Schmeichel til UEFA: Det var ikke fair

Kasper Schmeichel føler ikke, at landsholdet blev stillet i en fair position, da UEFA præsenterede dem for to valgmuligheder efter Christian Eriksens kollaps



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel mener, at det danske landshold blev stillet i en position, der ikke var fair over for dem.

Det fortalte han mandag på et pressemøde i landsholdslejren.

– Vi blev stillet i en position, som jeg ikke personligt selv føler var fair. Vi havde to valgmuligheder. Det krævede nok, at der var nogen højere oppe end os, der sagde, at det ikke var tiden til at træffe en beslutning, siger han med henvisning til UEFA’s tilbud om at spille kampen færdig lørdag aften eller søndag middag.

Han håber UEFA har lært at situationen, og at der vil blive tage de nødvendige foranstaltninger.

– Sket er sket nu, og forhåbentlig lærer de af det her, siger Schmeichel.

Kasper Schmeichel bekræfter, at han har været i kontakt med Christian Eriksen efterfølgende.

– Jeg var så heldig, at jeg kunne besøge ham i går og tale med ham og se, at han har det godt. Det var sgu dejligt at se ham og snakke med ham.

– Jeg har det bedre. Jeg hæfter mig ved, at Christian har det godt, og det er det vigtigste, fortæller han til TV3 Sport.

På bagkant af lørdagens ubehagelige episode, kan det virke omsonst at tale om fodbold, men torsdag venter en ny EM-kamp mod det belgiske landshold, og fra Kasper Schmeichels synspunkt er der ingen grund til at smide håndklædet i ringen endnu.

– Vi er her stadig. Vi tabte kampen, men vi gav alt hvad vi havde, og det gør vi igen. Om det er nok, det må tiden vise. Det vigtigste er, at vi står sammen og gør vores bedste, hvis ikke vi kan nå det, så kan vi ikke nå det.

– Det (de efterfølgende tilkendegivelser, red.) har rørt os alle, og det er noget, som virkelig har sat et aftryk, hvor meget kærlighed vi har mærket fra alle kanter. Det er noget, vi kan bruge. Vi synger om at stå sammen side og side, men vi viser også, at vi gør det, lyder det anerkendende fra den danske landsholdsmålmand.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’