Så mange spillere er på Hjulmands standby-liste

Danmark har udtaget 26 spillere til EM, men der er også en standby-liste med spillere, der skal holde sig klar.



Kasper Hjulmand løftede tirsdag aften sløret for, hvilke 26 spillere indgår i den landsholdstrup, der skal repræsentere Danmark ved sommerens EM.

Men i en tid med coronavirus og efter en lang sæson kan sygdom eller skade ramme nogle spillere, og af den grund har Kasper Hjulmand også en gruppe spillere på en såkaldt standby-liste.

Det fortalte landstræneren også tirsdag, men hvem der er at finde på den liste, vil han ikke afsløre.

– Nej, det kan I ikke få at vide. Men der står spillere, som er klar og ser en sprække lys og håber. Det er 10-12 stykker, siger Kasper Hjulmand og tilføjer, at de trods alt godt må rejse på ferie, omend de skal kunne møde hurtigt ind i landsholdslejren.

Den tidligere FC Nordsjælland-træner ville heller af den grund heller ikke afsløre, om Superligaens topscorer, Mikael Uhre fra Brøndby IF, er på listen. Men den målfarlige angriber er en spiller, de holder øje med.

– Vi har set på Mikael Uhre og hvilken udvikling han har haft og hvilken type han er. Selvfølgelig er han en, vi har set på.

I den 26 mand store trup, Hjulmand allerede har udtaget, er der to spillere, der døjer med nogle skavanker. Andreas Christensen udgik i starten af maj af en Chelsea-kamp med en skade, men var senest på bænken, og Christian Nørgaard blev i den forgangne weekend skadet inden Brentfords møde med Bournemouth.

– Vi forventer, at de er klar. De er udtaget med en forventning om, at de er klar til at spille mod Finland (Danmarks første kamp den 12. juni, red.). Ellers havde jeg ikke taget dem med, siger Kasper Hjulmand om de to spillere.

Hårde samtaler
Nogle af de spillere, der er på standby-listen, har Hjulmand formentlig måttet skuffe i de seneste dage ved at fortælle dem, at de ikke kom med i truppen i første omgang.

– Jeg sagde fra start af, at jeg vidste, at der var en sandsynlighed for at nogle, der ville have været med sidste år, ikke ville være med i år. Det er hårdt for spillere som Henrik Dalsgaard og Lasse Schöne, som jo stensikkert ville have været med sidste år. Det er ikke nemt, for jeg synes også, at de har gjort det fantastisk og har været en stor del af dette holds udvikling, forklarer landstræneren.

Kasper Hjulmand har forklaret, at han gerne havde set, at UEFA havde hjulpet de forskellige landshold på et punkt. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Jordan – Argentina

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører: FCK ringede aldrig

AaB dæmper superligaforventninger

Kroatien – Ghana

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Norge – Frankrig

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er enige med Mathias Jensen

Uruguay – Spanien