud for slutrunden har den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher forsøgt at forudse, hvordan det hele ender under sommerens slutrunde.
For Danmarks vedkommende bliver det i første omgang til en andenplads i gruppespillet, vurderer den tidligere forsvarsspiller. Ifølge Carragher, der arbejder som ekspert for The Telegraph, snupper England førstepladsen i gruppe C, mens Serbien bliver treer og Slovenien ender sidst.
– Dér (på andenpladsen, red.) vil jeg pege på Danmark. Jeg kan godt lide Danmark. Jeg tror, at de kommer til at gøre det rigtigt godt, siger Carragher.
I gruppe A har Jamie Carragher peget på Tyskland som gruppevinder, hvilket vil betyde, at værtsnationen i ottendedelsfinalen skal møde Danmark. Her tror Jamie Carragher på et exit for Kasper Hjulmands mandskab.
– Der vil jeg pege på Tyskland. Jeg tror, at Tyskland i de seneste slutrunder har givet indtryk af at være bedre, end de reelt er. Men man vil altid gerne have et stærkt tysk hold ved slutrunder. Det er en stor nation, når det kommer til at have store spillere og klubber. Så jeg ser for mig, at de går videre, siger Jamie Carragher.
Den tidligere engelske landsholdsspiller spår endvidere, at Tyskland også slår henholdsvis Spanien og Portugal i kvartfinalen og i semifinalen. I den anden semifinale spår Carragher en duel mellem England og Frankrig, hvor franskmændene trækker det længste strå.
I finalen tror Jamie Carragher på en sejr til Kylian Mbappé og co.
– Jeg bliver ved med at vende tilbage til Frankrigs trup, når man ser på de spillere på bænken, de kan sende ind. Jeg tror på, at Tyskland når finalen, fordi de har hjemmebanefordelen. Ellers tror jeg ikke, at jeg ville satse på at se dem i finalen, hvis slutrunden blev spillet et andet sted.
– De (Frankrig, red.) har også erfaringen. De har vundet VM, de har været i finaler, og jeg tror, at Frankrig vil have nok til at slå Tyskland i deres egen baghave, siger Jamie Carragher.
Danmarks første EM-kamp er på søndag klokken 18, hvor Christian Eriksen og co. møder Slovenien i Stuttgart.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
EKSKLUSIVT