Kasper Hjulmand løftede tirsdag aften sløret for, hvilke 26 spillere indgår i den landsholdstrup, der skal repræsentere Danmark ved sommerens EM.
Men i en tid med coronavirus og efter en lang sæson kan sygdom eller skade ramme nogle spillere, og af den grund har Kasper Hjulmand også en gruppe spillere på en såkaldt standby-liste.
Det fortalte landstræneren også tirsdag, men hvem der er at finde på den liste, vil han ikke afsløre.
– Nej, det kan I ikke få at vide. Men der står spillere, som er klar og ser en sprække lys og håber. Det er 10-12 stykker, siger Kasper Hjulmand og tilføjer, at de trods alt godt må rejse på ferie, omend de skal kunne møde hurtigt ind i landsholdslejren.
Den tidligere FC Nordsjælland-træner ville heller af den grund heller ikke afsløre, om Superligaens topscorer, Mikael Uhre fra Brøndby IF, er på listen. Men den målfarlige angriber er en spiller, de holder øje med.
– Vi har set på Mikael Uhre og hvilken udvikling han har haft og hvilken type han er. Selvfølgelig er han en, vi har set på.
I den 26 mand store trup, Hjulmand allerede har udtaget, er der to spillere, der døjer med nogle skavanker. Andreas Christensen udgik i starten af maj af en Chelsea-kamp med en skade, men var senest på bænken, og Christian Nørgaard blev i den forgangne weekend skadet inden Brentfords møde med Bournemouth.
– Vi forventer, at de er klar. De er udtaget med en forventning om, at de er klar til at spille mod Finland (Danmarks første kamp den 12. juni, red.). Ellers havde jeg ikke taget dem med, siger Kasper Hjulmand om de to spillere.
Hårde samtaler
Nogle af de spillere, der er på standby-listen, har Hjulmand formentlig måttet skuffe i de seneste dage ved at fortælle dem, at de ikke kom med i truppen i første omgang.
– Jeg sagde fra start af, at jeg vidste, at der var en sandsynlighed for at nogle, der ville have været med sidste år, ikke ville være med i år. Det er hårdt for spillere som Henrik Dalsgaard og Lasse Schöne, som jo stensikkert ville have været med sidste år. Det er ikke nemt, for jeg synes også, at de har gjort det fantastisk og har været en stor del af dette holds udvikling, forklarer landstræneren.
Kasper Hjulmand har forklaret, at han gerne havde set, at UEFA havde hjulpet de forskellige landshold på et punkt. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører: FCK ringede aldrig
AaB dæmper superligaforventninger
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
