Lyner mod TV 2: Jeg har ikke ord for det

TV 2 vil ikke tillade storskærmsarrangementer udenfor hos barer og caféer under sommerens EM-slutrunde.



Det er et selvmål, når TV 2 ikke vil tillade arrangementer med storskærm under EM i fodbold til sommer hos barer og caféer.

Det mener en række politikere, som reagerer på udmeldingen fra stationen, der har købt rettighederne og delvist er underlagt en public-service forpligtigelse. Kulturordfører Mogens Jensen (S) opfordrer TV2 til at se på det.

– Når vi har en public service-station som TV2, som vi har en forventning om bringer store sportsbegivenheder, hvor Danmark spiller en rolle, og som har interesse for danskerne, så må de også understøtte, at der er rammer for, at der kan være folkelige begivenheder rundt omkring i landet, siger han.

Han regner med, at kanalen finder en løsning, så der til sommer kan være folkefest rundt om i landet. Han kalder det “legalt”, at stationen gerne vil tjene penge, men vægter public service-forpligtigelsen højere.

TV 2 har til Ekstra Bladet sagt, at det ikke bliver muligt at samles hundredvis af mennesker til storskærmsarrangementer uden for caféer og barer som i 2021, hvor der var EM i fodbold og folkefest i Danmark.

– Jeg er sat i verden for at drive en forretning. Vi ønsker ikke at forære, hvad vi har købt ind i dyre domme, væk. Når vi har købt en andel i EM i fodbold, så er det, fordi vi mener, at vi kan lave en god forretning på det, siger sportsdirektør Frederik Lauesen fra TV 2 til avisen.

I et interview med Ekstra Bladet fortæller han, at grænsen er fastsat til maksimalt 200 mennesker. Barer og caféer kan dog søge dispensation.

Hovedkanalen TV2 er pålagt public service-forpligtelser, mens de øvrige kanaler og tjenester drives på rent kommercielle vilkår.

Det betyder, at der er krav om, at hovedkanalen skal tilbyde eksempelvis nyheder, sport og kultur.

Også SF er oprørt.

– Jeg har faktisk næsten ikke ord for, hvor langt ude det er. Altså helt ærligt, skulle vi ikke prøve i stedet for at samle os sammen om alle de mange gode fodboldbegivenheder.

– Og så skal TV 2 nok tjene masser af penge. Det gør de i forvejen, siger kulturordfører Charlotte Broman (SF).

Hun giver ikke meget for argumentet om, at TV 2 skal tjene penge, fordi tv-stationen tjener rigeligt med penge i forvejen.

Politisk ordfører Pelle Dragsted (EL) minder om, at TV 2’s slogan er “En del af noget større”. Han kalder det en ommer.

– Det var netop de storskærmsarrangementer, der skabte en skøn fodboldsommer i 2021. Det var en fantastisk folkefest, hvor høj og lav og tyk og tynd fulgte vores landsholds vej til kvartfinalen (semifinalen, red.) sammen.

– Det vil TV 2 nu sætte en stopper for. Hvorfor? For at skumme fløden og tjene flere penge. Det siger de helt åbent, skriver han på Facebook.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M).

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

– Han er bare ren verdensklasse!

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Transferudmelding fra Vallys

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

AaB-angriber på vej til Serie A

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Gravesen med vild Neestrup-melding

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Choktransfer på vej? 

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Brøndby taber til MLS-hold

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Storklub har taget kontakt

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

– Han leder efter et sted at eksplodere

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler