Optakt: Polen – Slovakiet

Et ganske interessant opgør venter, hvor Polen på papiret er favorit, men hvor landet kommer fra kampe, hvor man ikke har kunnet få det til at fungere.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18.00
Spillested: Sankt Petersborg, Rusland
Gruppe E
Dommer: Ovidiu Haţegan, Rumænien
På TV: 3+
Hashtag: #polslo #emdk

Holdnyt:
Polen:
Mens Spanien er gruppens favorit, er det formentlig Polen og Sverige, der skal kæmpe om andenpladsen. Men selv om svenskerne kæmper med coronavirus, har også polakkerne problemer.

Landet har bare vundet én af de sidste syv landskampe. Med til historien hører også, at landet har mødt gode modstandere som England, Italien og Holland, men man har alligevel ikke formået at slå Island, Rusland og Ungarn i 2021.

Robert Lewandowski er den store polske stjerne, men hans normale makker i angrebet, Milik, er ude af slutrunden med en skade.

Der er lige nu flere spørgsmålstegn end svar for Polens landstræner, der ventes at komme med et 3-4-1-2 system. 

Slovakiet:
Slovakiet er formentlig gruppens svageste mandskab, men det er alligevel et stærkt kollektiv, der venter for Polen. Anført af stopper Milan Skriniar fra Christian Eriksens Inter går man ind til sin anden slutrunde i EM-streg.

I 2016 nåede man ottendedelsfinalen, og nationen er da ikke uden muligheder i Gruppe E.

For kendere af dansk fodbold er der også lidt interessant, da keeper Martin Dubravka, tidligere Esbjerg, er med, og det samme er de to tidligere FCK-spillere Denis Vavro og Jan Gregus samt Stanislav Lobotka, der spillede i FCN.

Slovakiet har spillet fire uafgjorte kampe i 2021 og vundet en enkelt, det var over Danmarks modstander Rusland. Man har altså ikke tabt. Omvendt formåede man hverken at slå Cypern eller Malta.

Det er ventet, at man kommer i en 4-5-1 opstilling, hvor det altså er hårdt arbejde, der skal sikre en sejr.

Karantæner:
Polen: Ingen
Slovakiet: Ingen

Bud på startopstillinger:
Polen (3-4-1-2): Sczesny – Kedziora, Bednarek, Glik – Bereszynski, Moder, Krychowiak, Rybus – Zielinski – Lewandowski, Swierczok

Slovakiet (4-5-1): Kuciak – Pekarik, Skriniar, Satka, Hubocan – Koscelnik, Kucka, Duda, Hamsik, Mak – Schranz

Profilen:
Robert Lewandowski er verdens vel nok bedste 9’er. Det er blevet til 66 mål for Polen i 118 landskampe. 

Vidste du, at..:
Apropos Lewandowski. Ofte bliver danske klubber tilbudt udenlandske spillere, og nogle gange siger man nej til den forkerte. I 2007 viste danske OB interesse for Lewandowski, der dengang spillede i den næstbedste polske række. Men det blev aldrig ved mere end interessen. . 

Dom:
Et af de svære opgør at tippe. Polen er på papiret favoritter, men hvad kommer de med, efter at optakten til slutrunden har været lunken? Omvendt taber Slovakiet ikke mange kampe, men de vinder heller ikke meget.

Vi tror, det ender med en polsk skuffelse. 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Deler godt nyt

Så blev det officielt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vejle Boldklub – OB

Det kommer formentlig til at ske

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Benhård Brian Riemer-melding

Morten Bruun med dyster spådom

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Jubler over ny Brøndby-chef

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Færdig? Manchester City har udset afløser

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret