Landsholdet og resten af den danske fodboldverden blev ramt af et chok for lidt over et år siden, da Christian Eriksen kollapsede på banen i EM-kampen mod Finland lørdag 12. juni 2021.
Det er nu blevet berettet i Weekendavisen, at Danmark – modsat hvad man ellers havde fået at vide – havde mulighed for at spille kampen færdig hele 40 timer efter hændelsen.
Landstræner Kasper Hjulmand fortæller nu overfor Frihedsbrevet, at det er noget, der for ham er et overstået kapitel. Det fortæller han ved Folkemødet på Bornholm, hvorefter han forsøger at slippe væk fra journalisten.
Det viser en video, som er blevet lagt op på Twitter, hvor han efterfølgende nægter, at han skulle have stået bag beslutningen om at spille videre uden at fortælle spillerne, at der var andre muligheder end samme aften eller dagen efter klokken 12.
– Nej, det er i hvert fald ikke rigtigt, lyder det fra Kasper Hjulmand, som også afviser, at det var ham, der stod bag og trumfe igennem, at man skulle spille videre om lørdagen.
Dernæst spørger landstræneren tilbage, hvem de centrale kilder er på historien, og at man skal spørge spillerne og dommeren om, hvordan det hele gik til.
I dag kunne @weekendavisen fortælle, at en række centrale kilder siger, at Danmark ikke blev presset til at færdigspille landskampen mod Finland efter Christian Eriksens hjertestop, som historien hidtil har lydt.
— Frihedsbrevet (@frihedsbrevet) June 16, 2022
Frihedsbrevet følger op i Allinge.#fmdk pic.twitter.com/W5imf5H16w
I forbindelse med kilderne til historien, så er kilderne anonyme, da de ikke vil stå frem med navn, da de frygter at miste deres job eller andre repressalier. Der er dog tale om folk, som befandt sig helt tæt på beslutningen.
Der har senest også været kritik af, at det er i orden for DBU og kulturministeren, at spillerne og Kasper Hjulmand skal agerer levende skjold i forhold til spørgsmålene om Qatar. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
STORT INTERVIEW