HELSINGØR (Tipsbladet): EM-festen er ved at gå i gang, og tusindvis af danskere vil i de kommende dage og uger strømme syd for grænsen for at tage del i festlighederne i Tyskland.
Og de kan godt glæde sig!
Sådan lyder det fra Yussuf Poulsen, der naturligvis håber, at han og holdkammeraterne på det danske landshold kan bidrage til en rød-hvid fest, men under alle omstændigheder er der noget at glæde sig til i Tyskland, som er angriberens andet hjemland.
– Det bliver specielt. Jeg synes, Tyskland er slutrundelandet, og jeg kan godt forstå, man gerne vil holde det der. Jeg synes, jeg på mange måder har været heldig med de slutrunder, jeg har deltaget i.
– Jeg har spillet et halvt hjemme-EM i Danmark, og nu får jeg lov til at spille i Tyskland – det er få spillere, der får lov at spille en slutrunde i både sit ene og andet hjemland, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet.
Nu hvor du kender Tyskland så godt, hvad er så dit bedste rejsetip til de danskere, der rejser af sted for at heppe på jer?
– Årh, det er et godt spørgsmål…
Pølserne er meget gode, er de ikke?
– Jo, man laver virkelig nogle gode pølser i Tyskland. Jeg kan da godt komme med en enkelt madanbefaling, og det er, at man prøver en currywurst. Jeg tænkte, det var noget skørt noget, da jeg flyttede til Tyskland, men det smager sgu godt, siger Yussuf Poulsen med et smil.
Fjerde slutrunde med Danmark
EM-slutrunden i Tyskland bliver Yussuf Poulsens fjerde med det danske landshold, og han håber naturligvis på mere succes end i Qatar, hvor det gik helt i vasken for Kasper Hjulmand og Co. RB Leipzig-angriberen kan tilmed se tilbage på en slutrunde med nul minutters spilletid for ham personligt.
– Slutrunder er specielle, og så er det ligegyldigt, hvor mange man har været til. Der er en speciel følelse allerede inden, fordi man er sammen så intensivt, som vi er. Det skubber folk tæt sammen, og man får et bånd til nogle mennesker, som man ellers ikke ville få.
– Jeg har en god fornemmelse, og jeg synes, vi har set gode ud i de seneste to kampe. Vi er klar, og jeg synes ikke, vi kan være et bedre sted. Der er stadig noget, vi skal forbedre, men generelt synes jeg, det ser godt ud, siger han.
Yussuf Poulsen møder op til EM i kølvandet på en sæson, der bød på fem scoringer for RB Leipzig i Bundesligaen.
– Det har været en fin sæson for mig. Fra sommer til jul spillede jeg mere eller mindre alt, men så valgte vores træner at prøve noget nyt oppe foran, og så blev jeg mere indskifter. Mod slutningen af sæsonen blev jeg desværre skadet, men jeg kom tilbage og føler mig fit nu, lyder det fra angriberen.
Yussuf Poulsen scorede søndag en enkelt kasse i Danmarks 3-1-sejr over Norge søndag aften. Han runder sin landskamp nummer 80 næste gang, han kommer på banen i den røde trøje.
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
De jagter Henrik Meister
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER