FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det er om at holde tungen lige i munden, når man tager et kig over Danmarks muligheder for at avancere ved EM-slutrunden, efter man torsdag spillede 1-1 mod England.
Skulle England som forventet slå Slovenien i sidste gruppekamp, så vil Danmark ende som enten nummer to, tre eller fire i puljen, alt afhængig af hvordan det går i kampen mod Serbien.
Spiller man uafgjort mod Serbien, mens England slår Slovenien, så vil Danmark tage sig af andenpladsen i gruppen. Det samme vil være tilfældet med en dansk sejr og en engelsk sejr.
Ender Danmark på andenpladsen, så venter der en ottendedelsfinale mod vinderen af Tysklands pulje, og her skal meget gå galt, hvis ikke det bliver Tyskland, som har set skræmmende stærke ud.
En tredjeplads i Danmarks pulje er lidt mere kringlet, fordi meget kan ske endnu, men Danmark skal i så fald møde vinderen af gruppe E eller F, som lige nu føres af Tyrkiet og Rumænien, men som også indeholder Belgien og Portugal i grupperne, og det kan meget vel tænkes, at de to hold løber med førstepladsen.
Alt i alt er det noget af et puslespil, men hvad foretrækker landstræner Kasper Hjulmand? Det blev han spurgt ind til dagen efter England-kampen ved Danmarks træningslejr. Her slår han fast, at han forventer, at England slår Slovenien, og dermed skal Danmark gå efter de sekundære placeringer. Her spiller en væsentlig faktor ind. Danmark spiller den 29. juni, hvis de bliver nummer to, men to eller tre dage senere, hvis de bliver nummer tre.
I kan måske klare den med uafgjort mod Serbien?
– Det spiller vi ikke efter, men det tror jeg, vi kan. Vi skal ud og vinde den kamp.
– I det hele taget, er der noget, der tyder på, at man med tre point og en målscore på nul kan gå videre som treer.
Men du vil hellere være toer?
– Hvis jeg skulle bestemme lige nu, får vi ekstra dage som treer, og man møder ikke Tyskland.

Du vil gerne undgå at møde Tyskland?
– Nej, det vil jeg ikke. Jeg vil pisse gerne møde Tyskland i Dortmund! Det kunne være pisse sjovt. Men nu er det Serbien.
– Jeg siger bare, at efter det hele er spillet, og der var de to scenarier, så er der ikke helt tosset. Der er ingen forskel på, hvem du skal møde, om du bliver toer eller treer i forhold til kvalitet, og du får ekstra dage.
Er det ikke mærkeligt, at du som treer får en ekstra fordel?
– Jeg har hele tiden sagt, at formatet er sådan lidt… Det der med treerne, og fordi der er 24 hold med, og man skal få det til at gå op. Jeg er jo mest for, hvis man har en pulje på fire, og de to bedste går videre. Sådan er det.
– Men en kamp ad gangen. Vi skal vinde kampen over Serbien. Vi vil gerne blive nummer to og tage den kamp.
– Men hvis det kommer dertil, og det bliver en treer. Så er det ikke dårligere for os i forhold til at kunne komme videre i turneringen, siger Hjulmand med et skævt smil.
Det er på tirsdag, at Danmark møder Serbien og kan spille sig videre ved EM.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER