På fredag sparkes EM i Tyskland i gang, når værterne tager imod Skotland i München.
Og forud for slutrunden har den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher forsøgt at forudse, hvordan det hele ender under sommerens slutrunde.
For Danmarks vedkommende bliver det i første omgang til en andenplads i gruppespillet, vurderer den tidligere forsvarsspiller. Ifølge Carragher, der arbejder som ekspert for The Telegraph, snupper England førstepladsen i gruppe C, mens Serbien bliver treer og Slovenien ender sidst.
– Dér (på andenpladsen, red.) vil jeg pege på Danmark. Jeg kan godt lide Danmark. Jeg tror, at de kommer til at gøre det rigtigt godt, siger Carragher.
I gruppe A har Jamie Carragher peget på Tyskland som gruppevinder, hvilket vil betyde, at værtsnationen i ottendedelsfinalen skal møde Danmark. Her tror Jamie Carragher på et exit for Kasper Hjulmands mandskab.
– Der vil jeg pege på Tyskland. Jeg tror, at Tyskland i de seneste slutrunder har givet indtryk af at være bedre, end de reelt er. Men man vil altid gerne have et stærkt tysk hold ved slutrunder. Det er en stor nation, når det kommer til at have store spillere og klubber. Så jeg ser for mig, at de går videre, siger Jamie Carragher.
Den tidligere engelske landsholdsspiller spår endvidere, at Tyskland også slår henholdsvis Spanien og Portugal i kvartfinalen og i semifinalen. I den anden semifinale spår Carragher en duel mellem England og Frankrig, hvor franskmændene trækker det længste strå.
I finalen tror Jamie Carragher på en sejr til Kylian Mbappé og co.
– Jeg bliver ved med at vende tilbage til Frankrigs trup, når man ser på de spillere på bænken, de kan sende ind. Jeg tror på, at Tyskland når finalen, fordi de har hjemmebanefordelen. Ellers tror jeg ikke, at jeg ville satse på at se dem i finalen, hvis slutrunden blev spillet et andet sted.
– De (Frankrig, red.) har også erfaringen. De har vundet VM, de har været i finaler, og jeg tror, at Frankrig vil have nok til at slå Tyskland i deres egen baghave, siger Jamie Carragher.
Danmarks første EM-kamp er på søndag klokken 18, hvor Christian Eriksen og co. møder Slovenien i Stuttgart.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Rangerer AGF over Lech Poznan
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Brøndby henter keeper – her er planen
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT