Torsdag venter et EM-brag i Frankfurt, når Danmark og England mødes i en gentagelse af EM-semifinalen fra 2021.
Og det er et møde med mellem to hold med vidt forskellige optakter til kampen. For mens Danmark kom skuffende fra start med en deler mod gruppens forventede bundprop, Slovenien, startede England noget bedre med en sejr over Serbien.
Der er tvivl om holdets balance
Den sejr får dog ikke Englands optimisme til at eksplodere, lyder det fra Adam Bate, der er journalist på Sky Sports.
– Sejren over Serbien var en positiv start, fordi det er første gang, at England har vundet deres første kamp ved et EM uden for England. Jude Bellinghams præstation var særlig spændende, men der er stadig andre bekymringer, siger Adam Bate og tilføjer:
– En manglende evne til at holde bolden i anden halvleg er et velkendt problem for det engelske landshold, og det førte til, at spillerne så trætte ud mod slutningen af kampen mod Serbien. Det kan blive et stort problem senere i turneringen på trods af Englands individuelle kvaliteter.
Én plads giver engelsk hovedpine
Særligt én plads i startopstillingen sørger også for en engelsk hovedpine. For hvem skal starte ved siden af Declan Rice på midtbanen?
I kampen mod Serbien fik Liverpools højre back Trent Alexander-Arnold chancen for at vise sig frem.
– Der er tvivl om holdets balance. Trent Alexander-Arnold er exceptionel til at aflevere bolden, men er stadig ved at lære den midtbanerolle. Er han god nok uden bolden til at støtte Declan Rice, når England ikke har bolden?
– Det er noget, Danmark kan udnytte. Christian Eriksen scorede et smart mål mod Slovenien ved at løbe bagom sin direkte oppasser. Det er præcis den slags øjeblik, som Englands tilhængere vil være bekymrede for at ske med Alexander-Arnold, siger Adam Bate.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Og det stopper ikke her. EM kommer på et skuffende tidspunkt, eftersom at flere af landets største stjerner ikke har ramt topniveau i år og derfor ikke er med til slutrunden.
– Bellinghams opblomstring på et tidspunkt, hvor Kane stadig er så god, betyder, at dette er endnu en fremragende mulighed. Men fraværet af andre spillere, der burde have været på deres højeste – såsom Jack Grealish og Marcus Rashford – sammen med skadestvivl om Luke Shaw gør, at turneringens timing ikke er perfekt.
– Southgate har derfor taget mange unge spillere. Nok også flere end han troede, han ville så sent som i marts, hvor erfarne Jordan Henderson stadig var en del af truppen. Med England føles det ofte, som om det lover godt for den næste turnering og aldrig den igangværende, slutter Adam Bate.
Danmark og England mødes torsdag aften klokken 18.00.
LIVE
LIVE: Topspiller færdig
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE