Der var god stemning på det danske fodboldlandshold, da spillerne mandag fik en tiltrængt fridag efter et par intense uger med et EM-gruppespil i Danmark og en EM-ottendedelsfinale i Amsterdam.
På fridagen var de danske landsholdsspillere blandt andet ude på en sejltur, hvor de kunne koble af. Det fortæller midtbanespilleren Christian Nørgaard tirsdag formiddag.
– Vi var ude på Øresund og sejle i et fantastisk vejr, og man må sige, at det var en god dag, som DBU havde valgt til det.
– Vi fik lidt luft ude på havet, og vi fik lov til at drikke en sodavand, spille lidt kort og lytte til noget god musik, så vi fik lov til at bruge tid og tanker på noget andet end fodbold, hvilket var rigtig dejligt, siger Christian Nørgaard.
Det var spillernes blot anden fridag i den måned, de har været sammen.
– Vi har også haft dage tidligere, hvor vi har kunnet lave lidt andre ting end fodbold, men det var tiltrængt med en hel fridag efter et par hektiske dage med rejser (til og fra Amsterdam, red.).
– Vi har jo ellers været vant til bare at være heroppe (i Helsingør, red.), så vi har jo egentlig været blandt de heldige ved EM, fordi vi har kunnet spille tre EM-kampe på hjemmebane.
– Andre nationer har haft det værre end os. Nu var det første gang, at vi skulle væk fra vores base, så det har været lidt hektisk, og derfor var det rigtig dejligt lige at kunne trække vejret igen og få lidt luft, siger Nørgaard.
Kollegaen Daniel Wass forsikrer, at EM-holdets sociale arrangementer er med til at holde lejrkulleren væk.
– I går (mandag, red.) hyggede vi os i hinandens selskab, og det er dejligt, at vi kan være samlet på femte uge nu, og at ingen har lejrkuller.
– Vi laver en masse sociale ting sammen, og DBU er rigtig gode til at arrangere ting for os, så det ikke kun handler om fodbold, så man kan koble lidt fra på nogle andre måder, siger Wass.
Tirsdag står den på individuel træning for landsholdsspillerne. Nogle skal løbe, andre skal cykle eller styrketræne, mens andre skal slappe endnu mere af. Onsdag intensiveres forberedelserne frem mod lørdagens EM-kvartfinale i Baku.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
