Følger ikke Danmark-kritik: Fylder intet hos os

Jannik Vestergaard følger ikke den kritik, der har været af landsholdet de seneste dage.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Kritikken af landsholdet har fyldt meget, men ikke alle følger med.

Efter 1-1-kampen mod Slovenien har fans, eksperter og journalister været kritiske over for især den 2. halvleg danskerne satte sammen.

Men det er langt fra alle, det følger med i den kritik.

Ved tirsdagens møde med medierne fortalte Jannik Vestergaard, at han ikke følger med i, hvad der bliver skrevet og sagt om landsholdet i disse dage.

– Jeg læser ikke, hvad I skriver, så det har jeg ikke fulgt med i, men der har da været en intern skuffelse over resultatet. Personligt er jeg skuffet over, at vi var så tilfredse med de første 45 minutter.

– Det er en modstander, som har gjort livet svært for på papiret større hold end os selv, så det er ikke en modstander, man bare spadserer nemt henover.

– Skuffelsen har været der, og det kan være den samme skuffelse, der har været i befolkningen og pressen. Den del fylder ikke noget hos os, men skuffelsen over at der var mulighed for mere, har fyldt, siger Jannik Vestergaard.

Det er mange år siden, at den danske stopper besluttede sig for, at han ikke ville følge med i medierne.

– Alt der omhandler mig selv, har jeg ikke behov for at følge med i. Det er noget, jeg har gjort meget tidligt i karrieren, og her fandt jeg ud af, at det ikke var noget, der gavnede.

– Det, der betyder noget, det er min egen, mine holdkammeraters og min træners meninger. Der kan mange ting godt gå ind at forstyrre. Der er mange meninger og mennesker, og man kan ikke stille alle tilfredse, så derfor har jeg for længe siden besluttet mig for, at jeg ikke behøver at forholde mig til det, fortæller Vestergaard.

Næste kamp for Danmark er mod England, som er gruppens store favorit, men den engelske herre havde problemer mod Serbien, og det kan Danmark lade sig inspirere af.

– Serbien er et virkelig godt hold. Vi mødte dem i Parken, og de havde nogle rigtigt gode faser på bolden, og de er rigtig boldstærke. Det er noget af det, vi skal lade os inspirere af. Der er muligheder for at spille, og England kan også tillade passager, hvor vi har bolden. Dem skal vi tage.

– De har masser af kvalitet, når de er i angreb, og kan vi formindske det, så tror jeg, vi er lidt af vejen, siger Vestergaard, der dog ikke bare vil sende bolden op i angrebet med det samme, når Danmark får erobret kuglen:

– Man har ikke meget tid på bolden, men man skal heller ikke bare serve den direkte ind i en blok. Der er nuancer til chanceskabende spil, og nogle gange er det også fint ikke at gå efter at score. Man forsvarer også ved at have bolden. Det er det, der gør fodbold spændende og svært, afslutter han.

Kampen mellem Danmark og England spilles torsdag klokken 18.00.





LIVE

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Dansker lyner i Italien

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Bliver det Chido Obis store chance?



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Topscorer færdig

Stort medie fremhæver FCM-flop

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Sur over Brøndby-transfer’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Legende med chokmelding

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Her er prisen på Skov Olsen

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– De lignede lort!

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open