Det engelske landshold står med gode muligheder for at komme i en semifinale ved EM, da nationen møder Ukraine i kvartfinalen.
Modstanderen i semifinalen bliver enten Danmark eller Tjekkiet, og bliver det Danmark, skal de danske spillere forberede sig på en heksekedel.
For der bliver stort set kun briter på Wembley, når der i næste uge spilles semifinale. Forklaringen er, at indrejsereglerne er meget strikse i Storbritannien, og det ser ikke ud til at blive ændret lige foreløbig.
De oplever i Storbritannien øget coronasmitte, og især den meget smitsomme Delta-variant har godt fat i befolkningen.
I forsøget på at kontrollere smitten og undgå yderligere udbredelse er der meget strikse indrejsekrav for de fleste lande i verden. Inklusiv altså Danmark. Og når man rejser ind i England, skal man i 10 dages isolation.
Storbritannien opererer med tre lister – rød, rav og grøn, når man skal ind i England, og det handler om, hvor man har opholdt sig de seneste 10 dage.
Danmark hører til “amber”-listen, altså rav, og har man opholdt sig i Danmark inden for de sidste 10 dage, gælder følgende krav (forudsat at man ikke har været i et af landene på den røde liste de sidste 10 dage):
INDEN REJSEN TIL ENGLAND
– Du skal tage en Covid-19 test (PCR)
– Du skal booke og betale for en test i England, der skal tages inden dag to og på dag otte, du er i landet
– Du skal udfylde en kontaktform, så myndighederne kan finde og kontakte dig
VED ANKOMST TIL ENGLAND
– Du skal gå i karantæne i 10 dage – enten i dit hjem, eller hvor du er bosat
– Du skal tage Covid-19-test på eller før dag to, og du skal tage en test på eller efter dag otte
– Isolationen kan afbrydes, HVIS man har taget testen på dag to samt selv betalt for en privat test på eller efter dag fem, og man får negativt svar på begge. Det hedder “test to release” i England og kræver tilmelding. Du skal stadig tage testen på dag otte også. Eksempel: Man ankommer mandag i England, tirsdag er første dag med en fuld karantæne, så man kan tidligst tage dag fem-testen om lørdagen.
Man kan her læse mere om de engelske restriktioner.
Dermed tyder meget på, at de eneste danske tilskuere, der kan komme til en semifinale eller en finale, er dem, der allerede bor i Storbritannien, hvis UEFA ikke tillader det, der hedder et “bubble concept”. Sådan et koncept, der eksisterer i England, men reelt kun for sportsfolk, betyder, at man er undtaget karantænereglerne, men at man kun må opholde sig visse steder i England.
Journalister, der dækker kampen, er undtaget karantænereglerne, da de går under det aftalte “bubble concept”. Det sammme er der rygter om, at sponsorerer og VIPs til EM-finalen gør. Der har været rygter om, at 2.000 fans fra andre lande end Storbritannien kan komme ind i England som en del af “bubble conceptet”, hvor man flyver ind og ud samme dag i forbindelse med finalen. Tipsbladet har forsøgt at få UEFA til at bekræfte dette, men forbundet er ikke vendt tilbage på henvendelsen.
EU og lande som Tyskland og Italien har presset på for at få flyttet finalen og semifinalerne væk fra England, så der er adgang for andre end englænderne, da det er dem, der har de strikse rejserestriktioner.
En eventuel dansk semifinale mod England eller Ukraine spilles på Wembley på onsdag, mens finalen er sat til søndag den 11. juli.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Udenrigsministeriet, men de har ikke noget at tilføje.
TOPNYHED
Har talt ud med Daniel Wass
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
TIPSBLADETS DOM
Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
NYHEDER
Scoring af Ekene Chukwuani
På røven over dansk stjerne
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
HELT VILDT
I svime over dansker
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
NYHEDER
Brendan Rodgers siger op i Celtic
DAGENS SPILFORSLAG
Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal
HELT VILDT
Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene
INTERVIEW
Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…
TOPNYHED
Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende
NYHEDER
Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB
Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
Sådan starter OB og Brøndby IF
HELT VILDT
Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale
OPTAKT
