– Jeg skulle have scoret, og jeg ved det godt

Rasmus Højlund ville gerne have scoret til den her slutrunde, men han er sikker på, det nok skal komme.



DORTMUND (Tipsbladet): Rasmus Højlund er ikke tilfreds.

Den unge danskers første slutunde blev en fuser og uden mål. I lørdagens kamp mod Tyskland viste Højlund en smule bedre takter, men United-danskeren savnede mål fra sin egen fod.

– Jeg skulle have scoret i dag, og det ved jeg godt. Det ansvar tager jeg på mig. Du bliver helten, når du scorer, og så bliver du skurken, når du ikke gør. Det ansvar tager jeg 100 procent på skuldrene, selvom jeg er ung, og det er min første turnering, siger Højlund.

Der har været stor kritik af Højlund under slutrunden, men det er ikke noget, der er nået ind under huden på den stadig unge dansker.

– Det har overhovedet ikke påvirket mig. Selvfølgelig vil jeg gerne score mål. Det er det, jeg lever af. Jeg kan da godt være lidt frustreret efter en kamp, for eksempel efter jeg brændte i dag, men samtidig ved jeg, at min udvikling går den rigtige vej, og det her hold bliver bedre og bedre, så jeg skal forhåbentlig nok få scoret mit mål til en anden slutrunde i fremtiden.

– Jeg har manglet den sidste skarphed. Jeg synes, jeg spillede en god kamp i dag. Nok min bedste kamp i turneringen. Jeg havde chippet, og hvis jeg havde faldet på den med Schlotterbeck, hvor jeg sparkede den i sidenettet, så havde der måske været straffe, og så havde jeg en god førsteberøring på den i anden halvleg, hvor jeg klokkede lidt i det og sparkede lige på målmanden.

– Fodbold bliver afgjort på marginaler, og dem manglede vi lige de sidste af. Også med straffekendelser og alting.

Har det været et godt nok aftryk, vi har set fra Danmark? Det blev jo ikke til nogen sejr.

– Nej, det er rigtigt. Men at gå videre må være godkendt som dansk nation, synes jeg, siger Rasmus Højlund.

Danmark tabte 0-2 til Tyskland i ottendedelsfinalen.





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Født i Danmark og på vej til VM

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde