Lyner mod TV 2: Jeg har ikke ord for det

TV 2 vil ikke tillade storskærmsarrangementer udenfor hos barer og caféer under sommerens EM-slutrunde.



Det er et selvmål, når TV 2 ikke vil tillade arrangementer med storskærm under EM i fodbold til sommer hos barer og caféer.

Det mener en række politikere, som reagerer på udmeldingen fra stationen, der har købt rettighederne og delvist er underlagt en public-service forpligtigelse. Kulturordfører Mogens Jensen (S) opfordrer TV2 til at se på det.

– Når vi har en public service-station som TV2, som vi har en forventning om bringer store sportsbegivenheder, hvor Danmark spiller en rolle, og som har interesse for danskerne, så må de også understøtte, at der er rammer for, at der kan være folkelige begivenheder rundt omkring i landet, siger han.

Han regner med, at kanalen finder en løsning, så der til sommer kan være folkefest rundt om i landet. Han kalder det “legalt”, at stationen gerne vil tjene penge, men vægter public service-forpligtigelsen højere.

TV 2 har til Ekstra Bladet sagt, at det ikke bliver muligt at samles hundredvis af mennesker til storskærmsarrangementer uden for caféer og barer som i 2021, hvor der var EM i fodbold og folkefest i Danmark.

– Jeg er sat i verden for at drive en forretning. Vi ønsker ikke at forære, hvad vi har købt ind i dyre domme, væk. Når vi har købt en andel i EM i fodbold, så er det, fordi vi mener, at vi kan lave en god forretning på det, siger sportsdirektør Frederik Lauesen fra TV 2 til avisen.

I et interview med Ekstra Bladet fortæller han, at grænsen er fastsat til maksimalt 200 mennesker. Barer og caféer kan dog søge dispensation.

Hovedkanalen TV2 er pålagt public service-forpligtelser, mens de øvrige kanaler og tjenester drives på rent kommercielle vilkår.

Det betyder, at der er krav om, at hovedkanalen skal tilbyde eksempelvis nyheder, sport og kultur.

Også SF er oprørt.

– Jeg har faktisk næsten ikke ord for, hvor langt ude det er. Altså helt ærligt, skulle vi ikke prøve i stedet for at samle os sammen om alle de mange gode fodboldbegivenheder.

– Og så skal TV 2 nok tjene masser af penge. Det gør de i forvejen, siger kulturordfører Charlotte Broman (SF).

Hun giver ikke meget for argumentet om, at TV 2 skal tjene penge, fordi tv-stationen tjener rigeligt med penge i forvejen.

Politisk ordfører Pelle Dragsted (EL) minder om, at TV 2’s slogan er “En del af noget større”. Han kalder det en ommer.

– Det var netop de storskærmsarrangementer, der skabte en skøn fodboldsommer i 2021. Det var en fantastisk folkefest, hvor høj og lav og tyk og tynd fulgte vores landsholds vej til kvartfinalen (semifinalen, red.) sammen.

– Det vil TV 2 nu sætte en stopper for. Hvorfor? For at skumme fløden og tjene flere penge. Det siger de helt åbent, skriver han på Facebook.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M).

/ritzau/







LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Real Madrid med gave til Barcelona

Tottenham under stregen

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Cooper gav hård og ærlig besked

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

AGF snubler i guldkampen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Barcelona klager til UEFA

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Hård kritik af FCM-profil

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Liverpool – Fulham

Chelsea – Manchester City

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

– Går det galt, går det rigtig galt!

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!