SIGNAL IDUNA PARK (Tipsbladet): Der er ingen tvivl om, hvor favoritværdigheden ligger, når Danmark og Tyskland lørdag aften brager sammen i ottendedelsfinalen ved EM.
De tyske værter var et af de bedste hold i gruppespillet, og der er ingen tvivl om, at Danmark skal spille op til det ypperste for at avancere til kvartfinalen.
Landstræner Kasper Hjulmand har gennem hele slutrunden talt enormt respektfuldt om det tyske landshold, og tonen var ikke anderledes på pressemødet dagen derpå på Borussia Dortmunds legendariske stadion, selv om Hjulmand var proppet med overskud.
– Jeg sagde det før turneringen startede, at Tyskland er en af favoritterne. Det er bare ærgerligt for dem, at de møder os i morgen!
– Men de har stor kvalitet, og de har vist sig flot frem i de to første kampe, og så har de en stor talentmasse. Men det har vi også. De skal virkelig være gode i morgen for at slå os, siger Hjulmand, der flere gange undervejs betoner, at det danske landshold er “topklar” til kampen i morgen.
Danmarks landstræner var generelt i strålende humør fredag ved pressemødet, hvor han fik selskab af Jannik Vestergaard. Først var han i det spøgefulde hjørne, da han indledte med at ville give en status på Eriksen, før han overhovedet blev spurgt om det, og senere jokede han overfor svensk TV, hvor han med et smil på læben spøgte om at røbe startopstillingen.
Men der er ingen tvivl om, at han og landsholdet ser frem til lørdagens gyser, hvor man møder et tysk mandskab, der er spækket med kvalitet alle steder på banen.
Et diskussionsemne er, om tyskerne stiller op med Niclas Füllkrug på toppen, selv om han har været brugt som indskifter hidtil, men det lader Hjulmand ikke til at være særligt bekymret over.
– Uanset hvem de bruger, Füllkrug eller Havertz, så er det kvalitet. Selvfølgelig er det anderledes med Füllkrug, men vi er klar på det hele. Hvis ikke han starter, kommer han nok ind senere.
– Vi er forberedt på hvert eneste scenarie. Uanset hvem de bruger, så er det kvalitet, og vi er klar. Det er bare et virkelig godt hold, lyder det fra Hjulmand.
Lodtrækningen har gjort det sådan, at tyskerne har haft et par dages mere forberedelsestid end danskerne, som var i aktion for bare tre dage siden.
Skal man så være bekymret for tunge stænger hos de danske spillere? Ikke spor, mener landstræneren.
– Det er ikke kort tid. Alle er klar, og de fleste er vant til at spille i den her rytme. Fire dage er fint, og de er vant til sådan en rytme, så vi er topklar.
Det er lørdag klokken 21, at Danmark og Tyskland mødes i Dortmund.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT