Svarer DF’er igen: Man kan ønske sig alt muligt

Dansk Folkeparti vil have DBU til at lægge sig i selen og sørge for, at der kan komme 25.000 i Parken på lørdag. DBU forsikrer, at forbundet gør, hvad det kan.



Der var klar besked fra Dansk Folkeparti til DBU tidligere på dagen: Bare kom i gang og sørg for, at der kan komme 25.000 tilskuere i Parken. Nu giver forbundets administrerende direktør i svar på tiltale over for B.T.

Jakob Jensen, som direktøren hedder, forsikrer om, at DBU-folkene gør alt, hvad de kan for at få 9.000 ekstra tilskuere ind til Danmarks EM-kampe. Men med to dages varsel kan det ikke lade sig gøre allerede i den første kamp mod Finland.

– Jeg kan berolige Kristian Thulesen Dahl med, at vi allerede lægger os i selen og står på hovedet. Man kan ønske sig alt muligt i verden, men det er jo ikke ensbetydende med, at det bare sker, siger Jensen til B.T.

– Hvad skulle være mit motiv for ikke at få flere tilskuere ind? Jeg har ikke noget større ønske end fulde huse. Vi knokler døgnet rundt, og vi gør alt, hvad vi kan. Men det kan altså ikke lade sig gøre at nå at få flere end 9.000 ekstra ind til på lørdag, når man tænker på de mange andre krav, vi også skal leve op til.

DBU og UEFA har “kun” planlagt med 15.900 tilskuere i Parken, men natten til torsdag blev et flertal i Folketinget enig om en aftale om yderligere genåbning af samfundet. Den omfattede blandt andet, at der kunne komme 25.000 tilskuere til EM-kampene.

DBU var dog hurtige til at slå fast, at det ikke kunne lade sig gøre allerede til på lørdag. Der er dog stadig håb om, at der kan komme 25.000 ind til kampene mod Belgien og Rusland den 17. og 21. juni.

Fra foreningen Danske Fodbold Fans er beskeden da også klar: DBU og UEFA er ikke skurene i det her.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Her kan du se Norge mod Senegal

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

Frankrig – Irak

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Et skridt tættere Englands største stadion

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Københavns talenter gør rent bord

Melder dansk stortalent transferklar

Norge – Senegal

Colombia – DR Congo

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Conrad Harder får argentinsk chef

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Panama – Kroatien

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lurer på Superliga-stjerne

England – Ghana