FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det danske landshold er ankommet til Tyskland, og tirsdag eftermiddag trænede Christian Eriksen og holdkammeraterne for første gang i Freudenstadt, som er landsholdets faste base under EM-slutrunden.
Tirsdagens træning i det tyske var åben for tilskuere, og rigtig mange lokale – især børn – var mødt frem for at byde danskerne velkommen til byen og få et glimt af stjernerne.
Selve træningspasset var ét af de mere rolige af slagsen og handlede mest af alt om lige at ”lande” og løsne op, før intensiteten øges markant de kommende dage frem mod åbningskampen mod Slovenien.
Her er en række observationer fra den første danske træning i Freudenstadt.
Hjulmand forførte Freudenstadt: Som noget af det første blev den danske landstræner interviewet til ære for de fremmødte tilskure, og her brillerede Hjulmand med at nævne Jürgen Klopp i noget nær allerførste sætning. Klopp er fra området omkring Freudenstadt og har en kæmpe stjerne i den tyske by. Da Hjulmand også diskede op med et par tyske gloser, var tilskuerne solgte.
Alle mand trænede med: Er der nogen skader på det danske landshold? Og hvad med ham der Simon Kjær? Kan han stå distancen rent fysisk? Det er nogle af de helt store spørgsmål, som lige nu kredser om landsholdet, og hvordan den enkelte spillers fysik er, kan man ikke spå om på baggrund af en enkelt let træning, men vi kan i hvert fald konstatere, at alle mand trænede med. Andreas Christensen, Simon Kjær og Andreas Skov Olsen gik lidt tidligere ind end holdkammeraterne.
Landstræneren observerede grønsværen: Banen i Freudenstadt – den har været det helt store tema op til landsholdets ankomst. Og hvordan er den så? Svaret får vi først onsdag, når landsholdsspillerne igen stiller sig op foran den danske presse og svarer på spørgsmål, men der var i hvert fald ingen synlig utilfredshed at spore. Kasper Hjulmand gik flere gange rundt for sig selv og kiggede – lidt skeptisk – på nogle af de ujævnheder, der helt tydeligt er i græstæppet.
Baneløber ført væk: Træningen bød på et enkelt indslag, som Kasper Hjulmand og resten af trænerstaben i hvert fald ikke havde planlagt. Efter cirka en time løb en tilskuer pludselig ind på banen – tilsyneladende for at komme helt tæt på Rasmus Højlund. Han måtte fjernes af sikkerhedsvagterne på stadion.
Godt humør: Der var masser af grin og højt humør i den danske trup, og det kom ikke mindst til udtryk, da der blev spillet fodtennis. Især Jonas Wind og Alexander Bah fik grin med på vejen, da de forsøgte sig med saksespark.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Alexander Lind revser Superliga-profil
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
Real Madrid taber
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
OPTAKT
OB – FC København
TOPNYHED
