De åbner mod Serbien, og Danmark indleder mod Slovenien.
Men allerede i kamp to skal England og Danmark mødes, og ifølge tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker er respekten for Danmark enorm.
England står som den måske største favorit til at vinde slutrunden, men allerede i gruppespillet får "Three Lions" deres sag for, mener Paul Parker, der nåede at spille 19 landskampe og på klubplan tørnede ud for Manchester United.
– Danske spillere har altid været i høj kurs i udlandet, og de har altid begået sig i kæmpe klubber. Det gør de også nu, og jeg ved godt, at der i Danmark er lidt spørgsmålstegn ved truppen og landstræneren, men jeg må bare sige, at de er ganske frygtede her i England.
– Jeg forventer helt klart, at de går videre fra gruppen. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis de vinder gruppen, men England er – trods alt – favorit, siger Paul Parker om det danske landshold.
Parker var aktiv på landsholdet fra 1989 til 1994, og det var altså i denne periode, at Danmark vandt EM – en slutrunde, som Paul Parker i øvrigt ikke blev udtaget til.
– Jeg håber personligt, at de når langt. Jeg vil virkelig gerne se dem vågne op igen. Det er måske nostalgikeren i mig, fordi jeg selvfølgelig husker EM i 1992 meget tydeligt.
– Jeg vil virkelig gerne have, at det skal ske igen. Jeg vil hellere have, at et hold som Danmark vinder end de andre store nationer, hvis det altså ikke kan blive England.
– Jeg ser det ikke som urealistisk, at de kan nå rigtig langt, lyder det videre fra Paul Parker.
Danmarks muligheder ligger især i, at kollektivet er stærkt.
– Danmark har gode spillere, men de har ikke lige så gode individuelle spillere som Serbien. Danmark har dog et helt unikt fællesskab, som Serbien på ingen måde har.
– Af en eller anden grund har Serbien altid været dét land i Balkanområdet, som aldrig har haft en sammentømret trup. Deres nabolande – særligt Kroatien – er helt anderledes, for de har altid haft et stærkt fællesskab.
– Så jeg ser ikke Serbien som en stor trussel for Danmark. På ingen måde. Det er selvfølgelig værd at nævne, at der også er en del treere fra grupperne, der går videre, men det bør Danmark ikke bekymre sig om.
– EM i 1984, EM i 1992, EM i 2004, EM i 2021… Fællesnævneren, som jeg husker det, er, at fællesskabet var unikt. De vil gå den ekstra meter for hinanden, og det er ikke kun Serbien, der kan lære noget af det. Det kan England i den grad også.
– Jeg kan godt blive lidt emotionel, når jeg tænker på det. Det er jo det smukke ved fodbold. Nej, det plejede at være det smukke ved fodbold. De store vandt ikke altid, og sådan er det oftest ikke længere. Det er virkelig en skam.
– Det er jo nok også grunden til, at jeg håber på, at Danmark kan skabe noget magisk igen, siger den tidligere landsholdsspiller.
Det er klokken 18.00, at Danmark indleder slutrunden med et opgør mod Slovenien.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
Arteta er utilfreds med disciplinen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
Her er Danmarks Nations League-pulje!
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale