Löw færdig som landstræner: Lover storhed i 2024

Tyskland magtede ikke at give landstræner Joachim Löw en god afsked, og det ærgrer anfører Manuel Neuer.



0-2-nederlaget til England sparker ikke blot det tyske landshold ud af EM i fodbold. Resultatet betyder også et øjeblikkeligt farvel til landstræner Joachim Löw efter 15 år på posten.

Træneren, der i 2014 førte Tyskland til VM-titlen i Brasilien, meddelte tidligere på foråret, at han ville træde tilbage, når EM er overstået.

Anfører Manuel Neuer, der har spillet samtlige sine 104 landskampe under Löws ledelse, er ked af, at holdet ikke kunne sørge for en bedre afskedskamp for træneren.

– Det lykkedes os desværre ikke rigtigt at gøre ondt på englænderne. Efter slutfløjtet kiggede jeg ud mod trænerbænken. Det var en meget trist følelse, da jeg så “Jogi”, for han er ganske enkelt en klasse person.

– Også de spillere, der tidligere har spillet under ham, har meget at takke ham for. Han har præget en stor æra. Og at det nu er forbi, er naturligvis ærgerligt og meget trist, siger Manuel Neuer ifølge Kicker.

Tyskland startede ellers godt mod England og havde overtaget i kampens indledning. Men holdet mistede gradvist grebet og måtte se Raheem Sterling og Harry Kane afgøre kampen i det sidste kvarter.

Dermed må Joachim Löw pakke sammen og konstatere, at hans tid er forbi. Efter VM-fiaskoen for tre år siden må den stolte fodboldnation sluge endnu et tidligt exit fra en stor turnering.

– Det er en skuffelse for os alle. Vi havde forventet mere, og troen på holdet var der helt klart. Vi havde to store chancer mod England, men lavede desværre ingen mål, siger Löw ifølge Kicker.

Han er dog tilfreds med spillernes indsats og mener selv, at han efterlader et hold med potentiale.

– Alle har arbejdet hårdt og i samme retning i de sidste fire uger. Jeg kan ikke bebrejde nogen.

– Vi har mange unge spillere, som kommer til at lære af det her. Ved EM på hjemmebane i 2024 vil flere af dem være på deres absolutte topniveau, spår Joachim Löw.

Den tidligere Bayern München-træner Hansi Flick overtager ansvaret for landsholdet efter EM.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM