– Jeg kan kun pege fingre ad Kasper Hjulmand

Tipsbladets EM-ekspert Thomas Gravesen mener, at Kasper Hjulmand var alt for passiv i første halvleg, da Danmark havde overtaget mod Serbien. Den eneste, som han vil pege fingre ad, er Kasper Hjulmand efter Danmarks videre avancement ved EM.



Danmark kan glæde sig over at være videre ved EM på en andenplads efter 0-0 mod Serbien i tirsdagens opgør.

Det var dog en kamp, hvor Danmark langt fra viste sprudlende offensiv kvalitet.

Det mener Tipsbladets EM-ekspert Thomas Gravesen dagen derpå.

Hvis vi skal pege fingre ad nogen, så er det Kasper Hjulmand.

Thomas Gravesen
Tipsbladets EM-ekspert

– Jeg vil gerne dele præstationen op i to. Jeg er meget glad for, at Danmark er gået videre, men jeg er meget skuffet over niveauet i det danske spil og måden, som vi er gået videre på. Man så et dansk landshold, der dominerede mod Serbien, men vi formåede ikke at stikke kniven ind, når vi havde chancen. Vi mangler at se et dansk landshold for fuld udblæsning.

– Vi kan jo godt score mål. Det viste Danmark i kampene mod Sverige og Norge, og der scorede vi fem mål i de to optaktskampe op til EM. Jeg mener, at vi skal mere af det. Danmark har lignet meget Schweiz, hvor vi har haft en utrolig stærk defensiv, og den må vi tage hatten af for, men vi har måttet give afkald på offensiven. Vores topangriber Rasmus Højlund bliver ladt i stikken.

– Når vi skal analysere, hvordan Rasmus Højlund og Jonas Wind gør det, så er man tilbøjelig til at sige: ‘De spillede ikke godt’, men man hjælper dem ikke. 

– Vi kæmper og arbejder derudaf, men de bliver ikke serviceret til at score mål. Det er et dilemma på det danske landshold i forhold til, hvordan vi får iscenesat angriberne. siger Thomas Gravesen til Tipsbladet.

Hvad er løsningen for at forbedre det danske angrebsspil?

– Løsningen ligger i Kasper Hjulmands taktik. Det ser ud som om, at Kasper Hjulmand har lagt en taktik, hvor der er en stærk defensiv, hvor vi kompromisløst stiller os tilbage og forsvare. Det har han gjort i alle tre kampe, og det har gjort, at vi har skabt meget få chancer.

– Vi har haft et vidundermål fra Morten Hjulmand, og et endnu mere fantastisk mål af Christian Eriksen. Sådan nogle to mål er fantastiske at se, men det er ikke rugbrødsmål.

Gravesen efterlyser, at landstræneren Kasper Hjulmand skulle have vist mere handlekraft i første halvleg ved at trække de danske spillere længere frem på banen.

– Hjulmand skulle have gjort noget fra start af, da han kunne mærke, at Danmark havde overtaget. Da Danmark havde overtaget, kunne man godt skubbe holdet længere frem. En af Kasper Hjulmands mantraer er, at han har spillet alle scenarier igennem i forhold til, hvordan han skal reagere. De tre forsvarsspillere Jannik Vestergaard, Joachim Andersen og Andreas Christensen havde ingen problemer med at dække Mitrovic, for han kunne jo ikke løbe hurtigt.

– Der skulle han tænke: ‘Nu har vi overtaget, hvad er næste fase, som jeg ruller ud?’ Vi kan ikke bare score mål og se, hvad der sker, nej, vi må have nogle faste og klare måder, så vi kan spille dem tynde. Vi så bittesmå aktioner fra Mæhle og Bah, men der var ingen adresse på det.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kan kun pege fingre ad Kasper Hjulmand
Gravesen mener kun, at man kan kritisere den danske landstræner efter Serbien-kampen. Det var tydeligt at se, at Hjulmand og co. kunne bruge et uafgjort resultat, mener eksperten, og han mener, at det var en forkert indstilling at have til kampen.

– Jeg synes, at spillerne præsterede i den taktik, som Kasper Hjulmand havde givet dem. Du kan ikke sætte en finger på én af dem. Der, hvor jeg begynder at stille spørgsmål, er, at vi skal også vinde en fodboldkamp.

– Jeg kigger på, at det danske landshold havde overtaget, og Morten Hjulmand, Pierre-Emile Højbjerg og Christian Eriksen var godt spillende i første halvleg, men vi skabte ingen chancer. Kvaliteten i vores angrebsspil er for dårlig, og det kan være, at spillerne kæmper røven ud af bukserne i forsvaret. Vi kigger på vores angriber og peger fingre ad ham, men han står alene deroppe. Samtidig presser de helt vanvittigt for at hjælpe defensivt, siger Gravesen og tilføjer.

– Hvis vi skal pege fingre ad nogen, så er det Kasper Hjulmand, som skulle investere noget mere i den offensive del af det danske spil på de rigtige tidspunkt.

På lørdag venter der et opgør i ottendedelsfinalen mod værtsnationen Tyskland, men Gravesen er dog ikke bekymret for det danske hold på trods af de manglende mål.

– Jeg tror, at vi mod det tyske hold vil blive udfordret. Vi vil se et tysk hold, der spiller meget hurtigere end Serbien, England og Slovenien. De har også individualister, som vil kunne udfordre det danske spil. Det kommer dog til at passe Danmark rigtig fint.

– Med den taktik, som Kasper Hjulmand har lagt for dagen, når vi står så dybt, når vi bliver presset, bliver det enormt svært for tyskerne at finde løsningerne. Når tyskerne ser, at de skal møde Danmark, kan de ikke sige andet end ‘øv, øv’, da Danmark er megasvære at spille imod, siger Gravesen til Tipsbladet.

Danmark endte med tre point på andenpladsen i gruppen, hvor England snuppede gruppesejren.







Pludselig nævnte Zorniger Moukoko


Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

‘Nærmest et karaktermord’

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Slut: Imponerende Brøndby-sejr

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

– Ingen har pengene til at friste mig

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Sensationel udvikling på vej?

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Skidt nyt for Andreas Christensen

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Storroser Yuito Suzuki

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

På røven over dansk stjerne

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

– Han får en stor stemme i FC København

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Fire på stribe for Hjulmand

Eriksen med stor hyldest

Skrækkeligt Napoli-nyt

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

OB – Brøndby IF

Tophold jagter to danskere

Her kan du se OB mod Brøndby IF

‘Kom uventet – det har været voldsomt’

Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp