Tirsdag venter en skæbnekamp for Danmarks landshold, når Kasper Hjulmands mandskab møder Serbien i den tredje og sidste EM-gruppekamp.
Efter de to første spillerunder i Danmarks gruppe er intet afklaret endnu, idet alle fire hold stadig har chancen for at spille sig videre. Og forud for sidste spillerunde har der været en del debat om, hvorvidt det faktisk vil være bedre for Danmark at bliver treer end toer i gruppen.
Toeren i Danmarks gruppe skal nemlig sandsynligvis møde Tyskland i ottendedelsfinalen på næste lørdag, og fredag gav Kasper Hjulmand udtryk for, at det i hans øjne vil være bedre at blive treer, fordi det også giver mere restitutionstid. Landstræneren understregede dog, at Danmark går efter en sejr over Serbien.
Spørgsmålet om, hvilken gruppeplacering det danske landshold skal gå efter, blev også vendt i Tipsbladets EM-show lørdag, hvor Benjamin Leander blev nødt til at skære igennem.
– Hjulmand sagde det her med, at det måske ikke var så skidt endda at blive treer i gruppen. Men jeg sad og rystede på hovedet i går, da jeg hørte det. Jeg havde det sådan: ‘Undskyld, hvad fanden er det, der foregår?’ Vi er slet ikke selv i kontrol over, om vi bliver treer i den gruppe. Der er kun to scenarier, hvor vi selv kan bestemme det.
– Hvis vi spiller uafgjort mod serberne, og Slovenien samtidig spiller en mere målrig uafgjort mod England. Altså, hvis vi eksempelvis spiller 0-0 mod Serbien, mens Slovenien spiller 1-1 eller slår England, så bliver vi treer. Men der har jeg det bare sådan, at Slovenien har 10 procent chance for at slå England, lød det fra Benjamin Leander, der i studiet havde selskab af Tipsbladets nyhedschef Kenneth Jensen og vært Amanda Bodenhoff.
Det andet scenarie, hvor Danmark potentielt kan gå videre som treer, er hvis både Danmark og Slovenien taber i sidste spillerunde, hvor Slovenien så løber ind i et større nederlag end Danmark.
Det er dog endnu uvist, om to point vil være nok til, at Danmark i det scenarie ender som en af de fire bedste treere og dermed avancerer til knockoutrunden. Og ifølge Benjamin Leander bør retorikken derfor i stedet være, at Danmark skal gøre alt for at jagte førstepladsen i gruppen.
– Det er alt sammen sådan nogle hvis og hvis-scenarier. Og der har jeg det sådan: Hvorfor kan vi ikke bare tale om, at vi skal vinde 2-0?
– Og så kan det der elendige, dovne og slatne engelske landshold spille uafgjort mod Slovenien, og så vinder vi hele lortet! Så skal vi møde en treer. Kom nu lidt, mand, lød det fra Benjamin Leander.
I afspilleren over artiklen kan du se hele lørdagens udsendelse af Tipsbladets EM-show, hvor vi også stiller om til journalist Jacob Quvang, der befinder sig i Freudenstadt.
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Han peger på Simon Kjær
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
– Du har udstråling som tagpap
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Henter dansker – får god pakke
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN
