Det er et selvmål, når TV 2 ikke vil tillade arrangementer med storskærm under EM i fodbold til sommer hos barer og caféer.
Det mener en række politikere, som reagerer på udmeldingen fra stationen, der har købt rettighederne og delvist er underlagt en public-service forpligtigelse. Kulturordfører Mogens Jensen (S) opfordrer TV2 til at se på det.
– Når vi har en public service-station som TV2, som vi har en forventning om bringer store sportsbegivenheder, hvor Danmark spiller en rolle, og som har interesse for danskerne, så må de også understøtte, at der er rammer for, at der kan være folkelige begivenheder rundt omkring i landet, siger han.
Han regner med, at kanalen finder en løsning, så der til sommer kan være folkefest rundt om i landet. Han kalder det “legalt”, at stationen gerne vil tjene penge, men vægter public service-forpligtigelsen højere.
TV 2 har til Ekstra Bladet sagt, at det ikke bliver muligt at samles hundredvis af mennesker til storskærmsarrangementer uden for caféer og barer som i 2021, hvor der var EM i fodbold og folkefest i Danmark.
– Jeg er sat i verden for at drive en forretning. Vi ønsker ikke at forære, hvad vi har købt ind i dyre domme, væk. Når vi har købt en andel i EM i fodbold, så er det, fordi vi mener, at vi kan lave en god forretning på det, siger sportsdirektør Frederik Lauesen fra TV 2 til avisen.
I et interview med Ekstra Bladet fortæller han, at grænsen er fastsat til maksimalt 200 mennesker. Barer og caféer kan dog søge dispensation.
Hovedkanalen TV2 er pålagt public service-forpligtelser, mens de øvrige kanaler og tjenester drives på rent kommercielle vilkår.
Det betyder, at der er krav om, at hovedkanalen skal tilbyde eksempelvis nyheder, sport og kultur.
Også SF er oprørt.
– Jeg har faktisk næsten ikke ord for, hvor langt ude det er. Altså helt ærligt, skulle vi ikke prøve i stedet for at samle os sammen om alle de mange gode fodboldbegivenheder.
– Og så skal TV 2 nok tjene masser af penge. Det gør de i forvejen, siger kulturordfører Charlotte Broman (SF).
Hun giver ikke meget for argumentet om, at TV 2 skal tjene penge, fordi tv-stationen tjener rigeligt med penge i forvejen.
Politisk ordfører Pelle Dragsted (EL) minder om, at TV 2’s slogan er “En del af noget større”. Han kalder det en ommer.
– Det var netop de storskærmsarrangementer, der skabte en skøn fodboldsommer i 2021. Det var en fantastisk folkefest, hvor høj og lav og tyk og tynd fulgte vores landsholds vej til kvartfinalen (semifinalen, red.) sammen.
– Det vil TV 2 nu sætte en stopper for. Hvorfor? For at skumme fløden og tjene flere penge. Det siger de helt åbent, skriver han på Facebook.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M).
/ritzau/
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Joakim Mæhle åbner op
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Pinligt! Danmark brænder på stribe
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER