MÜNCHEN (Tipsbladet): Der er bagt op til en vaskeægter gyser, når Danmark og Serbien tirsdag aften mødes i en duel om at gå videre ved EM.
I den danske lejr er der stor respekt for serberne, som ifølge Kasper Hjulmand nok er det mest fysiske hold ved EM. Men respekten er gensidig og måske endda mere til.
For spørger man journalisten Ivan Cvetkovic, der dækker Serbien tæt under EM for det serbiske medie Sportske, så er der ikke mange serbere, som tror på den ultimative gevinst mod Danmark.
– Folk i Serbien har ikke for store forventninger inden kampen mod Danmark. Det står klart for alle, at Danmark er en modstander, som traditionelt set ikke passer os, og som vi ikke har besejret i det 21. århundrede.
– Næsten ingen taler om sejren efter den ikke særligt overbevisende kamp mod Slovenien, som Serbien skulle vinde, fortæller Cvetkovic til Tipsbladet.
Da spillede Serbien 1-1 efter en sen udligning af Luka Jovic, som trods alt gav serberne et point, de kan få brug for i treer-regnskabet. Derfor ligger fokus lige nu på for Serbien, om uafgjort mod Danmark vil være nok for dem til at gå videre.
Den del er ikke urealistisk, omend der er flere ting, som skal gå op i en højere enhed.

Den seneste kamp mellem Danmark og Serbien blev spillet i Parken i 2022, hvor Kasper Hjulmands tropper hentede en overbevisende sejr på 3-0. Her kom Christian Eriksen på måltavlen i sin første hjemmekamp for Danmark siden ulykken ved EM i 2021, og netop Christian Eriksen er en spiller, som der er enorm respekt for i Serbien, melder Cvetkovic.
Det er der også for Eriksens holdkammerat i Manchester United, Rasmus Højlund, selv om angriberen ikke har nettet i seks landskampe og blot har haft en enkelt afslutning i turneringen endnu.
– Det danske landshold omtales med stor respekt, især Christian Eriksen og Rasmus Højlund. Serbiske fans forventer en meget svær kamp, der i intensitet svarer til VM-kampen i Qatar mod Schweiz.
Dengang mod Schweiz tabte Serbien 2-3 i deres første kamp ved VM, hvor alle fem mål faldt i kampens 48 minutter. Om vi får lige så mange scoringer tirsdag aften vil måske være en smule overraskende, men det vil måske ikke være så forkert at drage paralleller mellem Danmark og Schweiz rent niveaumæssigt.
– Alle i Serbien tænker, at Danmark er hvis ikke i det bedste, så i hvert fald i det næstbedste felt af hold i Europa, konkluderer Cvetkovic.
Det er tirsdag klokken 21, at Danmark og Serbien mødes. Sikkert er det, at det hold, som vinder kampen, går videre fra gruppespillet.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
LIVE: Barcelona – FC København
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
NYHEDER
Færdig i dansk klub
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT