Lyner mod TV 2: Jeg har ikke ord for det

TV 2 vil ikke tillade storskærmsarrangementer udenfor hos barer og caféer under sommerens EM-slutrunde.



Det er et selvmål, når TV 2 ikke vil tillade arrangementer med storskærm under EM i fodbold til sommer hos barer og caféer.

Det mener en række politikere, som reagerer på udmeldingen fra stationen, der har købt rettighederne og delvist er underlagt en public-service forpligtigelse. Kulturordfører Mogens Jensen (S) opfordrer TV2 til at se på det.

– Når vi har en public service-station som TV2, som vi har en forventning om bringer store sportsbegivenheder, hvor Danmark spiller en rolle, og som har interesse for danskerne, så må de også understøtte, at der er rammer for, at der kan være folkelige begivenheder rundt omkring i landet, siger han.

Han regner med, at kanalen finder en løsning, så der til sommer kan være folkefest rundt om i landet. Han kalder det “legalt”, at stationen gerne vil tjene penge, men vægter public service-forpligtigelsen højere.

TV 2 har til Ekstra Bladet sagt, at det ikke bliver muligt at samles hundredvis af mennesker til storskærmsarrangementer uden for caféer og barer som i 2021, hvor der var EM i fodbold og folkefest i Danmark.

– Jeg er sat i verden for at drive en forretning. Vi ønsker ikke at forære, hvad vi har købt ind i dyre domme, væk. Når vi har købt en andel i EM i fodbold, så er det, fordi vi mener, at vi kan lave en god forretning på det, siger sportsdirektør Frederik Lauesen fra TV 2 til avisen.

I et interview med Ekstra Bladet fortæller han, at grænsen er fastsat til maksimalt 200 mennesker. Barer og caféer kan dog søge dispensation.

Hovedkanalen TV2 er pålagt public service-forpligtelser, mens de øvrige kanaler og tjenester drives på rent kommercielle vilkår.

Det betyder, at der er krav om, at hovedkanalen skal tilbyde eksempelvis nyheder, sport og kultur.

Også SF er oprørt.

– Jeg har faktisk næsten ikke ord for, hvor langt ude det er. Altså helt ærligt, skulle vi ikke prøve i stedet for at samle os sammen om alle de mange gode fodboldbegivenheder.

– Og så skal TV 2 nok tjene masser af penge. Det gør de i forvejen, siger kulturordfører Charlotte Broman (SF).

Hun giver ikke meget for argumentet om, at TV 2 skal tjene penge, fordi tv-stationen tjener rigeligt med penge i forvejen.

Politisk ordfører Pelle Dragsted (EL) minder om, at TV 2’s slogan er “En del af noget større”. Han kalder det en ommer.

– Det var netop de storskærmsarrangementer, der skabte en skøn fodboldsommer i 2021. Det var en fantastisk folkefest, hvor høj og lav og tyk og tynd fulgte vores landsholds vej til kvartfinalen (semifinalen, red.) sammen.

– Det vil TV 2 nu sætte en stopper for. Hvorfor? For at skumme fløden og tjene flere penge. Det siger de helt åbent, skriver han på Facebook.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M).

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Superliga-retur?

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Han er ny landstræner for Italien

FCK misser landsholdsspiller

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Brøndby jagter ny Superliga-profil