Så mange spillere er på Hjulmands standby-liste

Danmark har udtaget 26 spillere til EM, men der er også en standby-liste med spillere, der skal holde sig klar.



Kasper Hjulmand løftede tirsdag aften sløret for, hvilke 26 spillere indgår i den landsholdstrup, der skal repræsentere Danmark ved sommerens EM.

Men i en tid med coronavirus og efter en lang sæson kan sygdom eller skade ramme nogle spillere, og af den grund har Kasper Hjulmand også en gruppe spillere på en såkaldt standby-liste.

Det fortalte landstræneren også tirsdag, men hvem der er at finde på den liste, vil han ikke afsløre.

– Nej, det kan I ikke få at vide. Men der står spillere, som er klar og ser en sprække lys og håber. Det er 10-12 stykker, siger Kasper Hjulmand og tilføjer, at de trods alt godt må rejse på ferie, omend de skal kunne møde hurtigt ind i landsholdslejren.

Den tidligere FC Nordsjælland-træner ville heller af den grund heller ikke afsløre, om Superligaens topscorer, Mikael Uhre fra Brøndby IF, er på listen. Men den målfarlige angriber er en spiller, de holder øje med.

– Vi har set på Mikael Uhre og hvilken udvikling han har haft og hvilken type han er. Selvfølgelig er han en, vi har set på.

I den 26 mand store trup, Hjulmand allerede har udtaget, er der to spillere, der døjer med nogle skavanker. Andreas Christensen udgik i starten af maj af en Chelsea-kamp med en skade, men var senest på bænken, og Christian Nørgaard blev i den forgangne weekend skadet inden Brentfords møde med Bournemouth.

– Vi forventer, at de er klar. De er udtaget med en forventning om, at de er klar til at spille mod Finland (Danmarks første kamp den 12. juni, red.). Ellers havde jeg ikke taget dem med, siger Kasper Hjulmand om de to spillere.

Hårde samtaler
Nogle af de spillere, der er på standby-listen, har Hjulmand formentlig måttet skuffe i de seneste dage ved at fortælle dem, at de ikke kom med i truppen i første omgang.

– Jeg sagde fra start af, at jeg vidste, at der var en sandsynlighed for at nogle, der ville have været med sidste år, ikke ville være med i år. Det er hårdt for spillere som Henrik Dalsgaard og Lasse Schöne, som jo stensikkert ville have været med sidste år. Det er ikke nemt, for jeg synes også, at de har gjort det fantastisk og har været en stor del af dette holds udvikling, forklarer landstræneren.

Kasper Hjulmand har forklaret, at han gerne havde set, at UEFA havde hjulpet de forskellige landshold på et punkt. Læs mere om det her.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

AGF presser sig til nødvendig sejr i Farum

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Offentliggøres i dag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner