– Undskyld, hvad fanden foregår der?

I lørdagens udgave af Tipsbladets EM-show er der blandt andet fokus på, hvilken gruppeplacering Danmark skal gå efter i sidste spillerunde.



Tirsdag venter en skæbnekamp for Danmarks landshold, når Kasper Hjulmands mandskab møder Serbien i den tredje og sidste EM-gruppekamp. 

Efter de to første spillerunder i Danmarks gruppe er intet afklaret endnu, idet alle fire hold stadig har chancen for at spille sig videre. Og forud for sidste spillerunde har der været en del debat om, hvorvidt det faktisk vil være bedre for Danmark at bliver treer end toer i gruppen. 

Toeren i Danmarks gruppe skal nemlig sandsynligvis møde Tyskland i ottendedelsfinalen på næste lørdag, og fredag gav Kasper Hjulmand udtryk for, at det i hans øjne vil være bedre at blive treer, fordi det også giver mere restitutionstid. Landstræneren understregede dog, at Danmark går efter en sejr over Serbien. 

Spørgsmålet om, hvilken gruppeplacering det danske landshold skal gå efter, blev også vendt i Tipsbladets EM-show lørdag, hvor Benjamin Leander blev nødt til at skære igennem. 

– Hjulmand sagde det her med, at det måske ikke var så skidt endda at blive treer i gruppen. Men jeg sad og rystede på hovedet i går, da jeg hørte det. Jeg havde det sådan: ‘Undskyld, hvad fanden er det, der foregår?’ Vi er slet ikke selv i kontrol over, om vi bliver treer i den gruppe. Der er kun to scenarier, hvor vi selv kan bestemme det.

– Hvis vi spiller uafgjort mod serberne, og Slovenien samtidig spiller en mere målrig uafgjort mod England. Altså, hvis vi eksempelvis spiller 0-0 mod Serbien, mens Slovenien spiller 1-1 eller slår England, så bliver vi treer. Men der har jeg det bare sådan, at Slovenien har 10 procent chance for at slå England, lød det fra Benjamin Leander, der i studiet havde selskab af Tipsbladets nyhedschef Kenneth Jensen og vært Amanda Bodenhoff. 

Det andet scenarie, hvor Danmark potentielt kan gå videre som treer, er hvis både Danmark og Slovenien taber i sidste spillerunde, hvor Slovenien så løber ind i et større nederlag end Danmark.

Det er dog endnu uvist, om to point vil være nok til, at Danmark i det scenarie ender som en af de fire bedste treere og dermed avancerer til knockoutrunden. Og ifølge Benjamin Leander bør retorikken derfor i stedet være, at Danmark skal gøre alt for at jagte førstepladsen i gruppen. 

– Det er alt sammen sådan nogle hvis og hvis-scenarier. Og der har jeg det sådan: Hvorfor kan vi ikke bare tale om, at vi skal vinde 2-0?

– Og så kan det der elendige, dovne og slatne engelske landshold spille uafgjort mod Slovenien, og så vinder vi hele lortet! Så skal vi møde en treer. Kom nu lidt, mand, lød det fra Benjamin Leander. 

I afspilleren over artiklen kan du se hele lørdagens udsendelse af Tipsbladets EM-show, hvor vi også stiller om til journalist Jacob Quvang, der befinder sig i Freudenstadt. 



Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Brøndbys store karantænemareridt

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Lothar Matthaüs storroser dansker

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dommerekspert: Det giver ingen mening

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Thomas Frank afviser at tale om det

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Tænker ikke på Danmarks landshold

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Det var fuldstændig galimatias!

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou