Torsdag venter et EM-brag i Frankfurt, når Danmark og England mødes i en gentagelse af EM-semifinalen fra 2021.
Og det er et møde med mellem to hold med vidt forskellige optakter til kampen. For mens Danmark kom skuffende fra start med en deler mod gruppens forventede bundprop, Slovenien, startede England noget bedre med en sejr over Serbien.
Der er tvivl om holdets balance
Den sejr får dog ikke Englands optimisme til at eksplodere, lyder det fra Adam Bate, der er journalist på Sky Sports.
– Sejren over Serbien var en positiv start, fordi det er første gang, at England har vundet deres første kamp ved et EM uden for England. Jude Bellinghams præstation var særlig spændende, men der er stadig andre bekymringer, siger Adam Bate og tilføjer:
– En manglende evne til at holde bolden i anden halvleg er et velkendt problem for det engelske landshold, og det førte til, at spillerne så trætte ud mod slutningen af kampen mod Serbien. Det kan blive et stort problem senere i turneringen på trods af Englands individuelle kvaliteter.
Én plads giver engelsk hovedpine
Særligt én plads i startopstillingen sørger også for en engelsk hovedpine. For hvem skal starte ved siden af Declan Rice på midtbanen?
I kampen mod Serbien fik Liverpools højre back Trent Alexander-Arnold chancen for at vise sig frem.
– Der er tvivl om holdets balance. Trent Alexander-Arnold er exceptionel til at aflevere bolden, men er stadig ved at lære den midtbanerolle. Er han god nok uden bolden til at støtte Declan Rice, når England ikke har bolden?
– Det er noget, Danmark kan udnytte. Christian Eriksen scorede et smart mål mod Slovenien ved at løbe bagom sin direkte oppasser. Det er præcis den slags øjeblik, som Englands tilhængere vil være bekymrede for at ske med Alexander-Arnold, siger Adam Bate.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Og det stopper ikke her. EM kommer på et skuffende tidspunkt, eftersom at flere af landets største stjerner ikke har ramt topniveau i år og derfor ikke er med til slutrunden.
– Bellinghams opblomstring på et tidspunkt, hvor Kane stadig er så god, betyder, at dette er endnu en fremragende mulighed. Men fraværet af andre spillere, der burde have været på deres højeste – såsom Jack Grealish og Marcus Rashford – sammen med skadestvivl om Luke Shaw gør, at turneringens timing ikke er perfekt.
– Southgate har derfor taget mange unge spillere. Nok også flere end han troede, han ville så sent som i marts, hvor erfarne Jordan Henderson stadig var en del af truppen. Med England føles det ofte, som om det lover godt for den næste turnering og aldrig den igangværende, slutter Adam Bate.
Danmark og England mødes torsdag aften klokken 18.00.
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Stor ydmygelse
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
HELT VILDT