Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 21.00
Spillested: Wembley, London
Finale
Dommer: Björn Kuipers
På TV: DR1
Hashtag: #itaeng #emdk
Holdnyt:
Italien:
Selv om det har holdt hårdt i et par af knockout-kampene, kan man dårligt tillade sig at kalde det et tilfælde, at Italien står i EM-finalen. Holdet slog de ellers stærke belgiere i kvartfinalen og har ikke tabt i de seneste 33 kampe; det seneste nederlag var til Portugal i efteråret 2018.
Italien gjorde rent bord med lutter sejre i gruppespillet, men skulle bruge ekstra tid mod Østrig og straffesparkskonkurrence mod Spanien for at nå til finalen. Det bliver spændende at se, om de 60 ekstra spilleminutter og nervepirrende straffespark betyder, at spillerne får trætte ben og/eller hoveder i løbet af kampen.
Omvendt har italienerne vist, at de har en bred trup. Alle på nær tredjemålmanden har været i aktion i løbet af slutrunden, og landstræner Roberto Mancini har ikke været bange for at skifte ud på holdet undervejs.
Mancini må undvære venstrebacken Leonardo Spinazzola, der er skadet. Derudover har Alessandro Florenzi, der startede turneringen som førstevalg på højre back, siddet på bænken, siden han udgik i pausen af åbningskampen.
England:
England har haft heldet med sig: hjemmebane næsten hele vejen, ganske få tilrejsende fans fra modstanderlandene og et tyndt straffespark i semifinalen. Men englænderne har også været gode: kun indkasseret ét mål, slået Tyskland, banket Ukraine 4-0 og trods alt skabt flest chancer i semifinalen mod Danmark.
Nu er England bare én kamp fra den slutrundesucces, som nationen har sukket efter i 55 år. London var så meget på den anden ende efter semifinalesejren, at politiet måtte anholde 20 personer.
England spillede også 120 minutter i semifinalen, men slap for straffesparkskonkurrence. Det var desuden holdets første kamp med ekstra spilletid, hvorfor der må være en lille engelsk fordel, hvad angår friskhed.
Igen i finalen får England de fleste af de 65.000 tilskuere på Wembley i ryggen. Italienere, der bor i Storbritannien, får dog lov til at komme ind.
Karantæne:
Italien: Ingen
England: Ingen
Bud på startopstillinger:
Italien (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Verratti, Jorginho, Barella – Chiesa, Immobile, Insigne
England (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Philips, Rice – Saka, Mount, Sterling – Kane
Profilen:
Det italienske landshold gør de gamle stereotyper om betondefensiv og kedelig fodbold til skamme. Der er masser af bevægelse i de tre forreste, og det tyder på, at Federico Chiesa har vundet pladsen ude til højre. Han scorede både i ottendedelsfinalen og i semifinalen, og ham skal England vogte sig for.
Vidste du, at..:
Italien har EM-rekorden for længst tid mellem to finaleoptrædener: fra 1968 til 2000, altså 32 år. Holdet var også i finalen i 2012 og altså nu igen i 2021. Italienerne har én EM-titel, mens England har nul. Det er englændernes første finale.
Dom:
EM-finalen bliver et opgør mellem to af Europas store lande og fodboldnationer. Samtidig bliver det en kamp mellem to hold, der higer efter succes: Italien har ikke vundet siden ’68, og England har aldrig vundet turneringen.
Det er to af EM’s stærkeste mandskaber, der mødes, og det ligner et tæt opgør. Italien har dog være en anelse mere overbevisende op til og under slutrunden og har som nævnt ikke tabt en kamp i tre år.
Derfor lyder buddet på en 2-1-sejr til Italien, der dermed bliver europamester.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
MEDIE
På vej til storklub
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
Pibekoncert til Thomas Frank
