Optakt: Italien – England

EM-finalen byder på et brag mellem to af Europas store lande og fodboldnationer. Her ser vi nærmere på årets kamp i europæisk fodbold.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 21.00
Spillested: Wembley, London
Finale
Dommer: Björn Kuipers
På TV: DR1
Hashtag: #itaeng #emdk

Holdnyt:
Italien:
Selv om det har holdt hårdt i et par af knockout-kampene, kan man dårligt tillade sig at kalde det et tilfælde, at Italien står i EM-finalen. Holdet slog de ellers stærke belgiere i kvartfinalen og har ikke tabt i de seneste 33 kampe; det seneste nederlag var til Portugal i efteråret 2018.

Italien gjorde rent bord med lutter sejre i gruppespillet, men skulle bruge ekstra tid mod Østrig og straffesparkskonkurrence mod Spanien for at nå til finalen. Det bliver spændende at se, om de 60 ekstra spilleminutter og nervepirrende straffespark betyder, at spillerne får trætte ben og/eller hoveder i løbet af kampen.

Omvendt har italienerne vist, at de har en bred trup. Alle på nær tredjemålmanden har været i aktion i løbet af slutrunden, og landstræner Roberto Mancini har ikke været bange for at skifte ud på holdet undervejs.

Mancini må undvære venstrebacken Leonardo Spinazzola, der er skadet. Derudover har Alessandro Florenzi, der startede turneringen som førstevalg på højre back, siddet på bænken, siden han udgik i pausen af åbningskampen.

England:
England har haft heldet med sig: hjemmebane næsten hele vejen, ganske få tilrejsende fans fra modstanderlandene og et tyndt straffespark i semifinalen. Men englænderne har også været gode: kun indkasseret ét mål, slået Tyskland, banket Ukraine 4-0 og trods alt skabt flest chancer i semifinalen mod Danmark.

Nu er England bare én kamp fra den slutrundesucces, som nationen har sukket efter i 55 år. London var så meget på den anden ende efter semifinalesejren, at politiet måtte anholde 20 personer.

England spillede også 120 minutter i semifinalen, men slap for straffesparkskonkurrence. Det var desuden holdets første kamp med ekstra spilletid, hvorfor der må være en lille engelsk fordel, hvad angår friskhed.

Igen i finalen får England de fleste af de 65.000 tilskuere på Wembley i ryggen. Italienere, der bor i Storbritannien, får dog lov til at komme ind.

Karantæne:
Italien: Ingen
England: Ingen

Bud på startopstillinger:
Italien (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Verratti, Jorginho, Barella – Chiesa, Immobile, Insigne

England (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Philips, Rice – Saka, Mount, Sterling – Kane

Profilen:
Det italienske landshold gør de gamle stereotyper om betondefensiv og kedelig fodbold til skamme. Der er masser af bevægelse i de tre forreste, og det tyder på, at Federico Chiesa har vundet pladsen ude til højre. Han scorede både i ottendedelsfinalen og i semifinalen, og ham skal England vogte sig for.

Vidste du, at..:
Italien har EM-rekorden for længst tid mellem to finaleoptrædener: fra 1968 til 2000, altså 32 år. Holdet var også i finalen i 2012 og altså nu igen i 2021. Italienerne har én EM-titel, mens England har nul. Det er englændernes første finale.

Dom:
EM-finalen bliver et opgør mellem to af Europas store lande og fodboldnationer. Samtidig bliver det en kamp mellem to hold, der higer efter succes: Italien har ikke vundet siden ’68, og England har aldrig vundet turneringen.

Det er to af EM’s stærkeste mandskaber, der mødes, og det ligner et tæt opgør. Italien har dog være en anelse mere overbevisende op til og under slutrunden og har som nævnt ikke tabt en kamp i tre år.

Derfor lyder buddet på en 2-1-sejr til Italien, der dermed bliver europamester.

Tidligere indbyrdes kampe og form:





Elkjær jubler over Frank




Odds og spilforslag til Basel - FCK TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

– En stor beslutning

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hylder dansk debutant



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Prøvede at lokke Eriksen

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Mourinho meldes tæt på storklub

Holdt på stor hemmelighed



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Ikke sket i 8 år

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Teemu Pukki dominerer

– Dumdristigt og naivt

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Godt FC København-nyt før Champions League-brag



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt