Tvivl om stjerne før Danmark: Er han god nok?

England kom fra land med en sejr til EM - men der er bekymringer om holdet, vurderer engelsk journalist.



Torsdag venter et EM-brag i Frankfurt, når Danmark og England mødes i en gentagelse af EM-semifinalen fra 2021.

Og det er et møde med mellem to hold med vidt forskellige optakter til kampen. For mens Danmark kom skuffende fra start med en deler mod gruppens forventede bundprop, Slovenien, startede England noget bedre med en sejr over Serbien.

Der er tvivl om holdets balance

Den sejr får dog ikke Englands optimisme til at eksplodere, lyder det fra Adam Bate, der er journalist på Sky Sports.

– Sejren over Serbien var en positiv start, fordi det er første gang, at England har vundet deres første kamp ved et EM uden for England. Jude Bellinghams præstation var særlig spændende, men der er stadig andre bekymringer, siger Adam Bate og tilføjer:

– En manglende evne til at holde bolden i anden halvleg er et velkendt problem for det engelske landshold, og det førte til, at spillerne så trætte ud mod slutningen af ​​kampen mod Serbien. Det kan blive et stort problem senere i turneringen på trods af Englands individuelle kvaliteter.

Én plads giver engelsk hovedpine
Særligt én plads i startopstillingen sørger også for en engelsk hovedpine. For hvem skal starte ved siden af Declan Rice på midtbanen?

I kampen mod Serbien fik Liverpools højre back Trent Alexander-Arnold chancen for at vise sig frem.

– Der er tvivl om holdets balance. Trent Alexander-Arnold er exceptionel til at aflevere bolden, men er stadig ved at lære den midtbanerolle. Er han god nok uden bolden til at støtte Declan Rice, når England ikke har bolden?

– Det er noget, Danmark kan udnytte. Christian Eriksen scorede et smart mål mod Slovenien ved at løbe bagom sin direkte oppasser. Det er præcis den slags øjeblik, som Englands tilhængere vil være bekymrede for at ske med Alexander-Arnold, siger Adam Bate.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Og det stopper ikke her. EM kommer på et skuffende tidspunkt, eftersom at flere af landets største stjerner ikke har ramt topniveau i år og derfor ikke er med til slutrunden.

– Bellinghams opblomstring på et tidspunkt, hvor Kane stadig er så god, betyder, at dette er endnu en fremragende mulighed. Men fraværet af andre spillere, der burde have været på deres højeste – såsom Jack Grealish og Marcus Rashford – sammen med skadestvivl om Luke Shaw gør, at turneringens timing ikke er perfekt.

– Southgate har derfor taget mange unge spillere. Nok også flere end han troede, han ville så sent som i marts, hvor erfarne Jordan Henderson stadig var en del af truppen. Med England føles det ofte, som om det lover godt for den næste turnering og aldrig den igangværende, slutter Adam Bate.

Danmark og England mødes torsdag aften klokken 18.00. 





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

AGF – FC Nordsjælland

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Barcelona klager til UEFA

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård kritik af FCM-profil

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Nu er han tilbage for Brøndby

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Går det galt, går det rigtig galt!

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

‘De har grinet deres røv i laser’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Robert trækker overskrifter i udlandet

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool