Torsdag aften skal Danmark i aktion igen ved EM, og her venter gruppespillets ubetinget sværeste kamp, når Kasper Hjulmands tropper møder en af turneringens forhåndsfavoritter i form af England.
England råder over unge superstjerner som Jude Bellingham fra Real Madrid og Phil Foden fra Manchester City, mens Bayern München-bomberen Harry Kane er angriberen.
Derfor er der store forventninger til England ved slutrunden, og i det engelske er forventningen, at Danmark bør være en overkommelige opgave for “Three Lions”. Det fortæller Adam Bate, journalist på Sky Sports.
– Der er respekt for Danmark, især efter den mindeværdige semifinale på Wembley ved det seneste EM, hvor England var heldige at vinde.
– Men med kendskabet til Premier League-spillerne på det danske landshold in mente, er der stadig en forventning om, at England skal være stærkere end Danmark, fordi meget få af danskerne ville være spille fra start for Gareth Southgates mandskab, siger Adam Bate til Tipsbladet.
Og her har englænderen unægteligt ret. Det er ganske svært at se, hvilke danske stjerner der ligner nu skulle komme i betragtning til Englands startopstilling. Andreas Christensen vil nok være det bedste bud, mens Pierre-Emile Højbjerg nok ville kæmpe med Trent Alexander-Arnold om en plads på midtbanen.
Her er Tipsbladets redaktions bud på et kombineret engelsk-dansk drømmehold af spillere, der er med til EM (artiklen fortsætter efterfølgende):

Særligt på de offensive pladser har England en firepower, som meget få hold kan matche i førnævnte Jude Bellingham, Phil Foden og Harry Kane. Det er også de tre, som Adam Bate fremhæver som Englands tre største profiler, da Tipsbladet spørger.
– England har masser af grunde til at tro, at deres kvalitet kan bringe dem langt ved EM 2024. Phil Foden blev sæsonens spiller i Premier League, Bellingham blev sæsonens spiller i La Liga, og Harry Kane blev Bundesliga-topscorer, siger han.
Dog kæmper landstræner Gareth Southgate med at få alle tre i hopla samtidig.
– Mens Bellingham var fremragende mod Serbien, var Kane stille, og Foden kæmpede med at vise den form, der gjorde ham så god for Manchester City i den seneste sæson. England skal finde en måde at få det bedste ud af alle tre spillere.
– Foden kan spille til venstre, men det er ikke den bedste position for ham, især når Kieran Trippier, som spiller venstre back, ikke er naturligt venstrebenet, så han ikke kan levere den nødvendige trussel ved at komme i overlap. Englands venstre side er en mulig svaghed.
Foruden de tre nævnte stjerner råder England også over spillere som Cole Palmer, Declan Rice, Trent Alexander-Arnold, Kyle Walker og mange flere profilerede spillere fra Premier League. Så Hjulmand og co. får deres sag for torsdag aften.
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
Aldrig set før
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
Målmand håber på Brøndby-transfer
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
MEDIE
Real Madrid enig med Bayern München-stjerne
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
TRANSFER
Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER
Froholdt afslører svær tid i FCK
NYHEDER
Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’
TOPNYHED