Der er kun lidt over to uger til, at Danmark spiller sin første kamp ved sommerens EM, og tirsdag aften udtog den danske landstræner Kasper Hjulmand sin trup til slutrunden.
Her indgår de 26 spillere, som er tilladt, men der er også en håndfuld spillere, der er på standby til at komme med, hvis der nu skulle komme en skade, eller at en spiller blev coronasmittet. Og især det sidste er noget, landstræner Kasper Hjulmand har fokus på.
Svaret er således ganske klart fra landstræneren, når han bliver spurgt, hvad han frygter mest: Corona.
– Vi har 50 mand, der går ind i en boble, og tænk engang, hvis en af os skulle slæbe noget med ind. Vi gør jo, hvad vi kan de første dage og holder så meget afstand som muligt, så vi efter fem-seks dage kan opløse afstands-ting og så videre. Men det påvirker alt, siger Kasper Hjulmand.
IOC har sørget for vacciner til OL-atleterne. Burde UEFA ikke have sørget for, at I blev vaccineret?
– Det havde jeg gerne set. Belgierne er jo for eksempel vaccineret, så man kan godt diskutere fairheden i det. Det må ikke gå ud over nogen, og der er ingen af os, der vil tage vacciner fra særligt udsatte eller folk, der har brug for det.
– Jeg står ikke her og kræver vacciner frem for dem. Vi er bare et sted lige nu, hvor du og jeg bliver tilbudt vaccinen, og det her drejer sig om 50 styks eller noget i den stil i Danmark. Jeg havde gerne set, at UEFA havde gjort noget, så vi ikke skulle frygte, at spillerne skulle løbe ind i sygdommen.
Har I arbejdet i DBU for, at I kunne blive vaccineret inden, eller har det været udelukket?
– Nej. Vi indgår som helt almindelige mennesker, og det er ikke sådan, at vi står og tager diskussionen, om vi skal foran i køen. Det skulle helst have kommet fra UEFA. Hvis det skulle være sket, havde det været det rigtige at gøre.
Rent sportsligt havde det vel været mest fair?
– Det giver jeg dig ret. Vi håber godt nok på, at vi ikke bliver ramt af noget, men med vacciner til alle havde det været lige.
Foruden Belgien er også de italienske spillere blevet vaccineret, og den beslutning er truffet af de forskellige landes myndigheder.
Danmark møder Finland i deres første kamp ved sommerens EM. Den kamp spilles lørdag den 12. juni klokken 18.00 i Parken.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Bekræfter interesse

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

FC København-keeper får nummer 42, men…

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

FC København henter stortalent i Malmö FF

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Prisen styrtdykker

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

De henter Christian Gytkjær