Tysk legende håner Spanien: Et ungdomshold!

Jens Lehmann virker ikke synderligt skræmt af at skulle møde det spanske landshold.



Spanien er det eneste landshold, der har vundet samtlige kampe ved dette års EM. 

Alligevel ryster den tyske målmandslegende Jens Lehmann ikke ligefrem i bukserne af skræk over at skulle møde "a team of kids", som han kalder de spanske verdensstjerner. 

– Vi har set de gode resultater, som Spanien har haft i gruppespillet – uden tvivl. I forhold til teknisk kvalitet, er de måske endda bedre end os, men i forhold til højde og at de er så uerfarne, så er de bare et hold med børn. De har mange virkelig unge spillere, og de har ikke meget erfaring, lyder det fra Lehmann til Welt TV. 

Jens Lehmann referede i den forbindelse til Nico Williams, Pedri, Fermin Lopez, der alle er 21 år, og ikke mindst den yngste spiller nogensinde ved en EM-slutrunde Lamine Yamal på kun 16 år. 

På trods af de unge profiler har det spanske landshold alligevel en gennemsnitsalder på 27,08 år, hvilket ikke adskiller sig synderligt meget fra den tyske på 28,58 år. Netop Lamine Yamal og Nico Williams har da også været blandt Spaniens mest funklende stjerner ved slutrunden indtil videre. 

Spaniens offensive profil fra Real Sociedad, Mikel Oyarzabal, deler dog ikke samme overbevisning som den tidligere Arsenal-keeper.

– Det er en holdning, og det respekterer vi, men vi er ikke enige. Vi er en gruppe, der udgør et perfekt hold. Folk er velkomne til at synes, hvad de vil, men det påvirker os ikke, lyder det fra den 27-årige spanske profil. 

Den nu 54-årige tysker har derfor Tyskland som klare favoritter, og han er ikke i tvivl om, at tyskerne nok skal trække sig sejrrigt ud af opgøret mod Spanien.

Et opgør, der fløjtes i gang fredag aften klokken 18:00. Sidst Tyskland slog Spanien var i en træningskamp tilbage i 2014, hvor det blev til en sejr på 1-0. Siden er det blevet til tre uafgjorte kampe og en enkelt spansk storsejr på hele 6-0. 





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej