– Næsten ingen taler om sejr over Danmark

Der er ikke særlig store forventninger i Serbien, inden tirsdagens kamp mod Danmark, melder serbisk journalist.



MÜNCHEN (Tipsbladet): Der er bagt op til en vaskeægter gyser, når Danmark og Serbien tirsdag aften mødes i en duel om at gå videre ved EM. 

I den danske lejr er der stor respekt for serberne, som ifølge Kasper Hjulmand nok er det mest fysiske hold ved EM. Men respekten er gensidig og måske endda mere til. 

For spørger man journalisten Ivan Cvetkovic, der dækker Serbien tæt under EM for det serbiske medie Sportske, så er der ikke mange serbere, som tror på den ultimative gevinst mod Danmark. 

– Folk i Serbien har ikke for store forventninger inden kampen mod Danmark. Det står klart for alle, at Danmark er en modstander, som traditionelt set ikke passer os, og som vi ikke har besejret i det 21. århundrede.

– Næsten ingen taler om sejren efter den ikke særligt overbevisende kamp mod Slovenien, som Serbien skulle vinde, fortæller Cvetkovic til Tipsbladet. 

Da spillede Serbien 1-1 efter en sen udligning af Luka Jovic, som trods alt gav serberne et point, de kan få brug for i treer-regnskabet. Derfor ligger fokus lige nu på for Serbien, om uafgjort mod Danmark vil være nok for dem til at gå videre.

Den del er ikke urealistisk, omend der er flere ting, som skal gå op i en højere enhed.

257495

Christian Eriksen og Rasmus Højlund er to spillere, som serberne har stor respekt for. Foto: Alamy

Den seneste kamp mellem Danmark og Serbien blev spillet i Parken i 2022, hvor Kasper Hjulmands tropper hentede en overbevisende sejr på 3-0. Her kom Christian Eriksen på måltavlen i sin første hjemmekamp for Danmark siden ulykken ved EM i 2021, og netop Christian Eriksen er en spiller, som der er enorm respekt for i Serbien, melder Cvetkovic. 

Det er der også for Eriksens holdkammerat i Manchester United, Rasmus Højlund, selv om angriberen ikke har nettet i seks landskampe og blot har haft en enkelt afslutning i turneringen endnu.

– Det danske landshold omtales med stor respekt, især Christian Eriksen og Rasmus Højlund. Serbiske fans forventer en meget svær kamp, ​​der i intensitet svarer til VM-kampen i Qatar mod Schweiz.

Dengang mod Schweiz tabte Serbien 2-3 i deres første kamp ved VM, hvor alle fem mål faldt i kampens 48 minutter. Om vi får lige så mange scoringer tirsdag aften vil måske være en smule overraskende, men det vil måske ikke være så forkert at drage paralleller mellem Danmark og Schweiz rent niveaumæssigt.

– Alle i Serbien tænker, at Danmark er hvis ikke i det bedste, så i hvert fald i det næstbedste felt af hold i Europa, konkluderer Cvetkovic.

Det er tirsdag klokken 21, at Danmark og Serbien mødes. Sikkert er det, at det hold, som vinder kampen, går videre fra gruppespillet.





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kevin Diks skriver historie

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Han stiller ultimative krav

De må have mareridt om ham i nat!

United overvejer disse fem managers



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Voldsom udmelding om Froholdt

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

– Vidste det ikke for tre dage siden!