Så mange spillere er på Hjulmands standby-liste

Danmark har udtaget 26 spillere til EM, men der er også en standby-liste med spillere, der skal holde sig klar.



Kasper Hjulmand løftede tirsdag aften sløret for, hvilke 26 spillere indgår i den landsholdstrup, der skal repræsentere Danmark ved sommerens EM.

Men i en tid med coronavirus og efter en lang sæson kan sygdom eller skade ramme nogle spillere, og af den grund har Kasper Hjulmand også en gruppe spillere på en såkaldt standby-liste.

Det fortalte landstræneren også tirsdag, men hvem der er at finde på den liste, vil han ikke afsløre.

– Nej, det kan I ikke få at vide. Men der står spillere, som er klar og ser en sprække lys og håber. Det er 10-12 stykker, siger Kasper Hjulmand og tilføjer, at de trods alt godt må rejse på ferie, omend de skal kunne møde hurtigt ind i landsholdslejren.

Den tidligere FC Nordsjælland-træner ville heller af den grund heller ikke afsløre, om Superligaens topscorer, Mikael Uhre fra Brøndby IF, er på listen. Men den målfarlige angriber er en spiller, de holder øje med.

– Vi har set på Mikael Uhre og hvilken udvikling han har haft og hvilken type han er. Selvfølgelig er han en, vi har set på.

I den 26 mand store trup, Hjulmand allerede har udtaget, er der to spillere, der døjer med nogle skavanker. Andreas Christensen udgik i starten af maj af en Chelsea-kamp med en skade, men var senest på bænken, og Christian Nørgaard blev i den forgangne weekend skadet inden Brentfords møde med Bournemouth.

– Vi forventer, at de er klar. De er udtaget med en forventning om, at de er klar til at spille mod Finland (Danmarks første kamp den 12. juni, red.). Ellers havde jeg ikke taget dem med, siger Kasper Hjulmand om de to spillere.

Hårde samtaler
Nogle af de spillere, der er på standby-listen, har Hjulmand formentlig måttet skuffe i de seneste dage ved at fortælle dem, at de ikke kom med i truppen i første omgang.

– Jeg sagde fra start af, at jeg vidste, at der var en sandsynlighed for at nogle, der ville have været med sidste år, ikke ville være med i år. Det er hårdt for spillere som Henrik Dalsgaard og Lasse Schöne, som jo stensikkert ville have været med sidste år. Det er ikke nemt, for jeg synes også, at de har gjort det fantastisk og har været en stor del af dette holds udvikling, forklarer landstræneren.

Kasper Hjulmand har forklaret, at han gerne havde set, at UEFA havde hjulpet de forskellige landshold på et punkt. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Maher Carrizo til lægetjek

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby

Froholdt med klar transfermelding

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kan købes til spotpris

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Chok – forlænger med Brøndby

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Nedslående Dorgu-melding

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Viola deprimerer De Blå i Napoli

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne