– Næsten ingen taler om sejr over Danmark

Der er ikke særlig store forventninger i Serbien, inden tirsdagens kamp mod Danmark, melder serbisk journalist.



MÜNCHEN (Tipsbladet): Der er bagt op til en vaskeægter gyser, når Danmark og Serbien tirsdag aften mødes i en duel om at gå videre ved EM. 

I den danske lejr er der stor respekt for serberne, som ifølge Kasper Hjulmand nok er det mest fysiske hold ved EM. Men respekten er gensidig og måske endda mere til. 

For spørger man journalisten Ivan Cvetkovic, der dækker Serbien tæt under EM for det serbiske medie Sportske, så er der ikke mange serbere, som tror på den ultimative gevinst mod Danmark. 

– Folk i Serbien har ikke for store forventninger inden kampen mod Danmark. Det står klart for alle, at Danmark er en modstander, som traditionelt set ikke passer os, og som vi ikke har besejret i det 21. århundrede.

– Næsten ingen taler om sejren efter den ikke særligt overbevisende kamp mod Slovenien, som Serbien skulle vinde, fortæller Cvetkovic til Tipsbladet. 

Da spillede Serbien 1-1 efter en sen udligning af Luka Jovic, som trods alt gav serberne et point, de kan få brug for i treer-regnskabet. Derfor ligger fokus lige nu på for Serbien, om uafgjort mod Danmark vil være nok for dem til at gå videre.

Den del er ikke urealistisk, omend der er flere ting, som skal gå op i en højere enhed.

257495

Christian Eriksen og Rasmus Højlund er to spillere, som serberne har stor respekt for. Foto: Alamy

Den seneste kamp mellem Danmark og Serbien blev spillet i Parken i 2022, hvor Kasper Hjulmands tropper hentede en overbevisende sejr på 3-0. Her kom Christian Eriksen på måltavlen i sin første hjemmekamp for Danmark siden ulykken ved EM i 2021, og netop Christian Eriksen er en spiller, som der er enorm respekt for i Serbien, melder Cvetkovic. 

Det er der også for Eriksens holdkammerat i Manchester United, Rasmus Højlund, selv om angriberen ikke har nettet i seks landskampe og blot har haft en enkelt afslutning i turneringen endnu.

– Det danske landshold omtales med stor respekt, især Christian Eriksen og Rasmus Højlund. Serbiske fans forventer en meget svær kamp, ​​der i intensitet svarer til VM-kampen i Qatar mod Schweiz.

Dengang mod Schweiz tabte Serbien 2-3 i deres første kamp ved VM, hvor alle fem mål faldt i kampens 48 minutter. Om vi får lige så mange scoringer tirsdag aften vil måske være en smule overraskende, men det vil måske ikke være så forkert at drage paralleller mellem Danmark og Schweiz rent niveaumæssigt.

– Alle i Serbien tænker, at Danmark er hvis ikke i det bedste, så i hvert fald i det næstbedste felt af hold i Europa, konkluderer Cvetkovic.

Det er tirsdag klokken 21, at Danmark og Serbien mødes. Sikkert er det, at det hold, som vinder kampen, går videre fra gruppespillet.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

FC Midtjylland – AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Steve Cooper storroser stjerne

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Nedtur for Højlund og Napoli

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Ringet op af Brøndby-træner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC