MÜNCHEN (Tipsbladet): Der er bagt op til en vaskeægter gyser, når Danmark og Serbien tirsdag aften mødes i en duel om at gå videre ved EM.
I den danske lejr er der stor respekt for serberne, som ifølge Kasper Hjulmand nok er det mest fysiske hold ved EM. Men respekten er gensidig og måske endda mere til.
For spørger man journalisten Ivan Cvetkovic, der dækker Serbien tæt under EM for det serbiske medie Sportske, så er der ikke mange serbere, som tror på den ultimative gevinst mod Danmark.
– Folk i Serbien har ikke for store forventninger inden kampen mod Danmark. Det står klart for alle, at Danmark er en modstander, som traditionelt set ikke passer os, og som vi ikke har besejret i det 21. århundrede.
– Næsten ingen taler om sejren efter den ikke særligt overbevisende kamp mod Slovenien, som Serbien skulle vinde, fortæller Cvetkovic til Tipsbladet.
Da spillede Serbien 1-1 efter en sen udligning af Luka Jovic, som trods alt gav serberne et point, de kan få brug for i treer-regnskabet. Derfor ligger fokus lige nu på for Serbien, om uafgjort mod Danmark vil være nok for dem til at gå videre.
Den del er ikke urealistisk, omend der er flere ting, som skal gå op i en højere enhed.

Den seneste kamp mellem Danmark og Serbien blev spillet i Parken i 2022, hvor Kasper Hjulmands tropper hentede en overbevisende sejr på 3-0. Her kom Christian Eriksen på måltavlen i sin første hjemmekamp for Danmark siden ulykken ved EM i 2021, og netop Christian Eriksen er en spiller, som der er enorm respekt for i Serbien, melder Cvetkovic.
Det er der også for Eriksens holdkammerat i Manchester United, Rasmus Højlund, selv om angriberen ikke har nettet i seks landskampe og blot har haft en enkelt afslutning i turneringen endnu.
– Det danske landshold omtales med stor respekt, især Christian Eriksen og Rasmus Højlund. Serbiske fans forventer en meget svær kamp, der i intensitet svarer til VM-kampen i Qatar mod Schweiz.
Dengang mod Schweiz tabte Serbien 2-3 i deres første kamp ved VM, hvor alle fem mål faldt i kampens 48 minutter. Om vi får lige så mange scoringer tirsdag aften vil måske være en smule overraskende, men det vil måske ikke være så forkert at drage paralleller mellem Danmark og Schweiz rent niveaumæssigt.
– Alle i Serbien tænker, at Danmark er hvis ikke i det bedste, så i hvert fald i det næstbedste felt af hold i Europa, konkluderer Cvetkovic.
Det er tirsdag klokken 21, at Danmark og Serbien mødes. Sikkert er det, at det hold, som vinder kampen, går videre fra gruppespillet.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT
PSG – Liverpool
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER