MÜNCHEN (Tipsbladet): Der er bagt op til en vaskeægter gyser, når Danmark og Serbien tirsdag aften mødes i en duel om at gå videre ved EM.
I den danske lejr er der stor respekt for serberne, som ifølge Kasper Hjulmand nok er det mest fysiske hold ved EM. Men respekten er gensidig og måske endda mere til.
For spørger man journalisten Ivan Cvetkovic, der dækker Serbien tæt under EM for det serbiske medie Sportske, så er der ikke mange serbere, som tror på den ultimative gevinst mod Danmark.
– Folk i Serbien har ikke for store forventninger inden kampen mod Danmark. Det står klart for alle, at Danmark er en modstander, som traditionelt set ikke passer os, og som vi ikke har besejret i det 21. århundrede.
– Næsten ingen taler om sejren efter den ikke særligt overbevisende kamp mod Slovenien, som Serbien skulle vinde, fortæller Cvetkovic til Tipsbladet.
Da spillede Serbien 1-1 efter en sen udligning af Luka Jovic, som trods alt gav serberne et point, de kan få brug for i treer-regnskabet. Derfor ligger fokus lige nu på for Serbien, om uafgjort mod Danmark vil være nok for dem til at gå videre.
Den del er ikke urealistisk, omend der er flere ting, som skal gå op i en højere enhed.

Den seneste kamp mellem Danmark og Serbien blev spillet i Parken i 2022, hvor Kasper Hjulmands tropper hentede en overbevisende sejr på 3-0. Her kom Christian Eriksen på måltavlen i sin første hjemmekamp for Danmark siden ulykken ved EM i 2021, og netop Christian Eriksen er en spiller, som der er enorm respekt for i Serbien, melder Cvetkovic.
Det er der også for Eriksens holdkammerat i Manchester United, Rasmus Højlund, selv om angriberen ikke har nettet i seks landskampe og blot har haft en enkelt afslutning i turneringen endnu.
– Det danske landshold omtales med stor respekt, især Christian Eriksen og Rasmus Højlund. Serbiske fans forventer en meget svær kamp, der i intensitet svarer til VM-kampen i Qatar mod Schweiz.
Dengang mod Schweiz tabte Serbien 2-3 i deres første kamp ved VM, hvor alle fem mål faldt i kampens 48 minutter. Om vi får lige så mange scoringer tirsdag aften vil måske være en smule overraskende, men det vil måske ikke være så forkert at drage paralleller mellem Danmark og Schweiz rent niveaumæssigt.
– Alle i Serbien tænker, at Danmark er hvis ikke i det bedste, så i hvert fald i det næstbedste felt af hold i Europa, konkluderer Cvetkovic.
Det er tirsdag klokken 21, at Danmark og Serbien mødes. Sikkert er det, at det hold, som vinder kampen, går videre fra gruppespillet.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
Liverpool tager storsejr
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?