Flyvende Hjulmand: Ærgerligt de møder os!

Kasper Hjulmand havde masser af overskud på fredagens pressekonference inden storkampen mod Tyskland i morgen.



SIGNAL IDUNA PARK (Tipsbladet): Der er ingen tvivl om, hvor favoritværdigheden ligger, når Danmark og Tyskland lørdag aften brager sammen i ottendedelsfinalen ved EM. 

De tyske værter var et af de bedste hold i gruppespillet, og der er ingen tvivl om, at Danmark skal spille op til det ypperste for at avancere til kvartfinalen. 

Landstræner Kasper Hjulmand har gennem hele slutrunden talt enormt respektfuldt om det tyske landshold, og tonen var ikke anderledes på pressemødet dagen derpå på Borussia Dortmunds legendariske stadion, selv om Hjulmand var proppet med overskud.

– Jeg sagde det før turneringen startede, at Tyskland er en af favoritterne. Det er bare ærgerligt for dem, at de møder os i morgen!

– Men de har stor kvalitet, og de har vist sig flot frem i de to første kampe, og så har de en stor talentmasse. Men det har vi også. De skal virkelig være gode i morgen for at slå os, siger Hjulmand, der flere gange undervejs betoner, at det danske landshold er “topklar” til kampen i morgen.

Danmarks landstræner var generelt i strålende humør fredag ved pressemødet, hvor han fik selskab af Jannik Vestergaard. Først var han i det spøgefulde hjørne, da han indledte med at ville give en status på Eriksen, før han overhovedet blev spurgt om det, og senere jokede han overfor svensk TV, hvor han med et smil på læben spøgte om at røbe startopstillingen.

Men der er ingen tvivl om, at han og landsholdet ser frem til lørdagens gyser, hvor man møder et tysk mandskab, der er spækket med kvalitet alle steder på banen. 

Et diskussionsemne er, om tyskerne stiller op med Niclas Füllkrug på toppen, selv om han har været brugt som indskifter hidtil, men det lader Hjulmand ikke til at være særligt bekymret over.

– Uanset hvem de bruger, Füllkrug eller Havertz, så er det kvalitet. Selvfølgelig er det anderledes med Füllkrug, men vi er klar på det hele. Hvis ikke han starter, kommer han nok ind senere.

– Vi er forberedt på hvert eneste scenarie. Uanset hvem de bruger, så er det kvalitet, og vi er klar. Det er bare et virkelig godt hold, lyder det fra Hjulmand.

Lodtrækningen har gjort det sådan, at tyskerne har haft et par dages mere forberedelsestid end danskerne, som var i aktion for bare tre dage siden. 

Skal man så være bekymret for tunge stænger hos de danske spillere? Ikke spor, mener landstræneren.

– Det er ikke kort tid. Alle er klar, og de fleste er vant til at spille i den her rytme. Fire dage er fint, og de er vant til sådan en rytme, så vi er topklar.

Det er lørdag klokken 21, at Danmark og Tyskland mødes i Dortmund.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Presset træner vil rotere mod FCM

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Troels Bech slår fast: Glem det!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain