Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 15.00
Spillested: Puskas Arena, Budapest, Ungarn
Dommer: Michael Oliver
På TV: 3+
Hashtag: #hunfra #ungfra #emdk #em2020
Holdnyt:
Ungarn:
Det var utrolige scener, da Ungarn spillede sin første kamp ved EM på hjemmebane foran fyldte tribuner på Puskas Arena med en utrolig stemning. Det blev godt nok ikke til point for de ungarske spillere, men de kæmpede bravt og holdt Portugal stangen i hele 85 minutter, før det gik galt. De tabte 0-3.
Nederlaget var desuden deres første i 11 kampe, og ikke siden deres kamp mod Rusland den 6. september 2020 var Marco Rossis mandskab gået fra banen som tabere.
Endnu en meget svær kamp venter for Ungarn i “dødens pule”, når de møder de forsvarende verdensmestre fra Frankrig. Til gengæld kan de glæde sig over, at de igen vil have godt 60.000 fans på lægterne.
Midtbanespiller Daniel Gazdag missede første opgør og har siden trukket sig helt fra turneringen med en knæskade. Holdet er også uden den helt store stjerne Dominik Szoboszlai fra RB Leipzig.
Frankrig:
Frankrig er en af de allerstørste favoritter til at tage EM-titlen, og i deres første kamp levede de op til favoritværdigheden med en overbevisende præstation og en 1-0-sejr over Tyskland på et selvmål af Mats Hummels.
Med sejren har det franske landshold hentet fem sejre i træk, og de har endda ikke indkasseret et mål i løbet af de fem kampe. Endnu en sejr over Ungarn vil sikre dem avancement til EM’s knockoutrunder.
Ungarn betragtes som det svageste hold i Gruppe F, så spørgsmålet er, om landstræner Didier Deschamps vil rotere lidt på mandskabet for at holde spillere friske til den sidste kamp mod Portugal, eller om han vil spille holdet sammen. Spillere som Ousmane Dembele, Corentin Tollisso og Kingsley Coman sad alle på bænken i første kamp.
En spiller, der måske skal have et hvil, er højre back Benjamin Pavard. Han blev slået bevidstløs i en ubehagelig kollision med tyske Robin Gosens i første kamp, som han dog spillede færdig. Hvis Pavard hviles, spiller Leo Dubois nok i stedet.
Karantæne:
Ungarn: Ingen
Frankrig: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ungarn (3-5-2): Gulacsi – Botka, Orban, At. Szalai – Lovrencsics, Schafer, Kleinheisler, Nagy, Fiola – Sallai, Ad. Szalai
Frankrig (4-3-1-2): Lloris – Pavard, Varane, Kimpembe, Hernandez – Pogba, Kante, Rabiot – Griezmann – Mbappe, Benzema
Profilen:
Karim Benzema har nu spillet tre landskampe, siden han tidligere på måneden gjorde comeback på landsholdet efter seks års udelukkelse, men Real Madrid-stjernen har ikke scoret i de tre kampe. Mon ikke han får gode chancer for at bryde den stime og score sit første landsholdsmål siden 2015 lørdag.
Vidste du, at…:
Den ungarske landsholdsspiller Loic Nego er født og opvokset i Frankrig og spillede endda på de franske ungdomslandshold. Her har han tidligere spillet på det franske U19-landshold med blandt andre Antoine Griezmann og Alexandre Lacazette, og de blev U19-europamestre sammen i 2010. I 2020 blev Loic Nego ungarsk landsholdsspiller efter flere år i landet, og han har siden spillet på det ungarske landshold.
Dom:
Det kan godt være, at kampen spilles på Puskas Arena, og at Ungarn nyder hjemmebanefordelen, men det franske landshold besidder så meget kvalitet på næsten samtlige pladser. Det bliver en for stor mundfuld for Marco Rossis ungarske mandskab.
De franske favoritter fortsætter deres fine start på EM og tager en overbevisende 3-0-sejr over Ungarn.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Melder ud om Kasper Hjulmand
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Vild stime før Danmark-brag
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
AVIS
Klar på chokskifte
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
