Hjulmand forførte Freudenstadt med Jürgen Klopp

Her er en række observationer fra Danmarks første træningspas i Tyskland.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det danske landshold er ankommet til Tyskland, og tirsdag eftermiddag trænede Christian Eriksen og holdkammeraterne for første gang i Freudenstadt, som er landsholdets faste base under EM-slutrunden.

Tirsdagens træning i det tyske var åben for tilskuere, og rigtig mange lokale – især børn – var mødt frem for at byde danskerne velkommen til byen og få et glimt af stjernerne.

Selve træningspasset var ét af de mere rolige af slagsen og handlede mest af alt om lige at ”lande” og løsne op, før intensiteten øges markant de kommende dage frem mod åbningskampen mod Slovenien.

Her er en række observationer fra den første danske træning i Freudenstadt.

Hjulmand forførte Freudenstadt: Som noget af det første blev den danske landstræner interviewet til ære for de fremmødte tilskure, og her brillerede Hjulmand med at nævne Jürgen Klopp i noget nær allerførste sætning. Klopp er fra området omkring Freudenstadt og har en kæmpe stjerne i den tyske by. Da Hjulmand også diskede op med et par tyske gloser, var tilskuerne solgte.

Alle mand trænede med: Er der nogen skader på det danske landshold? Og hvad med ham der Simon Kjær? Kan han stå distancen rent fysisk? Det er nogle af de helt store spørgsmål, som lige nu kredser om landsholdet, og hvordan den enkelte spillers fysik er, kan man ikke spå om på baggrund af en enkelt let træning, men vi kan i hvert fald konstatere, at alle mand trænede med. Andreas Christensen, Simon Kjær og Andreas Skov Olsen gik lidt tidligere ind end holdkammeraterne.

Landstræneren observerede grønsværen: Banen i Freudenstadt – den har været det helt store tema op til landsholdets ankomst. Og hvordan er den så? Svaret får vi først onsdag, når landsholdsspillerne igen stiller sig op foran den danske presse og svarer på spørgsmål, men der var i hvert fald ingen synlig utilfredshed at spore. Kasper Hjulmand gik flere gange rundt for sig selv og kiggede – lidt skeptisk – på nogle af de ujævnheder, der helt tydeligt er i græstæppet.

Baneløber ført væk: Træningen bød på et enkelt indslag, som Kasper Hjulmand og resten af trænerstaben i hvert fald ikke havde planlagt. Efter cirka en time løb en tilskuer pludselig ind på banen – tilsyneladende for at komme helt tæt på Rasmus Højlund. Han måtte fjernes af sikkerhedsvagterne på stadion.

Godt humør: Der var masser af grin og højt humør i den danske trup, og det kom ikke mindst til udtryk, da der blev spillet fodtennis. Især Jonas Wind og Alexander Bah fik grin med på vejen, da de forsøgte sig med saksespark.



Man City erobrer Madrid

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Brøndbys store karantænemareridt

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Tænker ikke på Danmarks landshold

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

– Vi tror på et godt resultat

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle