Svarer DF’er igen: Man kan ønske sig alt muligt

Dansk Folkeparti vil have DBU til at lægge sig i selen og sørge for, at der kan komme 25.000 i Parken på lørdag. DBU forsikrer, at forbundet gør, hvad det kan.



Der var klar besked fra Dansk Folkeparti til DBU tidligere på dagen: Bare kom i gang og sørg for, at der kan komme 25.000 tilskuere i Parken. Nu giver forbundets administrerende direktør i svar på tiltale over for B.T.

Jakob Jensen, som direktøren hedder, forsikrer om, at DBU-folkene gør alt, hvad de kan for at få 9.000 ekstra tilskuere ind til Danmarks EM-kampe. Men med to dages varsel kan det ikke lade sig gøre allerede i den første kamp mod Finland.

– Jeg kan berolige Kristian Thulesen Dahl med, at vi allerede lægger os i selen og står på hovedet. Man kan ønske sig alt muligt i verden, men det er jo ikke ensbetydende med, at det bare sker, siger Jensen til B.T.

– Hvad skulle være mit motiv for ikke at få flere tilskuere ind? Jeg har ikke noget større ønske end fulde huse. Vi knokler døgnet rundt, og vi gør alt, hvad vi kan. Men det kan altså ikke lade sig gøre at nå at få flere end 9.000 ekstra ind til på lørdag, når man tænker på de mange andre krav, vi også skal leve op til.

DBU og UEFA har “kun” planlagt med 15.900 tilskuere i Parken, men natten til torsdag blev et flertal i Folketinget enig om en aftale om yderligere genåbning af samfundet. Den omfattede blandt andet, at der kunne komme 25.000 tilskuere til EM-kampene.

DBU var dog hurtige til at slå fast, at det ikke kunne lade sig gøre allerede til på lørdag. Der er dog stadig håb om, at der kan komme 25.000 ind til kampene mod Belgien og Rusland den 17. og 21. juni.

Fra foreningen Danske Fodbold Fans er beskeden da også klar: DBU og UEFA er ikke skurene i det her.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

AGF skaber vildt mirakel i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Nærmer sig vild FCK-præstation

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Vildt Superliga-rygte afvises

Tottenham-flop i stor transfer

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Revser FC København: ‘Arrogant’

De vil have Jelert

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Ny FC København-stjerne imponerer

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Diant Ramaj skal videre

Her kan du se FC København mod FC Polissya

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Surt show – dumpet!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Jagter dansk landsholdsspiller

Han kan blive det næste store Superliga-salg!