Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 21.00
Spillested: Allianz Arena, München
Kvartfinale
Dommer: Slavko Vincic, Slovenien
På TV: 3+
Hashtag: #belita #emdk
Holdnyt:
Belgien:
Uha, uha, uha. Roberto Martinez har doseret Eden Hazard, Kevin De Bruyne og Axel Witsel frem mod slutspillet ved EM, men han er til opgøret mod Italien med al sandsynlighed uden både Hazard og De Bruyne.
Begge spillere blev skadet i opgøret mod Portugal. For Hazard lignede det en forstrækning, mens De Bruynes fik ankelproblemer, da han var offer for en hård tackling.
Især De Bruynes fravær er skidt for Belgien, der godt nok har en god og stærk trup, men det er en af verdens bedste spillere, man er uden, og man så hans kvaliteter, da Danmark var modstanderen i Parken, hvor han i anden halvleg nærmest selv vendte 0-1 til 2-1.
Belgien vej til kvartfinalen har udelukkende budt på sejre. 3-0 over Rusland, 2-1 over Danmark, 2-0 over Finland og senest 1-0 over Portugal. I opgøret mod de forsvarende europamestre var man dog en smule på hælene.
Forventningen er, at både Hazard og De Bruyne vil blive klar til en eventuel semifinale.
Dermed må Martinez sætte sin lid til andre, hvor det kunne blive Dries Mertens og Yannick Carrasco som afløsere.
Belgien er også uden en skadet Timothy Castagne.
Italien:
For første gang i turneringen lukkede Italien mål ind, da Østrig scorede i den forlængede spilletid af ottendedelsfinalen mellem de to hold. Det var dog ikke nok for østrigerne, og Italien vandt dermed for fjerde gang af fire mulige i turneringen.
Roberto Mancini har roteret sin trup – i hvert fald var der mange, der kom i spil mod Wales, som normalt ikke er på banen for holdet.
Hvor Belgien allerede har mødt et af de andre hold i kvartfinalen i form af Danmark, har Italien det samme med mødet med Schweiz. Det opgør vandt man hele 3-0, og i det hele taget har Italien set stærke ud og spillet som et meget solidt kollektiv.
Nu venter så en meget sværere opgave, end man tidligere har været på, når Belgien er modstanderen, og her bliver opgaven først og fremmest at få lukke ned for den skarpe Romelu Lukaku. Samtidig skal man i den anden ende af banen have udfordret de tre aldrende spillere i Alderweireld, Vertonghen og Vermaelen – ikke just spillere med stor hurtighed, hvilket kan blive farligt mod spillere som Lorenzo Insigne.
Giorgio Chiellini har været ude med en skade de seneste kampe, og han kan igen være ude mod Belgien. Ellers lader der til at være frit valg på alle hylder for landstræner Mancini.
Karantæner:
Belgien: Ingen
Italien: Ingen
Bud på startopstillinger:
Belgien (3-4-3): Courtois – Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen – Meunier, Witsel, Tielemans, T. Hazard – Mertens, Lukaku, Carrasco
Italien (4-3-3): Donnarumma – De Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella, Jorginho, Veratti – Berardi, Immobile, Insigne
Profilen:
Marco Veratti er tiltænkt en nøglerolle i de afgørende kampe for Italien, og hold øje med PSG-spilleren, der kan lidt af det hele og er en meget vigtig brik på Mancinis midtbane. Han holder sandsynligvis Manuel Locatelli på bænken.
Vidste du, at..:
Det plejer at være målrigt, når de to hold mødes. De sidste fem kampe har haft henholdsvis to, fire, fire, to og fem scoringer.
Dom:.
Hvis både De Bruyne og Hazard var med, var vi ikke så meget i tvivl om, at det ville ende med en belgisk sejr, men nu er det noget andet, da de to verdensstjerner mangler.
Og det ændrer billedet ret meget.
For nu sidder man tilbage med en fornemmelse af, at Italien kan true Belgiens bagkæde, og at forsvaret godt kan kontrollere Lukaku, da der ikke er de samme verdensklassespillere rundt om Lukaku.
Belgien trækker nitten igen – 2-1 til Italien.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
LIVE: Han er tilbage mod FC København
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Hjulmand og co. taber stort skridt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Iran kommer med krav før VM
City holder liv i mesterskabsdrømmen
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADETS DOM
