Så mange topspillere har de 24 EM-landshold

Nogle lande består kun af spillere fra top fem-ligaerne, mens andre næsten ingen spiller har derfra. Her får du overblikket.



EM nærmer sig med hastige skridt, og samtlige 24 nationer har 1. juni udtaget deres trup på op 26 mand.

De trupper er selvsagt fyldt med stjerner fra de fem største fodboldligaer – Premier League, La Liga, Serie A, Bundesligaen og Ligue 1.

Alene i den danske trup er alle fem ligaer repræsenteret. Eksempelvis er der Kasper Schmeichel og Pierre-Emile Højbjerg i Premier League, Daniel Wass i La Liga, Simon Kjær og Christian Eriksen i Serie A, Thomas Delaney i Bundesligaen og Kasper Dolberg i Ligue 1.

Men hvilket af de 24 EM-lande har flest spillere fra de fem store ligaer med? Og hvem har færrest? Herunder kan du få overblikket over, hvor mange spillere fra top fem-ligaerne de forskellige lande har – rangeret fra flest til færrest. 

En spiller tæller med, hvis han spillede i en af de fem største europæiske ligaer i foråret. 

Spillere fra top fem-ligaer (procent af truppen):
Italien: 26 (100 procent)
Frankrig: 26 (100)
Tyskland: 26 (100)
England: 26 (100)
Spanien: 24* (100)
Belgien: 21 (81)
Østrig: 21 (81) 
Portugal: 20 (77)
Danmark: 19 (73)
Schweiz: 19 (73)
Kroatien: 14 (54)
Holland: 12 (46)
Polen: 12 (46)
Tyrkiet 12 (46)
Wales: 11 (42)
Tjekkiet: 10 (38)
Skotland: 10 (38)
Sverige: 10 (38)
Slovakiet: 10 (38)
Nordmakedonien: 5 (19)
Ungarn: 4 (15)
Finland: 3 (12)
Rusland: 3 (12)
Ukraine: 3 (12)

*Spanien har kun udtaget 24 spillere. Der er desuden fortsat tvivl om coronasituationen i den spanske trup.

Det er ingen overraskelse, at de fem øverste er de fem lande, der huserer de bedste ligaer. Flere af landede kunne sågar næsten stille et helt reservehold med spillere fra topligaerne. 

Måske lidt overraskende er Østrig med i toppen foran blandt andre de forsvarende EM-mestre Portugal, VM-sølvvinderne Kroatien og på siden af Belgien, men størstedelen af den østrigske landsholdstrup spiller i den tyske Bundesliga. Det er imidlertid få af østrigerne, der gør sig i de helt store tyske klubber. 

Omvendt skraber både Rusland og Ukraine bunden, da størstedelen af deres spillere gør sig i de hjemlige ligaer hos store klubber som Zenit, CSKA Moskva, Shakhtar Donetsk og Dynamo Kiev.

Danmark er lige efter mange af de helt store favoritter samt Østrig og har kun syv spillere, der ikke gjorde sig i en top fem-liga i sidste sæson. Det er Mathias Jensen og Christian Nørgaard fra Brentford (som skal spille Premier League i næste sæson), Mathias “Zanka” Jørgensen, Jonas Wind og Nicolai Boilesen fra FC København, Jonas Lössl fra FC Midtjylland samt Anders Christiansen fra Malmö FF. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig