Hjulmand forførte Freudenstadt med Jürgen Klopp

Her er en række observationer fra Danmarks første træningspas i Tyskland.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det danske landshold er ankommet til Tyskland, og tirsdag eftermiddag trænede Christian Eriksen og holdkammeraterne for første gang i Freudenstadt, som er landsholdets faste base under EM-slutrunden.

Tirsdagens træning i det tyske var åben for tilskuere, og rigtig mange lokale – især børn – var mødt frem for at byde danskerne velkommen til byen og få et glimt af stjernerne.

Selve træningspasset var ét af de mere rolige af slagsen og handlede mest af alt om lige at ”lande” og løsne op, før intensiteten øges markant de kommende dage frem mod åbningskampen mod Slovenien.

Her er en række observationer fra den første danske træning i Freudenstadt.

Hjulmand forførte Freudenstadt: Som noget af det første blev den danske landstræner interviewet til ære for de fremmødte tilskure, og her brillerede Hjulmand med at nævne Jürgen Klopp i noget nær allerførste sætning. Klopp er fra området omkring Freudenstadt og har en kæmpe stjerne i den tyske by. Da Hjulmand også diskede op med et par tyske gloser, var tilskuerne solgte.

Alle mand trænede med: Er der nogen skader på det danske landshold? Og hvad med ham der Simon Kjær? Kan han stå distancen rent fysisk? Det er nogle af de helt store spørgsmål, som lige nu kredser om landsholdet, og hvordan den enkelte spillers fysik er, kan man ikke spå om på baggrund af en enkelt let træning, men vi kan i hvert fald konstatere, at alle mand trænede med. Andreas Christensen, Simon Kjær og Andreas Skov Olsen gik lidt tidligere ind end holdkammeraterne.

Landstræneren observerede grønsværen: Banen i Freudenstadt – den har været det helt store tema op til landsholdets ankomst. Og hvordan er den så? Svaret får vi først onsdag, når landsholdsspillerne igen stiller sig op foran den danske presse og svarer på spørgsmål, men der var i hvert fald ingen synlig utilfredshed at spore. Kasper Hjulmand gik flere gange rundt for sig selv og kiggede – lidt skeptisk – på nogle af de ujævnheder, der helt tydeligt er i græstæppet.

Baneløber ført væk: Træningen bød på et enkelt indslag, som Kasper Hjulmand og resten af trænerstaben i hvert fald ikke havde planlagt. Efter cirka en time løb en tilskuer pludselig ind på banen – tilsyneladende for at komme helt tæt på Rasmus Højlund. Han måtte fjernes af sikkerhedsvagterne på stadion.

Godt humør: Der var masser af grin og højt humør i den danske trup, og det kom ikke mindst til udtryk, da der blev spillet fodtennis. Især Jonas Wind og Alexander Bah fik grin med på vejen, da de forsøgte sig med saksespark.





LIVE

TransferLIVE: Dansker tager til MLS

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Nærmer sig aftale

Verdensstjernes søn landet i København



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Vil undgå Bendtner-stunt

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

‘Sur over Brøndby-transfer’

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Bliver det Chido Obis store chance?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

– Vi er pressede

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul