Efter Åge Hareide havde været til EM-lodtrækning i Bukarest i 2019, kunne han somme tider sidde i stolen derhjemme og så pludselig udbryde: Vi kan fandeme komme i semifinalen på Wembley.
I morgen aften går den tidligere landstræners spådom i opfyldelse. Danmark møder England på et af fodboldens mest berømte og mytiske stadioner. I den anledning mindes Åge Hareides søn Bendik sin fars profetiske evner.
– Det kunne bare være ud af det blå. Vi taler meget om fodbold, men nogle gange kunne han bare sige: “Ja, for fanden, semifinale er realistisk. Det kan vi nå.”
– Da han kom hjem fra lodtrækningen i Bukarest, var det ikke afklaret, om Danmark fik to eller tre kampe. Men jeg kan huske, at han sagde: “Prøv lige at høre. Et EM på hjemmebane, et fyldt Parken. Det er en kæmpe fordel for Danmark.”
– Han satte sig ned og kiggede på kampplanen: Finland, Belgien, Rusland. “Vi kommer videre. Og så er der alle muligheder for gå videre endnu. Semifinalen er fandeme realistisk.”
“Jeg kan mærke en kæmpe kærlighed”
Bendik Hareide husker, at hans far nærmest helt fra begyndelsen af sin tid som dansk landstræner så frem mod EM i 2020. VM 2018 ville være en bonus, men det var først ved EM, at holdet ville være voksent og modent nok til at toppe.
Derfor var det en stor bet, da det stod klart, at Hareide ikke fik lov til at stå i spidsen for de danske landshold under slutrunden. Omvendt var hans fire år som landstræner med til at styrke båndet mellem Danmark og familien Hareide.
Det var i forvejen stærkt, efter Åge Hareide havde tilbragt to år som Brøndby-træner i starten af 00’erne, og Bendik Hareide blev der to år længere for at gøre sin uddannelse færdig.
– Det var utrolig trist isoleret set, at han ikke kunne lede Danmark til EM. Der er større ting, og vi kan glæde os over, at vi har vores helbred og vores job i behold, så når alt har lagt sig, tror jeg, man sidder tilbage med en kæmpe stolthed over, hvad han har været med til at bygge op, siger Bendik Hareide.
– Jeg kan også mærke en kæmpe kærlighed fra folk, der skriver til mig på Twitter og sender beskeder: “Tusind tak for, hvad han har gjort. Det har lagt fundamentet til Danmarks succes.” Det varmer utrolig meget, at han bliver anerkendt for arbejde, han har gjort.
Misundelige Norge
Nogle af Bendik Hareides ældste og bedste venner kender han fra tiden i Danmark. Læser man kun hans Twitter-profil under danske landskampe, skulle man ikke tro, han var nordmand. Og når han evaluerer EM, lyder han som det, han også er: fan af det danske landshold.
– Frankrig er ude, Belgien er ude, Tyskland er ude, men de er stadig med. Det er så fedt, mand. Og det er vildt. Det er så vild en præstation. Alle de store er ude, men Danmark er tilbage!
– Vi i Norge er lidt misundelige. Vi er i en overgangsfase med Haaland, Ødegaard og masse spændende spillere, men der er også nogle huller, som Danmark ikke har. Så vi kigger mod EM 2024. Det er vores mål, siger Bendik Hareide.
Helt siden trækningen i Bucharesti snakket farmand om at Danmark kommer til at nå semien på Wembley. Han kunne sidde i stolen der hjemme for så lige pludselig sige: «vi kan fanden mig komme til semien på Wembley!» I aften kommer det til at ske! Kom så drenge 🇩🇰 #fordanmark pic.twitter.com/KnJovnzKBh
— Bendik Hareide (@BHareide) July 3, 2021
Han er med egne ord født ind i fodbolden og er spillerudvikler og bestyrelsesmedlem i Molde FK, og han er ikke bange for at gå sin far i bedene som spåmand:
– Jeg lover dig: Til VM 2022 kommer I til at blive endnu bedre. De rutinerede er kun et år ældre, og de unge udvikler sig endnu mere. Hvis du ser på spillerne, er ingen på vej ned, hverken fysisk eller mentalt.
Er han lige så dygtig til at forudsige begivenhedernes gang som sin far, går Danmark en lys fremtid i møde.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
OPTAKT
Argentina – Schweiz
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
