Optakt: Polen – Slovakiet

Et ganske interessant opgør venter, hvor Polen på papiret er favorit, men hvor landet kommer fra kampe, hvor man ikke har kunnet få det til at fungere.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18.00
Spillested: Sankt Petersborg, Rusland
Gruppe E
Dommer: Ovidiu Haţegan, Rumænien
På TV: 3+
Hashtag: #polslo #emdk

Holdnyt:
Polen:
Mens Spanien er gruppens favorit, er det formentlig Polen og Sverige, der skal kæmpe om andenpladsen. Men selv om svenskerne kæmper med coronavirus, har også polakkerne problemer.

Landet har bare vundet én af de sidste syv landskampe. Med til historien hører også, at landet har mødt gode modstandere som England, Italien og Holland, men man har alligevel ikke formået at slå Island, Rusland og Ungarn i 2021.

Robert Lewandowski er den store polske stjerne, men hans normale makker i angrebet, Milik, er ude af slutrunden med en skade.

Der er lige nu flere spørgsmålstegn end svar for Polens landstræner, der ventes at komme med et 3-4-1-2 system. 

Slovakiet:
Slovakiet er formentlig gruppens svageste mandskab, men det er alligevel et stærkt kollektiv, der venter for Polen. Anført af stopper Milan Skriniar fra Christian Eriksens Inter går man ind til sin anden slutrunde i EM-streg.

I 2016 nåede man ottendedelsfinalen, og nationen er da ikke uden muligheder i Gruppe E.

For kendere af dansk fodbold er der også lidt interessant, da keeper Martin Dubravka, tidligere Esbjerg, er med, og det samme er de to tidligere FCK-spillere Denis Vavro og Jan Gregus samt Stanislav Lobotka, der spillede i FCN.

Slovakiet har spillet fire uafgjorte kampe i 2021 og vundet en enkelt, det var over Danmarks modstander Rusland. Man har altså ikke tabt. Omvendt formåede man hverken at slå Cypern eller Malta.

Det er ventet, at man kommer i en 4-5-1 opstilling, hvor det altså er hårdt arbejde, der skal sikre en sejr.

Karantæner:
Polen: Ingen
Slovakiet: Ingen

Bud på startopstillinger:
Polen (3-4-1-2): Sczesny – Kedziora, Bednarek, Glik – Bereszynski, Moder, Krychowiak, Rybus – Zielinski – Lewandowski, Swierczok

Slovakiet (4-5-1): Kuciak – Pekarik, Skriniar, Satka, Hubocan – Koscelnik, Kucka, Duda, Hamsik, Mak – Schranz

Profilen:
Robert Lewandowski er verdens vel nok bedste 9’er. Det er blevet til 66 mål for Polen i 118 landskampe. 

Vidste du, at..:
Apropos Lewandowski. Ofte bliver danske klubber tilbudt udenlandske spillere, og nogle gange siger man nej til den forkerte. I 2007 viste danske OB interesse for Lewandowski, der dengang spillede i den næstbedste polske række. Men det blev aldrig ved mere end interessen. . 

Dom:
Et af de svære opgør at tippe. Polen er på papiret favoritter, men hvad kommer de med, efter at optakten til slutrunden har været lunken? Omvendt taber Slovakiet ikke mange kampe, men de vinder heller ikke meget.

Vi tror, det ender med en polsk skuffelse. 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Offentliggøres i dag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’