– Næsten ingen taler om sejr over Danmark

Der er ikke særlig store forventninger i Serbien, inden tirsdagens kamp mod Danmark, melder serbisk journalist.



MÜNCHEN (Tipsbladet): Der er bagt op til en vaskeægter gyser, når Danmark og Serbien tirsdag aften mødes i en duel om at gå videre ved EM. 

I den danske lejr er der stor respekt for serberne, som ifølge Kasper Hjulmand nok er det mest fysiske hold ved EM. Men respekten er gensidig og måske endda mere til. 

For spørger man journalisten Ivan Cvetkovic, der dækker Serbien tæt under EM for det serbiske medie Sportske, så er der ikke mange serbere, som tror på den ultimative gevinst mod Danmark. 

– Folk i Serbien har ikke for store forventninger inden kampen mod Danmark. Det står klart for alle, at Danmark er en modstander, som traditionelt set ikke passer os, og som vi ikke har besejret i det 21. århundrede.

– Næsten ingen taler om sejren efter den ikke særligt overbevisende kamp mod Slovenien, som Serbien skulle vinde, fortæller Cvetkovic til Tipsbladet. 

Da spillede Serbien 1-1 efter en sen udligning af Luka Jovic, som trods alt gav serberne et point, de kan få brug for i treer-regnskabet. Derfor ligger fokus lige nu på for Serbien, om uafgjort mod Danmark vil være nok for dem til at gå videre.

Den del er ikke urealistisk, omend der er flere ting, som skal gå op i en højere enhed.

257495

Christian Eriksen og Rasmus Højlund er to spillere, som serberne har stor respekt for. Foto: Alamy

Den seneste kamp mellem Danmark og Serbien blev spillet i Parken i 2022, hvor Kasper Hjulmands tropper hentede en overbevisende sejr på 3-0. Her kom Christian Eriksen på måltavlen i sin første hjemmekamp for Danmark siden ulykken ved EM i 2021, og netop Christian Eriksen er en spiller, som der er enorm respekt for i Serbien, melder Cvetkovic. 

Det er der også for Eriksens holdkammerat i Manchester United, Rasmus Højlund, selv om angriberen ikke har nettet i seks landskampe og blot har haft en enkelt afslutning i turneringen endnu.

– Det danske landshold omtales med stor respekt, især Christian Eriksen og Rasmus Højlund. Serbiske fans forventer en meget svær kamp, ​​der i intensitet svarer til VM-kampen i Qatar mod Schweiz.

Dengang mod Schweiz tabte Serbien 2-3 i deres første kamp ved VM, hvor alle fem mål faldt i kampens 48 minutter. Om vi får lige så mange scoringer tirsdag aften vil måske være en smule overraskende, men det vil måske ikke være så forkert at drage paralleller mellem Danmark og Schweiz rent niveaumæssigt.

– Alle i Serbien tænker, at Danmark er hvis ikke i det bedste, så i hvert fald i det næstbedste felt af hold i Europa, konkluderer Cvetkovic.

Det er tirsdag klokken 21, at Danmark og Serbien mødes. Sikkert er det, at det hold, som vinder kampen, går videre fra gruppespillet.





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘FC København var en mulighed’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danmark – Nordmakedonien

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Spår: Her ender Mohamed Salah

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Philip Billing tabte kæben

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Brøndby-handel er kollapset

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Kan ryge 9 millioner ned i løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Helt på røven over Victor Froholdt

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…