HELSINGØR (Tipsbladet): EM-festen er ved at gå i gang, og tusindvis af danskere vil i de kommende dage og uger strømme syd for grænsen for at tage del i festlighederne i Tyskland.
Og de kan godt glæde sig!
Sådan lyder det fra Yussuf Poulsen, der naturligvis håber, at han og holdkammeraterne på det danske landshold kan bidrage til en rød-hvid fest, men under alle omstændigheder er der noget at glæde sig til i Tyskland, som er angriberens andet hjemland.
– Det bliver specielt. Jeg synes, Tyskland er slutrundelandet, og jeg kan godt forstå, man gerne vil holde det der. Jeg synes, jeg på mange måder har været heldig med de slutrunder, jeg har deltaget i.
– Jeg har spillet et halvt hjemme-EM i Danmark, og nu får jeg lov til at spille i Tyskland – det er få spillere, der får lov at spille en slutrunde i både sit ene og andet hjemland, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet.
Nu hvor du kender Tyskland så godt, hvad er så dit bedste rejsetip til de danskere, der rejser af sted for at heppe på jer?
– Årh, det er et godt spørgsmål…
Pølserne er meget gode, er de ikke?
– Jo, man laver virkelig nogle gode pølser i Tyskland. Jeg kan da godt komme med en enkelt madanbefaling, og det er, at man prøver en currywurst. Jeg tænkte, det var noget skørt noget, da jeg flyttede til Tyskland, men det smager sgu godt, siger Yussuf Poulsen med et smil.
Fjerde slutrunde med Danmark
EM-slutrunden i Tyskland bliver Yussuf Poulsens fjerde med det danske landshold, og han håber naturligvis på mere succes end i Qatar, hvor det gik helt i vasken for Kasper Hjulmand og Co. RB Leipzig-angriberen kan tilmed se tilbage på en slutrunde med nul minutters spilletid for ham personligt.
– Slutrunder er specielle, og så er det ligegyldigt, hvor mange man har været til. Der er en speciel følelse allerede inden, fordi man er sammen så intensivt, som vi er. Det skubber folk tæt sammen, og man får et bånd til nogle mennesker, som man ellers ikke ville få.
– Jeg har en god fornemmelse, og jeg synes, vi har set gode ud i de seneste to kampe. Vi er klar, og jeg synes ikke, vi kan være et bedre sted. Der er stadig noget, vi skal forbedre, men generelt synes jeg, det ser godt ud, siger han.
Yussuf Poulsen møder op til EM i kølvandet på en sæson, der bød på fem scoringer for RB Leipzig i Bundesligaen.
– Det har været en fin sæson for mig. Fra sommer til jul spillede jeg mere eller mindre alt, men så valgte vores træner at prøve noget nyt oppe foran, og så blev jeg mere indskifter. Mod slutningen af sæsonen blev jeg desværre skadet, men jeg kom tilbage og føler mig fit nu, lyder det fra angriberen.
Yussuf Poulsen scorede søndag en enkelt kasse i Danmarks 3-1-sejr over Norge søndag aften. Han runder sin landskamp nummer 80 næste gang, han kommer på banen i den røde trøje.
LIVE
TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent
NYHEDER
DBU indkaldt til møde
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
Her kan du se FC København mod FC Polissya
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF på svær opgave i Champions League
LIVE: FC København skal videre i Conference League
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Revser FC København: ‘Arrogant’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
Endnu et forbund i kødet på FIFA
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Superliga-retur?
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
Peter Graulund med hård Superliga-dom