Schmeichel til UEFA: Det var ikke fair

Kasper Schmeichel føler ikke, at landsholdet blev stillet i en fair position, da UEFA præsenterede dem for to valgmuligheder efter Christian Eriksens kollaps



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel mener, at det danske landshold blev stillet i en position, der ikke var fair over for dem.

Det fortalte han mandag på et pressemøde i landsholdslejren.

– Vi blev stillet i en position, som jeg ikke personligt selv føler var fair. Vi havde to valgmuligheder. Det krævede nok, at der var nogen højere oppe end os, der sagde, at det ikke var tiden til at træffe en beslutning, siger han med henvisning til UEFA’s tilbud om at spille kampen færdig lørdag aften eller søndag middag.

Han håber UEFA har lært at situationen, og at der vil blive tage de nødvendige foranstaltninger.

– Sket er sket nu, og forhåbentlig lærer de af det her, siger Schmeichel.

Kasper Schmeichel bekræfter, at han har været i kontakt med Christian Eriksen efterfølgende.

– Jeg var så heldig, at jeg kunne besøge ham i går og tale med ham og se, at han har det godt. Det var sgu dejligt at se ham og snakke med ham.

– Jeg har det bedre. Jeg hæfter mig ved, at Christian har det godt, og det er det vigtigste, fortæller han til TV3 Sport.

På bagkant af lørdagens ubehagelige episode, kan det virke omsonst at tale om fodbold, men torsdag venter en ny EM-kamp mod det belgiske landshold, og fra Kasper Schmeichels synspunkt er der ingen grund til at smide håndklædet i ringen endnu.

– Vi er her stadig. Vi tabte kampen, men vi gav alt hvad vi havde, og det gør vi igen. Om det er nok, det må tiden vise. Det vigtigste er, at vi står sammen og gør vores bedste, hvis ikke vi kan nå det, så kan vi ikke nå det.

– Det (de efterfølgende tilkendegivelser, red.) har rørt os alle, og det er noget, som virkelig har sat et aftryk, hvor meget kærlighed vi har mærket fra alle kanter. Det er noget, vi kan bruge. Vi synger om at stå sammen side og side, men vi viser også, at vi gør det, lyder det anerkendende fra den danske landsholdsmålmand.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Forhandler om Albert Grønbæk

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Derfor kommer han IKKE til FC København

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby