Hjulmand forførte Freudenstadt med Jürgen Klopp

Her er en række observationer fra Danmarks første træningspas i Tyskland.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det danske landshold er ankommet til Tyskland, og tirsdag eftermiddag trænede Christian Eriksen og holdkammeraterne for første gang i Freudenstadt, som er landsholdets faste base under EM-slutrunden.

Tirsdagens træning i det tyske var åben for tilskuere, og rigtig mange lokale – især børn – var mødt frem for at byde danskerne velkommen til byen og få et glimt af stjernerne.

Selve træningspasset var ét af de mere rolige af slagsen og handlede mest af alt om lige at ”lande” og løsne op, før intensiteten øges markant de kommende dage frem mod åbningskampen mod Slovenien.

Her er en række observationer fra den første danske træning i Freudenstadt.

Hjulmand forførte Freudenstadt: Som noget af det første blev den danske landstræner interviewet til ære for de fremmødte tilskure, og her brillerede Hjulmand med at nævne Jürgen Klopp i noget nær allerførste sætning. Klopp er fra området omkring Freudenstadt og har en kæmpe stjerne i den tyske by. Da Hjulmand også diskede op med et par tyske gloser, var tilskuerne solgte.

Alle mand trænede med: Er der nogen skader på det danske landshold? Og hvad med ham der Simon Kjær? Kan han stå distancen rent fysisk? Det er nogle af de helt store spørgsmål, som lige nu kredser om landsholdet, og hvordan den enkelte spillers fysik er, kan man ikke spå om på baggrund af en enkelt let træning, men vi kan i hvert fald konstatere, at alle mand trænede med. Andreas Christensen, Simon Kjær og Andreas Skov Olsen gik lidt tidligere ind end holdkammeraterne.

Landstræneren observerede grønsværen: Banen i Freudenstadt – den har været det helt store tema op til landsholdets ankomst. Og hvordan er den så? Svaret får vi først onsdag, når landsholdsspillerne igen stiller sig op foran den danske presse og svarer på spørgsmål, men der var i hvert fald ingen synlig utilfredshed at spore. Kasper Hjulmand gik flere gange rundt for sig selv og kiggede – lidt skeptisk – på nogle af de ujævnheder, der helt tydeligt er i græstæppet.

Baneløber ført væk: Træningen bød på et enkelt indslag, som Kasper Hjulmand og resten af trænerstaben i hvert fald ikke havde planlagt. Efter cirka en time løb en tilskuer pludselig ind på banen – tilsyneladende for at komme helt tæt på Rasmus Højlund. Han måtte fjernes af sikkerhedsvagterne på stadion.

Godt humør: Der var masser af grin og højt humør i den danske trup, og det kom ikke mindst til udtryk, da der blev spillet fodtennis. Især Jonas Wind og Alexander Bah fik grin med på vejen, da de forsøgte sig med saksespark.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Sean Dyche fyret

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Vild aften! Kun sket én gang før

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Hård dom over Franks fremtid

‘Kontraktchok’ i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Zorniger i chok: Er det en joke?

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Ekspert: Det mest positive for FCK

Nægtet Brøndby-skifte

Liverpool tager smal sejr



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Hold nu kæft med Arsenal!

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Afslører “useriøst bud” fra FC København

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds