Optakt: Polen – Slovakiet

Et ganske interessant opgør venter, hvor Polen på papiret er favorit, men hvor landet kommer fra kampe, hvor man ikke har kunnet få det til at fungere.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18.00
Spillested: Sankt Petersborg, Rusland
Gruppe E
Dommer: Ovidiu Haţegan, Rumænien
På TV: 3+
Hashtag: #polslo #emdk

Holdnyt:
Polen:
Mens Spanien er gruppens favorit, er det formentlig Polen og Sverige, der skal kæmpe om andenpladsen. Men selv om svenskerne kæmper med coronavirus, har også polakkerne problemer.

Landet har bare vundet én af de sidste syv landskampe. Med til historien hører også, at landet har mødt gode modstandere som England, Italien og Holland, men man har alligevel ikke formået at slå Island, Rusland og Ungarn i 2021.

Robert Lewandowski er den store polske stjerne, men hans normale makker i angrebet, Milik, er ude af slutrunden med en skade.

Der er lige nu flere spørgsmålstegn end svar for Polens landstræner, der ventes at komme med et 3-4-1-2 system. 

Slovakiet:
Slovakiet er formentlig gruppens svageste mandskab, men det er alligevel et stærkt kollektiv, der venter for Polen. Anført af stopper Milan Skriniar fra Christian Eriksens Inter går man ind til sin anden slutrunde i EM-streg.

I 2016 nåede man ottendedelsfinalen, og nationen er da ikke uden muligheder i Gruppe E.

For kendere af dansk fodbold er der også lidt interessant, da keeper Martin Dubravka, tidligere Esbjerg, er med, og det samme er de to tidligere FCK-spillere Denis Vavro og Jan Gregus samt Stanislav Lobotka, der spillede i FCN.

Slovakiet har spillet fire uafgjorte kampe i 2021 og vundet en enkelt, det var over Danmarks modstander Rusland. Man har altså ikke tabt. Omvendt formåede man hverken at slå Cypern eller Malta.

Det er ventet, at man kommer i en 4-5-1 opstilling, hvor det altså er hårdt arbejde, der skal sikre en sejr.

Karantæner:
Polen: Ingen
Slovakiet: Ingen

Bud på startopstillinger:
Polen (3-4-1-2): Sczesny – Kedziora, Bednarek, Glik – Bereszynski, Moder, Krychowiak, Rybus – Zielinski – Lewandowski, Swierczok

Slovakiet (4-5-1): Kuciak – Pekarik, Skriniar, Satka, Hubocan – Koscelnik, Kucka, Duda, Hamsik, Mak – Schranz

Profilen:
Robert Lewandowski er verdens vel nok bedste 9’er. Det er blevet til 66 mål for Polen i 118 landskampe. 

Vidste du, at..:
Apropos Lewandowski. Ofte bliver danske klubber tilbudt udenlandske spillere, og nogle gange siger man nej til den forkerte. I 2007 viste danske OB interesse for Lewandowski, der dengang spillede i den næstbedste polske række. Men det blev aldrig ved mere end interessen. . 

Dom:
Et af de svære opgør at tippe. Polen er på papiret favoritter, men hvad kommer de med, efter at optakten til slutrunden har været lunken? Omvendt taber Slovakiet ikke mange kampe, men de vinder heller ikke meget.

Vi tror, det ender med en polsk skuffelse. 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Bekræfter FC København-historie

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år