Torsdag aften skal Danmark i aktion igen ved EM, og her venter gruppespillets ubetinget sværeste kamp, når Kasper Hjulmands tropper møder en af turneringens forhåndsfavoritter i form af England.
England råder over unge superstjerner som Jude Bellingham fra Real Madrid og Phil Foden fra Manchester City, mens Bayern München-bomberen Harry Kane er angriberen.
Derfor er der store forventninger til England ved slutrunden, og i det engelske er forventningen, at Danmark bør være en overkommelige opgave for “Three Lions”. Det fortæller Adam Bate, journalist på Sky Sports.
– Der er respekt for Danmark, især efter den mindeværdige semifinale på Wembley ved det seneste EM, hvor England var heldige at vinde.
– Men med kendskabet til Premier League-spillerne på det danske landshold in mente, er der stadig en forventning om, at England skal være stærkere end Danmark, fordi meget få af danskerne ville være spille fra start for Gareth Southgates mandskab, siger Adam Bate til Tipsbladet.
Og her har englænderen unægteligt ret. Det er ganske svært at se, hvilke danske stjerner der ligner nu skulle komme i betragtning til Englands startopstilling. Andreas Christensen vil nok være det bedste bud, mens Pierre-Emile Højbjerg nok ville kæmpe med Trent Alexander-Arnold om en plads på midtbanen.
Her er Tipsbladets redaktions bud på et kombineret engelsk-dansk drømmehold af spillere, der er med til EM (artiklen fortsætter efterfølgende):

Særligt på de offensive pladser har England en firepower, som meget få hold kan matche i førnævnte Jude Bellingham, Phil Foden og Harry Kane. Det er også de tre, som Adam Bate fremhæver som Englands tre største profiler, da Tipsbladet spørger.
– England har masser af grunde til at tro, at deres kvalitet kan bringe dem langt ved EM 2024. Phil Foden blev sæsonens spiller i Premier League, Bellingham blev sæsonens spiller i La Liga, og Harry Kane blev Bundesliga-topscorer, siger han.
Dog kæmper landstræner Gareth Southgate med at få alle tre i hopla samtidig.
– Mens Bellingham var fremragende mod Serbien, var Kane stille, og Foden kæmpede med at vise den form, der gjorde ham så god for Manchester City i den seneste sæson. England skal finde en måde at få det bedste ud af alle tre spillere.
– Foden kan spille til venstre, men det er ikke den bedste position for ham, især når Kieran Trippier, som spiller venstre back, ikke er naturligt venstrebenet, så han ikke kan levere den nødvendige trussel ved at komme i overlap. Englands venstre side er en mulig svaghed.
Foruden de tre nævnte stjerner råder England også over spillere som Cole Palmer, Declan Rice, Trent Alexander-Arnold, Kyle Walker og mange flere profilerede spillere fra Premier League. Så Hjulmand og co. får deres sag for torsdag aften.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
Her kan du se FC København mod Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT