Sverige færdige ved EM: Det er brutalt

Sverige blev tirsdag aften slået ud af EM af Ukraine, der scorede i sidste minut af den forlængede spilletid.



Skuffelsen er enorm i den svenske lejr, efter at holdet tirsdag aften blev slået ud i EM’s ottendedelsfinaler af Ukraine med et nederlag på 1-2.

Det siger landstræner Janne Andersson til svensk TV4 efter kampen.

Han kalder det en brutal oplevelse at se ukrainerne score det afgørende mål i de døende sekunder af den forlængede spilletid.

– Alle er kede af det. Der er bare stilhed i omklædningsrummet. Det er ikke værd at sige noget, fordi der er alligevel ikke længere noget, der kan gøre situationen bedre.

– Jeg synes, at vi var det bedre hold. At få en udvisning er hårdt nok i sig selv, men at de scorer i de afsluttende sekunder, det er så forfærdeligt og brutalt, siger han.

Sverige havde i kampens afslutning ryggen mod muren, da Marcus Danielson fik rødt kort efter en grim tackling ni minutter inde i den forlængede spilletid.

Og Janne Andersson bliver helt følelsesladet, da han bliver bedt om at sætte ord på forsvarsspillerens udvisning.

– Jeg krammede ham bare (efter kampen, red.) Vores spillere er virkelig et hold. Vi støtter ham selvfølgelig, og han skulle have støtte og knus. Vi har altid hinandens ryg.

– Vi er en gruppe, der vinder og taber sammen. Der er en utrolig stolthed, siger Andersson og tilføjer, at spillerne skal være stolte over, at holdet for første gang siden 2004 formåede at gå videre fra gruppespillet ved EM.

Mens Sverige skal hjem, skal Ukraine nu op imod England i kvartfinalen.

/ritzau/TT





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’