Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 15.00
Spillested: Puskas Arena, Budapest, Ungarn
Dommer: Michael Oliver
På TV: 3+
Hashtag: #hunfra #ungfra #emdk #em2020
Holdnyt:
Ungarn:
Det var utrolige scener, da Ungarn spillede sin første kamp ved EM på hjemmebane foran fyldte tribuner på Puskas Arena med en utrolig stemning. Det blev godt nok ikke til point for de ungarske spillere, men de kæmpede bravt og holdt Portugal stangen i hele 85 minutter, før det gik galt. De tabte 0-3.
Nederlaget var desuden deres første i 11 kampe, og ikke siden deres kamp mod Rusland den 6. september 2020 var Marco Rossis mandskab gået fra banen som tabere.
Endnu en meget svær kamp venter for Ungarn i “dødens pule”, når de møder de forsvarende verdensmestre fra Frankrig. Til gengæld kan de glæde sig over, at de igen vil have godt 60.000 fans på lægterne.
Midtbanespiller Daniel Gazdag missede første opgør og har siden trukket sig helt fra turneringen med en knæskade. Holdet er også uden den helt store stjerne Dominik Szoboszlai fra RB Leipzig.
Frankrig:
Frankrig er en af de allerstørste favoritter til at tage EM-titlen, og i deres første kamp levede de op til favoritværdigheden med en overbevisende præstation og en 1-0-sejr over Tyskland på et selvmål af Mats Hummels.
Med sejren har det franske landshold hentet fem sejre i træk, og de har endda ikke indkasseret et mål i løbet af de fem kampe. Endnu en sejr over Ungarn vil sikre dem avancement til EM’s knockoutrunder.
Ungarn betragtes som det svageste hold i Gruppe F, så spørgsmålet er, om landstræner Didier Deschamps vil rotere lidt på mandskabet for at holde spillere friske til den sidste kamp mod Portugal, eller om han vil spille holdet sammen. Spillere som Ousmane Dembele, Corentin Tollisso og Kingsley Coman sad alle på bænken i første kamp.
En spiller, der måske skal have et hvil, er højre back Benjamin Pavard. Han blev slået bevidstløs i en ubehagelig kollision med tyske Robin Gosens i første kamp, som han dog spillede færdig. Hvis Pavard hviles, spiller Leo Dubois nok i stedet.
Karantæne:
Ungarn: Ingen
Frankrig: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ungarn (3-5-2): Gulacsi – Botka, Orban, At. Szalai – Lovrencsics, Schafer, Kleinheisler, Nagy, Fiola – Sallai, Ad. Szalai
Frankrig (4-3-1-2): Lloris – Pavard, Varane, Kimpembe, Hernandez – Pogba, Kante, Rabiot – Griezmann – Mbappe, Benzema
Profilen:
Karim Benzema har nu spillet tre landskampe, siden han tidligere på måneden gjorde comeback på landsholdet efter seks års udelukkelse, men Real Madrid-stjernen har ikke scoret i de tre kampe. Mon ikke han får gode chancer for at bryde den stime og score sit første landsholdsmål siden 2015 lørdag.
Vidste du, at…:
Den ungarske landsholdsspiller Loic Nego er født og opvokset i Frankrig og spillede endda på de franske ungdomslandshold. Her har han tidligere spillet på det franske U19-landshold med blandt andre Antoine Griezmann og Alexandre Lacazette, og de blev U19-europamestre sammen i 2010. I 2020 blev Loic Nego ungarsk landsholdsspiller efter flere år i landet, og han har siden spillet på det ungarske landshold.
Dom:
Det kan godt være, at kampen spilles på Puskas Arena, og at Ungarn nyder hjemmebanefordelen, men det franske landshold besidder så meget kvalitet på næsten samtlige pladser. Det bliver en for stor mundfuld for Marco Rossis ungarske mandskab.
De franske favoritter fortsætter deres fine start på EM og tager en overbevisende 3-0-sejr over Ungarn.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FC København skriver kontrakt med juvel
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
