– Meget få danskere ville starte for England

Der er respekt for Danmark, men forventningen i England er, at Gareth Southgates mandskab skal være stærkere end Hjulmands.



Torsdag aften skal Danmark i aktion igen ved EM, og her venter gruppespillets ubetinget sværeste kamp, når Kasper Hjulmands tropper møder en af turneringens forhåndsfavoritter i form af England.

England råder over unge superstjerner som Jude Bellingham fra Real Madrid og Phil Foden fra Manchester City, mens Bayern München-bomberen Harry Kane er angriberen.

Derfor er der store forventninger til England ved slutrunden, og i det engelske er forventningen, at Danmark bør være en overkommelige opgave for “Three Lions”. Det fortæller Adam Bate, journalist på Sky Sports.

– Der er respekt for Danmark, især efter den mindeværdige semifinale på Wembley ved det seneste EM, hvor England var heldige at vinde.

– Men med kendskabet til Premier League-spillerne på det danske landshold in mente, er der stadig en forventning om, at England skal være stærkere end Danmark, fordi meget få af danskerne ville være spille fra start for Gareth Southgates mandskab, siger Adam Bate til Tipsbladet.

Og her har englænderen unægteligt ret. Det er ganske svært at se, hvilke danske stjerner der ligner nu skulle komme i betragtning til Englands startopstilling. Andreas Christensen vil nok være det bedste bud, mens Pierre-Emile Højbjerg nok ville kæmpe med Trent Alexander-Arnold om en plads på midtbanen. 

Her er Tipsbladets redaktions bud på et kombineret engelsk-dansk drømmehold af spillere, der er med til EM (artiklen fortsætter efterfølgende):

Sk__rmbillede_2024-06-18_kl._10.54.19

Tipsbladets bud dansk-engelsk drømmehold. Foruden "AC" er Pierre-Emile Højbjerg også i spil til en startplads frem for Trent Alexander-Arnold. 

Særligt på de offensive pladser har England en firepower, som meget få hold kan matche i førnævnte Jude Bellingham, Phil Foden og Harry Kane. Det er også de tre, som Adam Bate fremhæver som Englands tre største profiler, da Tipsbladet spørger. 

– England har masser af grunde til at tro, at deres kvalitet kan bringe dem langt ved EM 2024. Phil Foden blev sæsonens spiller i Premier League, Bellingham blev sæsonens spiller i La Liga, og Harry Kane blev Bundesliga-topscorer, siger han.

Dog kæmper landstræner Gareth Southgate med at få alle tre i hopla samtidig.

– Mens Bellingham var fremragende mod Serbien, var Kane stille, og Foden kæmpede med at vise den form, der gjorde ham så god for Manchester City i den seneste sæson. England skal finde en måde at få det bedste ud af alle tre spillere.

– Foden kan spille til venstre, men det er ikke den bedste position for ham, især når Kieran Trippier, som spiller venstre back, ikke er naturligt venstrebenet, så han ikke kan levere den nødvendige trussel ved at komme i overlap. Englands venstre side er en mulig svaghed.

Foruden de tre nævnte stjerner råder England også over spillere som Cole Palmer, Declan Rice, Trent Alexander-Arnold, Kyle Walker og mange flere profilerede spillere fra Premier League. Så Hjulmand og co. får deres sag for torsdag aften.





Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Her skal Sepp Piontek begraves



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Deler godt Brøndby-nyt



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Ekspert med dyster FCK-dom

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Flere ændringer på vej i FC København  

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned