Torsdag aften skal Danmark i aktion igen ved EM, og her venter gruppespillets ubetinget sværeste kamp, når Kasper Hjulmands tropper møder en af turneringens forhåndsfavoritter i form af England.
England råder over unge superstjerner som Jude Bellingham fra Real Madrid og Phil Foden fra Manchester City, mens Bayern München-bomberen Harry Kane er angriberen.
Derfor er der store forventninger til England ved slutrunden, og i det engelske er forventningen, at Danmark bør være en overkommelige opgave for “Three Lions”. Det fortæller Adam Bate, journalist på Sky Sports.
– Der er respekt for Danmark, især efter den mindeværdige semifinale på Wembley ved det seneste EM, hvor England var heldige at vinde.
– Men med kendskabet til Premier League-spillerne på det danske landshold in mente, er der stadig en forventning om, at England skal være stærkere end Danmark, fordi meget få af danskerne ville være spille fra start for Gareth Southgates mandskab, siger Adam Bate til Tipsbladet.
Og her har englænderen unægteligt ret. Det er ganske svært at se, hvilke danske stjerner der ligner nu skulle komme i betragtning til Englands startopstilling. Andreas Christensen vil nok være det bedste bud, mens Pierre-Emile Højbjerg nok ville kæmpe med Trent Alexander-Arnold om en plads på midtbanen.
Her er Tipsbladets redaktions bud på et kombineret engelsk-dansk drømmehold af spillere, der er med til EM (artiklen fortsætter efterfølgende):

Særligt på de offensive pladser har England en firepower, som meget få hold kan matche i førnævnte Jude Bellingham, Phil Foden og Harry Kane. Det er også de tre, som Adam Bate fremhæver som Englands tre største profiler, da Tipsbladet spørger.
– England har masser af grunde til at tro, at deres kvalitet kan bringe dem langt ved EM 2024. Phil Foden blev sæsonens spiller i Premier League, Bellingham blev sæsonens spiller i La Liga, og Harry Kane blev Bundesliga-topscorer, siger han.
Dog kæmper landstræner Gareth Southgate med at få alle tre i hopla samtidig.
– Mens Bellingham var fremragende mod Serbien, var Kane stille, og Foden kæmpede med at vise den form, der gjorde ham så god for Manchester City i den seneste sæson. England skal finde en måde at få det bedste ud af alle tre spillere.
– Foden kan spille til venstre, men det er ikke den bedste position for ham, især når Kieran Trippier, som spiller venstre back, ikke er naturligt venstrebenet, så han ikke kan levere den nødvendige trussel ved at komme i overlap. Englands venstre side er en mulig svaghed.
Foruden de tre nævnte stjerner råder England også over spillere som Cole Palmer, Declan Rice, Trent Alexander-Arnold, Kyle Walker og mange flere profilerede spillere fra Premier League. Så Hjulmand og co. får deres sag for torsdag aften.
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
Sikrer historisk VM-plads
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Skuffer igen
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Stor dansk chance!
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER