Engelsk legende: Sådan går det Danmark til EM

Jamie Carragher har forsøgt at spå om, hvordan den nært forestående EM-slutrunde ender.



På fredag sparkes EM i Tyskland i gang, når værterne tager imod Skotland i München. 

Og forud for slutrunden har den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher forsøgt at forudse, hvordan det hele ender under sommerens slutrunde. 

For Danmarks vedkommende bliver det i første omgang til en andenplads i gruppespillet, vurderer den tidligere forsvarsspiller. Ifølge Carragher, der arbejder som ekspert for The Telegraph, snupper England førstepladsen i gruppe C, mens Serbien bliver treer og Slovenien ender sidst. 

– Dér (på andenpladsen, red.) vil jeg pege på Danmark. Jeg kan godt lide Danmark. Jeg tror, at de kommer til at gøre det rigtigt godt, siger Carragher. 

I gruppe A har Jamie Carragher peget på Tyskland som gruppevinder, hvilket vil betyde, at værtsnationen i ottendedelsfinalen skal møde Danmark. Her tror Jamie Carragher på et exit for Kasper Hjulmands mandskab. 

– Der vil jeg pege på Tyskland. Jeg tror, at Tyskland i de seneste slutrunder har givet indtryk af at være bedre, end de reelt er. Men man vil altid gerne have et stærkt tysk hold ved slutrunder. Det er en stor nation, når det kommer til at have store spillere og klubber. Så jeg ser for mig, at de går videre, siger Jamie Carragher. 

Den tidligere engelske landsholdsspiller spår endvidere, at Tyskland også slår henholdsvis Spanien og Portugal i kvartfinalen og i semifinalen. I den anden semifinale spår Carragher en duel mellem England og Frankrig, hvor franskmændene trækker det længste strå. 

I finalen tror Jamie Carragher på en sejr til Kylian Mbappé og co. 

– Jeg bliver ved med at vende tilbage til Frankrigs trup, når man ser på de spillere på bænken, de kan sende ind. Jeg tror på, at Tyskland når finalen, fordi de har hjemmebanefordelen. Ellers tror jeg ikke, at jeg ville satse på at se dem i finalen, hvis slutrunden blev spillet et andet sted. 

– De (Frankrig, red.) har også erfaringen. De har vundet VM, de har været i finaler, og jeg tror, at Frankrig vil have nok til at slå Tyskland i deres egen baghave, siger Jamie Carragher. 

Danmarks første EM-kamp er på søndag klokken 18, hvor Christian Eriksen og co. møder Slovenien i Stuttgart. 





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med