Det er et selvmål, når TV 2 ikke vil tillade arrangementer med storskærm under EM i fodbold til sommer hos barer og caféer.
Det mener en række politikere, som reagerer på udmeldingen fra stationen, der har købt rettighederne og delvist er underlagt en public-service forpligtigelse. Kulturordfører Mogens Jensen (S) opfordrer TV2 til at se på det.
– Når vi har en public service-station som TV2, som vi har en forventning om bringer store sportsbegivenheder, hvor Danmark spiller en rolle, og som har interesse for danskerne, så må de også understøtte, at der er rammer for, at der kan være folkelige begivenheder rundt omkring i landet, siger han.
Han regner med, at kanalen finder en løsning, så der til sommer kan være folkefest rundt om i landet. Han kalder det “legalt”, at stationen gerne vil tjene penge, men vægter public service-forpligtigelsen højere.
TV 2 har til Ekstra Bladet sagt, at det ikke bliver muligt at samles hundredvis af mennesker til storskærmsarrangementer uden for caféer og barer som i 2021, hvor der var EM i fodbold og folkefest i Danmark.
– Jeg er sat i verden for at drive en forretning. Vi ønsker ikke at forære, hvad vi har købt ind i dyre domme, væk. Når vi har købt en andel i EM i fodbold, så er det, fordi vi mener, at vi kan lave en god forretning på det, siger sportsdirektør Frederik Lauesen fra TV 2 til avisen.
I et interview med Ekstra Bladet fortæller han, at grænsen er fastsat til maksimalt 200 mennesker. Barer og caféer kan dog søge dispensation.
Hovedkanalen TV2 er pålagt public service-forpligtelser, mens de øvrige kanaler og tjenester drives på rent kommercielle vilkår.
Det betyder, at der er krav om, at hovedkanalen skal tilbyde eksempelvis nyheder, sport og kultur.
Også SF er oprørt.
– Jeg har faktisk næsten ikke ord for, hvor langt ude det er. Altså helt ærligt, skulle vi ikke prøve i stedet for at samle os sammen om alle de mange gode fodboldbegivenheder.
– Og så skal TV 2 nok tjene masser af penge. Det gør de i forvejen, siger kulturordfører Charlotte Broman (SF).
Hun giver ikke meget for argumentet om, at TV 2 skal tjene penge, fordi tv-stationen tjener rigeligt med penge i forvejen.
Politisk ordfører Pelle Dragsted (EL) minder om, at TV 2’s slogan er “En del af noget større”. Han kalder det en ommer.
– Det var netop de storskærmsarrangementer, der skabte en skøn fodboldsommer i 2021. Det var en fantastisk folkefest, hvor høj og lav og tyk og tynd fulgte vores landsholds vej til kvartfinalen (semifinalen, red.) sammen.
– Det vil TV 2 nu sætte en stopper for. Hvorfor? For at skumme fløden og tjene flere penge. Det siger de helt åbent, skriver han på Facebook.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M).
/ritzau/
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
