Optakt: Wales – Danmark

Efter tre kampe i Parken er det danske landshold rykket til Holland, hvor der venter en ottendedelsfinale mod Wales.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Johan Cruijff Arena, Amsterdam
Dommer: Daniel Siebert, Tyskland
På TV: DR1 og Viaplay
Hashtag: #waldan #emdk

Holdnyt:
Wales:
Waliserne behøvede kun at spille én rigtig god kamp i det indledende gruppespil for at sikre sig andenpladsen bag et suverænt italiensk mandskab. En flok tandløse tyrkere tabte 0-2 til Wales, der i åbningskampen fik reddet et enkelt point i land mod Schweiz, der var bedst i det opgør.

Når man ser på de lande, der er tilbage ved EM, er Wales bestemt en fornuftig modstander for Danmark at møde i en ottendedelsfinale, men waliserne skal naturligvis ikke undervurderes.

Holdet består nærmest udelukkende af spillere fra de to bedste rækker i England. Kun stjerneduoen Aaron Ramsey og Gareth Bale er ejet af klubber i andre lande. 

Den danske landstræner Kasper Hjulmand har kaldt Wales for et “fleksibelt mandskab”, og fleksibiliteten kommer blandt andet til udtryk i bagkæden, hvor landstræner Robert Page både kan spille med tre og fire mand.

Wales nåede helt til semifinalen ved EM i 2016, og dengang var den store stjerne også Gareth Bale. Hans holdkammerater var dog en tand bedre dengang.

Waliserne må undvære midtstopperen Ethan Ampadu, der ragede et rødt kort til sig mod Italien.

Danmark:
Den danske EM-slutrunde har været emotionel og chokerende, men også fantastisk. Fantastisk var det i hvert fald, som de hårdtprøvede landsholdsspillere samlede sig og tævede Rusland med 4-1 i den afgørende kamp mandag aften.

Traumekampen mod Finland og det ærgerlige nederlag mod Belgien var gemt væk, og det hele kulminerede med en røvfuld til russerne. Og en plads i ottendedelsfinalen.

Danmark har spillet de første tre kampe i et feststemt Parken, og det har givet landsholdet et enormt rygstød. Nu skal de vænne sig til en ny græsplæne og knap så mange rød-hvide fans på lægterne.

Danmark indledte EM med at spille 4-3-3 mod Finland, men Kasper Hjulmand gik over til 3-4-3 mod Belgien og Rusland. Spørgsmålet er selvfølgelig, hvad der venter mod Wales? Buddet herfra er, at Danmark går tilbage til en 4-3-3. Selv om resultatet mod Rusland var blændende, er sandheden også, at 3-4-3-formationen især i første halvleg ikke fungerede helt efter planen. Danmark havde svært ved at finde pladsen i det opbyggende spil. I anden halvleg blev Andreas Christensen da også skubbet frem på midtbanen. 

Danmark har alle mand klar til ottendedelsfinalen – naturligvis bortset fra Christian Eriksen, der fortsat må nøjes med at være med i tankerne og i hjerterne. 

Karantæner:
Wales: Ethan Ampadu
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Wales (4-2-3-1): Ward – Roberts, Rodon, Mepham, Davies – Allen, Morrell – Bale, Ramsey, James – Moore

Danmark (4-3-3): Schmeichel – Wass, Christensen, Kjær, Mæhle – Delaney, Jensen, Højbjerg – Braithwaite, Poulsen, Damsgaard 

Profilen:
Wales-keeper Danny Ward får mange splinter i bagdelen til dagligt. Det kan han takke Kasper Schmeichel for. Ward er til dagligt reserve for Schmeichel i Leicester City, og i den forgangne sæson spillede han blot fem kampe – ingen af dem i Premier League. Man tør roligt konstatere, at Danmark i hvert fald er bedre besat på målmandsposten end Wales, men mon ikke, at Danny Ward rigtig gerne vil overstråle Kasper Schmeichel lørdag aften i Amsterdam.

Vidste du, at…:
Ben Davies, der dækker venstrebacken for Wales, boede to år i Viborg som barn. Som 11-årig flyttede han til domkirkebyen med sin familie, fordi hans far havde fået arbejde på Grundfos i Holstebro. Ben Davies spiller til dagligt sammen med Pierre-Emile Højbjerg i Tottenham.

Dom:
Lad os bare sige det, som det er; Danmark kunne ikke have ønsket sig en bedre modstander i en EM-ottendedelsfinale. Det danske landshold er favoritter i Amsterdam, og de kommer til at have bolden mest lørdag aften, mens waliserne vil lure på at stikke kontrakniven ind.

Gareth Bale og co. skal nok komme frem til chancer, og på en dårlig dag taber Danmark. Vi tror dog, at Danmark rammer dagen i den hollandske hovedstad, vinder 2-1 og avancerer til kvartfinalen.

Tidligere indbyrdes kampe:





Afsløring: To bud er på vej på Thomas Jørgensen


Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Rune deler nyt efter mareridt

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

– Fuldstændig svigtet

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF henter Ibrahim Traoré

– Cooper skyder på Schmedes

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

OB – Silkeborg IF

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Angriber er færdig i Randers FC

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

To trænere færdige i Superliga-klub

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Et slag fra førstepladsen

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner