Optakt: Polen – Slovakiet

Et ganske interessant opgør venter, hvor Polen på papiret er favorit, men hvor landet kommer fra kampe, hvor man ikke har kunnet få det til at fungere.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18.00
Spillested: Sankt Petersborg, Rusland
Gruppe E
Dommer: Ovidiu Haţegan, Rumænien
På TV: 3+
Hashtag: #polslo #emdk

Holdnyt:
Polen:
Mens Spanien er gruppens favorit, er det formentlig Polen og Sverige, der skal kæmpe om andenpladsen. Men selv om svenskerne kæmper med coronavirus, har også polakkerne problemer.

Landet har bare vundet én af de sidste syv landskampe. Med til historien hører også, at landet har mødt gode modstandere som England, Italien og Holland, men man har alligevel ikke formået at slå Island, Rusland og Ungarn i 2021.

Robert Lewandowski er den store polske stjerne, men hans normale makker i angrebet, Milik, er ude af slutrunden med en skade.

Der er lige nu flere spørgsmålstegn end svar for Polens landstræner, der ventes at komme med et 3-4-1-2 system. 

Slovakiet:
Slovakiet er formentlig gruppens svageste mandskab, men det er alligevel et stærkt kollektiv, der venter for Polen. Anført af stopper Milan Skriniar fra Christian Eriksens Inter går man ind til sin anden slutrunde i EM-streg.

I 2016 nåede man ottendedelsfinalen, og nationen er da ikke uden muligheder i Gruppe E.

For kendere af dansk fodbold er der også lidt interessant, da keeper Martin Dubravka, tidligere Esbjerg, er med, og det samme er de to tidligere FCK-spillere Denis Vavro og Jan Gregus samt Stanislav Lobotka, der spillede i FCN.

Slovakiet har spillet fire uafgjorte kampe i 2021 og vundet en enkelt, det var over Danmarks modstander Rusland. Man har altså ikke tabt. Omvendt formåede man hverken at slå Cypern eller Malta.

Det er ventet, at man kommer i en 4-5-1 opstilling, hvor det altså er hårdt arbejde, der skal sikre en sejr.

Karantæner:
Polen: Ingen
Slovakiet: Ingen

Bud på startopstillinger:
Polen (3-4-1-2): Sczesny – Kedziora, Bednarek, Glik – Bereszynski, Moder, Krychowiak, Rybus – Zielinski – Lewandowski, Swierczok

Slovakiet (4-5-1): Kuciak – Pekarik, Skriniar, Satka, Hubocan – Koscelnik, Kucka, Duda, Hamsik, Mak – Schranz

Profilen:
Robert Lewandowski er verdens vel nok bedste 9’er. Det er blevet til 66 mål for Polen i 118 landskampe. 

Vidste du, at..:
Apropos Lewandowski. Ofte bliver danske klubber tilbudt udenlandske spillere, og nogle gange siger man nej til den forkerte. I 2007 viste danske OB interesse for Lewandowski, der dengang spillede i den næstbedste polske række. Men det blev aldrig ved mere end interessen. . 

Dom:
Et af de svære opgør at tippe. Polen er på papiret favoritter, men hvad kommer de med, efter at optakten til slutrunden har været lunken? Omvendt taber Slovakiet ikke mange kampe, men de vinder heller ikke meget.

Vi tror, det ender med en polsk skuffelse. 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Sender stikpille til FC København-flop

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC København – Vejle Boldklub

Inter skuffer stort mod Torino

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF – FC Midtjylland

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen