Julian Nagelsmann med stor ros af Danmark

Den tyske landstræner Julian Nagelsmann har stor respekt for Danmark inden lørdagens EM-ottendedelsfinale.



SIGNAL IDUNA PARK, DORTMUND (Tipsbladet): Tyskland er værter for EM-slutrunden, og de fleste forventer, at værterne når længere end til ottendedelsfinalen.

Hvis det sker, slutter Danmarks EM-færd lørdag i Dortmund.

Det er naturligvis det udfald, Julian Nagelsmann satser på, men Tysklands landstræner fastslår, at han har stor respekt for Danmark, der avancerede fra gruppespillet med tre uafgjorte kampe. 

– Danmark er et velorganiseret hold, der kan variere deres måde at spille på. De er fysisk stærke, de er aggressive og gode på bolden, så vi skal være påpasselige. De har også scoret på langskud, så det er ligeledes en trussel, vi skal være opmærksomme på, siger Julian Nagelsmann og tilføjer:

– De har mange erfarne spillere og er et hold, der efterhånden har spillet mange kampe sammen. Det vil sige, at der er en rigtig god struktur på holdet. Danmark er en hård modstander. 

Den tyske landstræner har noteret sig, at Christian Eriksen døjer med et maveonde inden ottendedelsfinalen. 

– Det har ikke nogen indflydelse for os, for vi ved ikke, om han bliver klar eller ej. Det er ikke en alvorlig skade, der er tale om, og jeg håber, Eriksen kommer på banen i morgen, for han er en rigtig god spiller, som jeg godt kan lide, siger Nagelsmann.

Tyskland avancerede til ottendedelsfinalen via sejre over Skotland og Ungarn samt uafgjort mod Schweiz. 

– Gruppefasen var meget interessant for os, fordi vi startede med en kamp, der var nemmere end forventet, men så fulgte vanskelige kampe mod Ungarn og Schweiz. I slutningen af gruppespillet skulle vi fokusere på at forbedre nogle ting. Det er klart, at man føler sig mere tilpas, hvis man vinder 3-0, men det kan man ikke hver gang. Det lærer man også af.

– Jeg håber, vi vinder lidt nemmere i morgen og ikke skal score et sent mål, siger Nagelsmann.

Den tyske landstræner kommer også med en god nyhed om midtstopperen Antonio Rüdiger, der har døjet lidt med en mindre skade. 

– Vi har gjort alt for at gøre ham klar. Han trænede godt i dag, men vi må se, hvad der sker. Nogle gange kan muskelproblemer tage tid, men han er ved at være klar, og det er vi glade for.

Når Danmark og Tyskland går på banen på Signal Iduna Park lørdag, vil der være 6.000 danske fans på lægterne, mens man kan forvente ti gange så mange tyskere. Det er selv om, at opgøret på papiret spilles på neutral bane, selv om Tyskland i praksis er værter.

Uretfærdigt? 

– Jeg laver ikke reglerne. Sådan er det bare. Vi kommer nok til at opleve noget lignende med omvendt fortegn i fremtiden, og der kommer jeg ikke til at beklage mig. Hvis du gerne vil klage over det, er jeg ikke den rette at gøre det til, slutter Julian Nagelsmann. 

Der er kickoff lørdag klokken 21.00. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Presset træner vil rotere mod FCM

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Troels Bech slår fast: Glem det!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain