Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 21.00
Spillested: Wembley, London
Finale
Dommer: Björn Kuipers
På TV: DR1
Hashtag: #itaeng #emdk
Holdnyt:
Italien:
Selv om det har holdt hårdt i et par af knockout-kampene, kan man dårligt tillade sig at kalde det et tilfælde, at Italien står i EM-finalen. Holdet slog de ellers stærke belgiere i kvartfinalen og har ikke tabt i de seneste 33 kampe; det seneste nederlag var til Portugal i efteråret 2018.
Italien gjorde rent bord med lutter sejre i gruppespillet, men skulle bruge ekstra tid mod Østrig og straffesparkskonkurrence mod Spanien for at nå til finalen. Det bliver spændende at se, om de 60 ekstra spilleminutter og nervepirrende straffespark betyder, at spillerne får trætte ben og/eller hoveder i løbet af kampen.
Omvendt har italienerne vist, at de har en bred trup. Alle på nær tredjemålmanden har været i aktion i løbet af slutrunden, og landstræner Roberto Mancini har ikke været bange for at skifte ud på holdet undervejs.
Mancini må undvære venstrebacken Leonardo Spinazzola, der er skadet. Derudover har Alessandro Florenzi, der startede turneringen som førstevalg på højre back, siddet på bænken, siden han udgik i pausen af åbningskampen.
England:
England har haft heldet med sig: hjemmebane næsten hele vejen, ganske få tilrejsende fans fra modstanderlandene og et tyndt straffespark i semifinalen. Men englænderne har også været gode: kun indkasseret ét mål, slået Tyskland, banket Ukraine 4-0 og trods alt skabt flest chancer i semifinalen mod Danmark.
Nu er England bare én kamp fra den slutrundesucces, som nationen har sukket efter i 55 år. London var så meget på den anden ende efter semifinalesejren, at politiet måtte anholde 20 personer.
England spillede også 120 minutter i semifinalen, men slap for straffesparkskonkurrence. Det var desuden holdets første kamp med ekstra spilletid, hvorfor der må være en lille engelsk fordel, hvad angår friskhed.
Igen i finalen får England de fleste af de 65.000 tilskuere på Wembley i ryggen. Italienere, der bor i Storbritannien, får dog lov til at komme ind.
Karantæne:
Italien: Ingen
England: Ingen
Bud på startopstillinger:
Italien (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Verratti, Jorginho, Barella – Chiesa, Immobile, Insigne
England (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Philips, Rice – Saka, Mount, Sterling – Kane
Profilen:
Det italienske landshold gør de gamle stereotyper om betondefensiv og kedelig fodbold til skamme. Der er masser af bevægelse i de tre forreste, og det tyder på, at Federico Chiesa har vundet pladsen ude til højre. Han scorede både i ottendedelsfinalen og i semifinalen, og ham skal England vogte sig for.
Vidste du, at..:
Italien har EM-rekorden for længst tid mellem to finaleoptrædener: fra 1968 til 2000, altså 32 år. Holdet var også i finalen i 2012 og altså nu igen i 2021. Italienerne har én EM-titel, mens England har nul. Det er englændernes første finale.
Dom:
EM-finalen bliver et opgør mellem to af Europas store lande og fodboldnationer. Samtidig bliver det en kamp mellem to hold, der higer efter succes: Italien har ikke vundet siden ’68, og England har aldrig vundet turneringen.
Det er to af EM’s stærkeste mandskaber, der mødes, og det ligner et tæt opgør. Italien har dog være en anelse mere overbevisende op til og under slutrunden og har som nævnt ikke tabt en kamp i tre år.
Derfor lyder buddet på en 2-1-sejr til Italien, der dermed bliver europamester.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
En kæmpe sejr
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
