Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18.00
Spillested: Sankt Petersborg, Rusland
Gruppe E
Dommer: Ovidiu Haţegan, Rumænien
På TV: 3+
Hashtag: #polslo #emdk
Holdnyt:
Polen:
Mens Spanien er gruppens favorit, er det formentlig Polen og Sverige, der skal kæmpe om andenpladsen. Men selv om svenskerne kæmper med coronavirus, har også polakkerne problemer.
Landet har bare vundet én af de sidste syv landskampe. Med til historien hører også, at landet har mødt gode modstandere som England, Italien og Holland, men man har alligevel ikke formået at slå Island, Rusland og Ungarn i 2021.
Robert Lewandowski er den store polske stjerne, men hans normale makker i angrebet, Milik, er ude af slutrunden med en skade.
Der er lige nu flere spørgsmålstegn end svar for Polens landstræner, der ventes at komme med et 3-4-1-2 system.
Slovakiet:
Slovakiet er formentlig gruppens svageste mandskab, men det er alligevel et stærkt kollektiv, der venter for Polen. Anført af stopper Milan Skriniar fra Christian Eriksens Inter går man ind til sin anden slutrunde i EM-streg.
I 2016 nåede man ottendedelsfinalen, og nationen er da ikke uden muligheder i Gruppe E.
For kendere af dansk fodbold er der også lidt interessant, da keeper Martin Dubravka, tidligere Esbjerg, er med, og det samme er de to tidligere FCK-spillere Denis Vavro og Jan Gregus samt Stanislav Lobotka, der spillede i FCN.
Slovakiet har spillet fire uafgjorte kampe i 2021 og vundet en enkelt, det var over Danmarks modstander Rusland. Man har altså ikke tabt. Omvendt formåede man hverken at slå Cypern eller Malta.
Det er ventet, at man kommer i en 4-5-1 opstilling, hvor det altså er hårdt arbejde, der skal sikre en sejr.
Karantæner:
Polen: Ingen
Slovakiet: Ingen
Bud på startopstillinger:
Polen (3-4-1-2): Sczesny – Kedziora, Bednarek, Glik – Bereszynski, Moder, Krychowiak, Rybus – Zielinski – Lewandowski, Swierczok
Slovakiet (4-5-1): Kuciak – Pekarik, Skriniar, Satka, Hubocan – Koscelnik, Kucka, Duda, Hamsik, Mak – Schranz
Profilen:
Robert Lewandowski er verdens vel nok bedste 9’er. Det er blevet til 66 mål for Polen i 118 landskampe.
Vidste du, at..:
Apropos Lewandowski. Ofte bliver danske klubber tilbudt udenlandske spillere, og nogle gange siger man nej til den forkerte. I 2007 viste danske OB interesse for Lewandowski, der dengang spillede i den næstbedste polske række. Men det blev aldrig ved mere end interessen. .
Dom:
Et af de svære opgør at tippe. Polen er på papiret favoritter, men hvad kommer de med, efter at optakten til slutrunden har været lunken? Omvendt taber Slovakiet ikke mange kampe, men de vinder heller ikke meget.
Vi tror, det ender med en polsk skuffelse. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Giver transferopdatering
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
Cristiano Ronaldo i optur
