Lørdag er en stor dag for DBU, hvor der både er det udsatte Repræsentantskabsmøde og Danmarks første kamp ved EM, som tilmed er i Parken. Det bliver dog uden fodboldforbundets formand Jesper Møller.
Det skyldes, at han har været i nærkontakt med en coronasmittet, og derfor er han nu sendt i isolation. Det skriver DBU på deres hjemmeside.
Her bliver der desuden oplyst, at Jesper Møller er blevet testet negativ flere gange i de seneste uger, ligesom han også er symptom-fri. Han er da også træt af, at han ikke kan være med til de arrangementer, som står for døren.
– Vi har alle glædet os til denne historiske sportsbegivenhed i Danmark, både med kampene i Parken og med fodboldfest over hele landet. Derfor er det også bare træls at gå glip af kulminationen på næsten 7 års forberedelser, men selvom jeg er testet negativ 5 gange i løbet af den seneste uges tid, også efter det pågældende møde, så følger jeg naturligvis myndighedernes anvisninger, siger han og fortsætter:
– Det kan ikke være anderledes. Jeg havde selvfølgelig også glædet mig til at se internationale kolleger samt DBU’s Repræsentantskab igen efter mange måneder med møder på teams og ikke mindst en historisk fodboldkamp lørdag aften, lyder det fra Jesper Møller.
Han håber endvidere på, at han hurtigt kan være tilbage igen, så han kan deltage i de øvrige EM-kampe og aktiviteter i Danmark.
Den første kamp for Danmarks vedkommende er mod Finland. Læs optakten til kampen her.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
