Kasper Hjulmand løftede tirsdag aften sløret for, hvilke 26 spillere indgår i den landsholdstrup, der skal repræsentere Danmark ved sommerens EM.
Men i en tid med coronavirus og efter en lang sæson kan sygdom eller skade ramme nogle spillere, og af den grund har Kasper Hjulmand også en gruppe spillere på en såkaldt standby-liste.
Det fortalte landstræneren også tirsdag, men hvem der er at finde på den liste, vil han ikke afsløre.
– Nej, det kan I ikke få at vide. Men der står spillere, som er klar og ser en sprække lys og håber. Det er 10-12 stykker, siger Kasper Hjulmand og tilføjer, at de trods alt godt må rejse på ferie, omend de skal kunne møde hurtigt ind i landsholdslejren.
Den tidligere FC Nordsjælland-træner ville heller af den grund heller ikke afsløre, om Superligaens topscorer, Mikael Uhre fra Brøndby IF, er på listen. Men den målfarlige angriber er en spiller, de holder øje med.
– Vi har set på Mikael Uhre og hvilken udvikling han har haft og hvilken type han er. Selvfølgelig er han en, vi har set på.
I den 26 mand store trup, Hjulmand allerede har udtaget, er der to spillere, der døjer med nogle skavanker. Andreas Christensen udgik i starten af maj af en Chelsea-kamp med en skade, men var senest på bænken, og Christian Nørgaard blev i den forgangne weekend skadet inden Brentfords møde med Bournemouth.
– Vi forventer, at de er klar. De er udtaget med en forventning om, at de er klar til at spille mod Finland (Danmarks første kamp den 12. juni, red.). Ellers havde jeg ikke taget dem med, siger Kasper Hjulmand om de to spillere.
Hårde samtaler
Nogle af de spillere, der er på standby-listen, har Hjulmand formentlig måttet skuffe i de seneste dage ved at fortælle dem, at de ikke kom med i truppen i første omgang.
– Jeg sagde fra start af, at jeg vidste, at der var en sandsynlighed for at nogle, der ville have været med sidste år, ikke ville være med i år. Det er hårdt for spillere som Henrik Dalsgaard og Lasse Schöne, som jo stensikkert ville have været med sidste år. Det er ikke nemt, for jeg synes også, at de har gjort det fantastisk og har været en stor del af dette holds udvikling, forklarer landstræneren.
Kasper Hjulmand har forklaret, at han gerne havde set, at UEFA havde hjulpet de forskellige landshold på et punkt. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fik blackout på Brøndby Stadion
Fyrer landstræner to måneder før VM
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Det er aldrig sket før
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Fifa kritiserer transportpriser under
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OB siger farvel til seks spillere
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
