HELSINGØR (Tipsbladet): EM-festen er ved at gå i gang, og tusindvis af danskere vil i de kommende dage og uger strømme syd for grænsen for at tage del i festlighederne i Tyskland.
Og de kan godt glæde sig!
Sådan lyder det fra Yussuf Poulsen, der naturligvis håber, at han og holdkammeraterne på det danske landshold kan bidrage til en rød-hvid fest, men under alle omstændigheder er der noget at glæde sig til i Tyskland, som er angriberens andet hjemland.
– Det bliver specielt. Jeg synes, Tyskland er slutrundelandet, og jeg kan godt forstå, man gerne vil holde det der. Jeg synes, jeg på mange måder har været heldig med de slutrunder, jeg har deltaget i.
– Jeg har spillet et halvt hjemme-EM i Danmark, og nu får jeg lov til at spille i Tyskland – det er få spillere, der får lov at spille en slutrunde i både sit ene og andet hjemland, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet.
Nu hvor du kender Tyskland så godt, hvad er så dit bedste rejsetip til de danskere, der rejser af sted for at heppe på jer?
– Årh, det er et godt spørgsmål…
Pølserne er meget gode, er de ikke?
– Jo, man laver virkelig nogle gode pølser i Tyskland. Jeg kan da godt komme med en enkelt madanbefaling, og det er, at man prøver en currywurst. Jeg tænkte, det var noget skørt noget, da jeg flyttede til Tyskland, men det smager sgu godt, siger Yussuf Poulsen med et smil.
Fjerde slutrunde med Danmark
EM-slutrunden i Tyskland bliver Yussuf Poulsens fjerde med det danske landshold, og han håber naturligvis på mere succes end i Qatar, hvor det gik helt i vasken for Kasper Hjulmand og Co. RB Leipzig-angriberen kan tilmed se tilbage på en slutrunde med nul minutters spilletid for ham personligt.
– Slutrunder er specielle, og så er det ligegyldigt, hvor mange man har været til. Der er en speciel følelse allerede inden, fordi man er sammen så intensivt, som vi er. Det skubber folk tæt sammen, og man får et bånd til nogle mennesker, som man ellers ikke ville få.
– Jeg har en god fornemmelse, og jeg synes, vi har set gode ud i de seneste to kampe. Vi er klar, og jeg synes ikke, vi kan være et bedre sted. Der er stadig noget, vi skal forbedre, men generelt synes jeg, det ser godt ud, siger han.
Yussuf Poulsen møder op til EM i kølvandet på en sæson, der bød på fem scoringer for RB Leipzig i Bundesligaen.
– Det har været en fin sæson for mig. Fra sommer til jul spillede jeg mere eller mindre alt, men så valgte vores træner at prøve noget nyt oppe foran, og så blev jeg mere indskifter. Mod slutningen af sæsonen blev jeg desværre skadet, men jeg kom tilbage og føler mig fit nu, lyder det fra angriberen.
Yussuf Poulsen scorede søndag en enkelt kasse i Danmarks 3-1-sejr over Norge søndag aften. Han runder sin landskamp nummer 80 næste gang, han kommer på banen i den røde trøje.
LIVE
LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
– Det er et møghold!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Brøndby får stor bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde