Så mange spillere er på Hjulmands standby-liste

Danmark har udtaget 26 spillere til EM, men der er også en standby-liste med spillere, der skal holde sig klar.



Kasper Hjulmand løftede tirsdag aften sløret for, hvilke 26 spillere indgår i den landsholdstrup, der skal repræsentere Danmark ved sommerens EM.

Men i en tid med coronavirus og efter en lang sæson kan sygdom eller skade ramme nogle spillere, og af den grund har Kasper Hjulmand også en gruppe spillere på en såkaldt standby-liste.

Det fortalte landstræneren også tirsdag, men hvem der er at finde på den liste, vil han ikke afsløre.

– Nej, det kan I ikke få at vide. Men der står spillere, som er klar og ser en sprække lys og håber. Det er 10-12 stykker, siger Kasper Hjulmand og tilføjer, at de trods alt godt må rejse på ferie, omend de skal kunne møde hurtigt ind i landsholdslejren.

Den tidligere FC Nordsjælland-træner ville heller af den grund heller ikke afsløre, om Superligaens topscorer, Mikael Uhre fra Brøndby IF, er på listen. Men den målfarlige angriber er en spiller, de holder øje med.

– Vi har set på Mikael Uhre og hvilken udvikling han har haft og hvilken type han er. Selvfølgelig er han en, vi har set på.

I den 26 mand store trup, Hjulmand allerede har udtaget, er der to spillere, der døjer med nogle skavanker. Andreas Christensen udgik i starten af maj af en Chelsea-kamp med en skade, men var senest på bænken, og Christian Nørgaard blev i den forgangne weekend skadet inden Brentfords møde med Bournemouth.

– Vi forventer, at de er klar. De er udtaget med en forventning om, at de er klar til at spille mod Finland (Danmarks første kamp den 12. juni, red.). Ellers havde jeg ikke taget dem med, siger Kasper Hjulmand om de to spillere.

Hårde samtaler
Nogle af de spillere, der er på standby-listen, har Hjulmand formentlig måttet skuffe i de seneste dage ved at fortælle dem, at de ikke kom med i truppen i første omgang.

– Jeg sagde fra start af, at jeg vidste, at der var en sandsynlighed for at nogle, der ville have været med sidste år, ikke ville være med i år. Det er hårdt for spillere som Henrik Dalsgaard og Lasse Schöne, som jo stensikkert ville have været med sidste år. Det er ikke nemt, for jeg synes også, at de har gjort det fantastisk og har været en stor del af dette holds udvikling, forklarer landstræneren.

Kasper Hjulmand har forklaret, at han gerne havde set, at UEFA havde hjulpet de forskellige landshold på et punkt. Læs mere om det her.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Høgh hyldes af UEFA



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Den første i næsten 40 år

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Monstertransfer? Han koster 690 millioner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Færdig i FC Midtjylland?

Samler informationer om FCK’er

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Arsenal skuffer mod bundprop

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Bo Svensson i spil til stort job

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

UEFA med ny stor FC København-straf

Rejser til Danmark for FC København-stjerne