– Hvorfor ikke?
Det var landsholdsmålmand Kasper Schmeichels tanke, da han blev tilbudt at synge introen på det danske landsholds EM-slagsang “Danmarks Dynamite”, der er lavet i samarbejdet med popbandet Alphabeat, og som kan høres fra på fredag.
– Det var en sjov oplevelse at indspille sangen, siger Kasper Schmeichel tirsdag på et pressemøde, hvor han er flankeret af landsholdskollegaen Thomas Delaney.
– Delaney har oplevet mig synge før, det er ikke første gang, jeg har stået med mikrofonen. Det er sjovt at prøve noget andet end fodbold og opleve en anden verden og se, hvordan den fungerer.
– Vi fik muligheden for at synge, og jeg tænkte “hvorfor ikke?”. Vi må se, om det var noget værd, siger Kasper Schmeichel.
Målmandens far, Peter Schmeichel, har tidligere også bevæget sig ud i musikkens kunst, da han før EM i 1996 udgav det knap så store hit “We can do it again” sammen med Gry Trampedach.
I dette års EM-sang får også Pierre-Emile Højbjerg og Yussuf Poulsen lov til at synge dele af teksten alene, mens resten af truppen periodevist agerer kor.
Thomas Delaney har ikke hørt, hvordan Schmeichel og resten af trioen har gjort det i indspilningslokalet, men han har store forventninger til keeperen.
– Jeg har ikke hørt, hvordan det lød, for det var ikke hele truppen, som var afsted til indspilningen. Men jeg har kørt Kasper synge før til forskellige arrangementer.
– Han plejer ikke at være bange for at give den gas, og jeg forventer da også i en video, at vi får hans solo at se. Men jeg har ikke hørt resultatet, siger Thomas Delaney.
Teksten til den nye EM-sang er i modsætning til Alphabeats andre sange skrevet på dansk. Forsanger Stine Bramsen lover, at fodboldsangen er nem at synge med på.
– En EM-sang skal være super umiddelbar, og alle skal kunne synge med, når de har hørt den to gange. Og i Alphabeat har vi aldrig været bange for at gå efter det catchy omkvæd, så man kan huske den med det samme, siger hun.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
