Der var bingo for tjekkerne

Holland blev svækket af en udvisning til Matthijs de Ligt og tabte til Tjekkiet i EM’s ottendedelsfinale.



Danmark skal møde Tjekkiet i EM-kvartfinalen.

Det står klart, efter at tjekkerne søndag slog Holland med 2-0 i ottendedelsfinalen i Ungarns hovedstad, Budapest.

Tomas Holes og Patrik Schick scorede de afgørende mål i anden halvleg. Det skete, efter at Hollands forsvarsprofil Matthijs de Ligt var blevet smidt ud for at have hånd på bolden.

Holland var inden kampen favorit hos bookmakerne, men udvisningen ændrede præmissen for kampen, og tjekkerne er videre i turneringen.

Ingen af de to mandskaber formåede indledningsvist at sætte særlig meget sammen offensivt. De store hollandske profiler gjorde ikke meget væsen af sig, og det var tydeligt, at der var fokus på defensiv påpasselighed.

Det kom i endnu højere grad til udtryk hos Holland efter udvisningen til Matthijs de Ligt.

Tjekkiet overtog initiativet i kampen, mens Holland trak sig langt tilbage. Det førte til store tjekkiske chancer og altså to afgørende scoringer.

Kvartfinalen mellem Danmark og Tjekkiet bliver spillet på lørdag i Aserbajdsjans hovedstad, Baku.

Første halvleg af søndagens ottendedelsfinale var ingenlunde noget festfyrværkeri.

Det var meget jævnbyrdigt, og tempoet var ganske højt, men spillet var ikke imponerende. Det var, som om holdene spillede med håndbremsen en smule trukket.

Efter otte minutter kom halvlegens første store mulighed. Matthijs de Ligt steg op i helt fri position ved bageste stolpe og kunne heade bolden i frit net, men kom til at heade den bagud.

Patrik Schick var tjekkernes farligste mand. Han var tæt på, da han midtvejs i halvlegen kastede sig frem til et indlæg og headede bolden mod mål – dog uden held. Antonín Barák fik en endnu større chance efter 38 minutter, men han sparkede langt over fra en god position i feltet.

Skarpheden var fraværende, og de to hold gik til pause uden scoringer.

Anden halvleg kom anderledes dramatisk i gang. Donyell Malen fik efter syv minutter en friløber og forsøgte at komme rundt om den tjekkiske keeper, Tomás Vaclík, som kom formidabelt ned og blokerede bolden.

Minuttet efter tog Matthijs de Ligt bolden med hånden som bageste mand. Efter et VAR-tjek blev Juventus-forsvarsspilleren smidt ud, og så var Holland under pres.

Holland stillede sig langt tilbage, og efter 64 minutter kom den første tjekkiske chance. Pavel Kaderábek fik bolden i helt fri position i venstre side af feltet og forsøgte at trille den fladt ind i modsatte side – men Denzel Dumfries blokerede afslutningen.

Tre minutter senere var der bingo for tjekkerne. Efter et hjørnespark headede Tomas Kalas bolden ind i panden på Tomas Holes, der med stor kraft stangede kuglen i kassen til 1-0.

Tjekkerne satte sig totalt på kampen, og efter 80 minutter blev sømmet slået i den hollandske kiste. Tomas Holes kom til baglinjen og sendte den skråt tilbage til Patrik Schick, der scorede stensikkert og sendte Tjekkiet i kvartfinalen mod Danmark.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Tyskland – Paraguay

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sydafrika – Canada

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Stopper efter VM-nedtur

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen