MÜNCHEN (Tipsbladet): Der er bagt op til en vaskeægter gyser, når Danmark og Serbien tirsdag aften mødes i en duel om at gå videre ved EM.
I den danske lejr er der stor respekt for serberne, som ifølge Kasper Hjulmand nok er det mest fysiske hold ved EM. Men respekten er gensidig og måske endda mere til.
For spørger man journalisten Ivan Cvetkovic, der dækker Serbien tæt under EM for det serbiske medie Sportske, så er der ikke mange serbere, som tror på den ultimative gevinst mod Danmark.
– Folk i Serbien har ikke for store forventninger inden kampen mod Danmark. Det står klart for alle, at Danmark er en modstander, som traditionelt set ikke passer os, og som vi ikke har besejret i det 21. århundrede.
– Næsten ingen taler om sejren efter den ikke særligt overbevisende kamp mod Slovenien, som Serbien skulle vinde, fortæller Cvetkovic til Tipsbladet.
Da spillede Serbien 1-1 efter en sen udligning af Luka Jovic, som trods alt gav serberne et point, de kan få brug for i treer-regnskabet. Derfor ligger fokus lige nu på for Serbien, om uafgjort mod Danmark vil være nok for dem til at gå videre.
Den del er ikke urealistisk, omend der er flere ting, som skal gå op i en højere enhed.

Den seneste kamp mellem Danmark og Serbien blev spillet i Parken i 2022, hvor Kasper Hjulmands tropper hentede en overbevisende sejr på 3-0. Her kom Christian Eriksen på måltavlen i sin første hjemmekamp for Danmark siden ulykken ved EM i 2021, og netop Christian Eriksen er en spiller, som der er enorm respekt for i Serbien, melder Cvetkovic.
Det er der også for Eriksens holdkammerat i Manchester United, Rasmus Højlund, selv om angriberen ikke har nettet i seks landskampe og blot har haft en enkelt afslutning i turneringen endnu.
– Det danske landshold omtales med stor respekt, især Christian Eriksen og Rasmus Højlund. Serbiske fans forventer en meget svær kamp, der i intensitet svarer til VM-kampen i Qatar mod Schweiz.
Dengang mod Schweiz tabte Serbien 2-3 i deres første kamp ved VM, hvor alle fem mål faldt i kampens 48 minutter. Om vi får lige så mange scoringer tirsdag aften vil måske være en smule overraskende, men det vil måske ikke være så forkert at drage paralleller mellem Danmark og Schweiz rent niveaumæssigt.
– Alle i Serbien tænker, at Danmark er hvis ikke i det bedste, så i hvert fald i det næstbedste felt af hold i Europa, konkluderer Cvetkovic.
Det er tirsdag klokken 21, at Danmark og Serbien mødes. Sikkert er det, at det hold, som vinder kampen, går videre fra gruppespillet.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
NYHEDER
– Vi er pressede
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
MEDIE
På blokken i danskerklub
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Topscorer færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER