Efter Åge Hareide havde været til EM-lodtrækning i Bukarest i 2019, kunne han somme tider sidde i stolen derhjemme og så pludselig udbryde: Vi kan fandeme komme i semifinalen på Wembley.
I morgen aften går den tidligere landstræners spådom i opfyldelse. Danmark møder England på et af fodboldens mest berømte og mytiske stadioner. I den anledning mindes Åge Hareides søn Bendik sin fars profetiske evner.
– Det kunne bare være ud af det blå. Vi taler meget om fodbold, men nogle gange kunne han bare sige: “Ja, for fanden, semifinale er realistisk. Det kan vi nå.”
– Da han kom hjem fra lodtrækningen i Bukarest, var det ikke afklaret, om Danmark fik to eller tre kampe. Men jeg kan huske, at han sagde: “Prøv lige at høre. Et EM på hjemmebane, et fyldt Parken. Det er en kæmpe fordel for Danmark.”
– Han satte sig ned og kiggede på kampplanen: Finland, Belgien, Rusland. “Vi kommer videre. Og så er der alle muligheder for gå videre endnu. Semifinalen er fandeme realistisk.”
“Jeg kan mærke en kæmpe kærlighed”
Bendik Hareide husker, at hans far nærmest helt fra begyndelsen af sin tid som dansk landstræner så frem mod EM i 2020. VM 2018 ville være en bonus, men det var først ved EM, at holdet ville være voksent og modent nok til at toppe.
Derfor var det en stor bet, da det stod klart, at Hareide ikke fik lov til at stå i spidsen for de danske landshold under slutrunden. Omvendt var hans fire år som landstræner med til at styrke båndet mellem Danmark og familien Hareide.
Det var i forvejen stærkt, efter Åge Hareide havde tilbragt to år som Brøndby-træner i starten af 00’erne, og Bendik Hareide blev der to år længere for at gøre sin uddannelse færdig.
– Det var utrolig trist isoleret set, at han ikke kunne lede Danmark til EM. Der er større ting, og vi kan glæde os over, at vi har vores helbred og vores job i behold, så når alt har lagt sig, tror jeg, man sidder tilbage med en kæmpe stolthed over, hvad han har været med til at bygge op, siger Bendik Hareide.
– Jeg kan også mærke en kæmpe kærlighed fra folk, der skriver til mig på Twitter og sender beskeder: “Tusind tak for, hvad han har gjort. Det har lagt fundamentet til Danmarks succes.” Det varmer utrolig meget, at han bliver anerkendt for arbejde, han har gjort.
Misundelige Norge
Nogle af Bendik Hareides ældste og bedste venner kender han fra tiden i Danmark. Læser man kun hans Twitter-profil under danske landskampe, skulle man ikke tro, han var nordmand. Og når han evaluerer EM, lyder han som det, han også er: fan af det danske landshold.
– Frankrig er ude, Belgien er ude, Tyskland er ude, men de er stadig med. Det er så fedt, mand. Og det er vildt. Det er så vild en præstation. Alle de store er ude, men Danmark er tilbage!
– Vi i Norge er lidt misundelige. Vi er i en overgangsfase med Haaland, Ødegaard og masse spændende spillere, men der er også nogle huller, som Danmark ikke har. Så vi kigger mod EM 2024. Det er vores mål, siger Bendik Hareide.
Helt siden trækningen i Bucharesti snakket farmand om at Danmark kommer til at nå semien på Wembley. Han kunne sidde i stolen der hjemme for så lige pludselig sige: «vi kan fanden mig komme til semien på Wembley!» I aften kommer det til at ske! Kom så drenge 🇩🇰 #fordanmark pic.twitter.com/KnJovnzKBh
— Bendik Hareide (@BHareide) July 3, 2021
Han er med egne ord født ind i fodbolden og er spillerudvikler og bestyrelsesmedlem i Molde FK, og han er ikke bange for at gå sin far i bedene som spåmand:
– Jeg lover dig: Til VM 2022 kommer I til at blive endnu bedre. De rutinerede er kun et år ældre, og de unge udvikler sig endnu mere. Hvis du ser på spillerne, er ingen på vej ned, hverken fysisk eller mentalt.
Er han lige så dygtig til at forudsige begivenhedernes gang som sin far, går Danmark en lys fremtid i møde.
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
I svime over Oscar Schwartau
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
NYHEDER
De er herbstmeister
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
Marokko er blevet fodboldens mekka
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
